Vučić: SAD će uvesti direktne sveukupne sankcije Naftnoj industriji Srbije, razgovaraću sa Putinom
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na sednici Vlade Srbije rekao da će SAD uvesti sveukupne, direktne sankcije NIS-u i dodao da će on lično razgovarati sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom u vezi sa tim problemom, posle 20. januara.
"Sjedinjene Američke Države uvešće sankcije - ne nekakve generalne, ne opšte, ne samo finansijske, već sveukupne sankcije našoj kompaniji Naftna industrija Srbije. Dakle, to neće biti sankcije protiv kompanija koje imaju rusko vlasništvo, sankcije koje su finansirane od strane ruskih banaka. To će biti direktne sankcije Naftnoj industriji Srbije", rekao je Vučić.
On je dodao da nas to dovodi u veoma tešku poziciju.
"Slede nam problemi i sa Rafinerijom, i sa Petrohemijom, i sa svim drugim našim gigantima, suštinskim opstankom ekonomije koju imamo danas, jer ne možete nabavljati rezervne delove", rekao je Vučić.
"Tražiću da razgovaram sa Putinom oko Svetog Save"
Vučić je naglasio da će tražiti da razgovara sa predsednikom Rusije oko Svetog Save, nakon razgovora sa novom američkom administracijom.
"Ja ću sa predsednikom Putinom da razgovaram, moliću, tražiću razgovor od 25, 27. oko Svetog Save, dakle posle Svetog Jovana kad budem video šta su moji razgovori sa novom američkom administracijom doneli, da li imamo neku šansu ili nemamo nikakvu šansu da promenimo stvari pre januara", rekao je Vučić.
On je zatražio od vlade da mu spreme sve što misle da je potrebno za razgovor sa Putinom, a onda u skladu sa tim da nastave do 15. februara da rade na tome, jer mora da se donese odluka.
Predsednik Srbije je rekao da je o tome (sankcijama) razgovarao sa podsekretarom Hoseom Fernadezom i da će razgovarati sa ambasadorom SAD Kristoferom Hilom.
"Ono što sam pitao i dobio precizan odgovor, to je koliki će rok da bude i koliko vremena imamo. A to je da će nam dati 30 dana, da mi sagledamo sve svoje mogućnosti i da pokrenemo akciju. A za 60 dana moramo ceo proces da završimo", rekao je Vučić.
To znači, kako je rekao, da će oni pre 15. januara izaći zvanično sa tom odlukom.
"Što znači da do 15. marta mi moramo da završimo sve, a do 15. februara mi moramo da znamo šta radimo", naveo je Vučić.
"Ja sam, naravno, rekao američkom podsekretaru da mi ne možemo da budemo zadovoljni, ne možemo da budemo srećni zbog takve odluke, ali takva odluka sledi. I nemamo mesta žalopojkama i kuknjavama i analizi šta je pravedno, šta je nepravedno, šta je pravično, šta nije pravično, jasno je da nije...", rekao je i dodao da će to biti prepušteno analitičarima i nekim drugim političarima koji će da nam objasne kako je to sve moglo drugačije.
"A postavlja se tu samo pitanje zašto sad, zašto u ovom trenutku. Čudni su razlozi. Oni će reći da je to upereno protiv Rusa i zbog toga što oni time finansiraju deo svojih ratnih napora. Oni time nisu finansirali deo svojih ratnih napora, za to postoje knjige i dokazi", rekao je Vučić.
Kako je rekao, moguće je da im smeta što je ruska kompanija makar u jednoj godini napravila visok profit.
"Ove godine je to značajno, značajno, mnogostruko niže. I u godinama koje dolaze ne može da bude visok. Da li je to vezano i za nekakve pokušaje s polja da se destabilizuje situacija u našoj zemlji, nisam siguran i ne mogu bez dokaza da bilo koga za nešto slično optužujem. Ali je svakako to nešto što našu zemlju dovodi u tešku poziciju", rekao je Vučić.
On je zamolio premijera Vučevića da formira dva tima koji će se baviti gasnim aranžmanom, odnosno NIS-om.
"Ja ću pomoći u razgovoru sa Putinom, pošto on neće, verovatno, ni prihvatiti da razgovara sa bilo kim drugim. Jedan je oko pregovora za gasni aranžman, koji moramo da postignemo da bismo imali gasa, a drugi je tim koji se tiče NIS-a, moramo odmah da sagledamo sve mogućnosti", rekao je Vučić.
Neprijateljsko preuzimanje poslednja opcija
Vučić je istakao da je poslednja opcija za rešavanje problema američkih sankcija NIS-u neprijateljsko preuzimanje od Rusije iako je, kako je dodao, svestan da je više od pola vlade za to.
"Poslednja opcija, apsolutna opcija, a više od pola vlade jeste za to, ali poslednja opcija da nam bude neprijateljsko preuzimanje i to kada više znamo da ne možemo da preživimo", kazao je Vučić na sednici Vlade Srbije.
Naveo je da i on deli zabrinutost i dodao da je svestan da bi povlačenje svih rezervi napravilo haos na tržištu. Ukazao je da se to ne sme dozvoliti ni jednog dana.
"Ali, pre toga postoje mogućnosti i molim vas da napravite timove koji će se time baviti", rekao je Vučić obraćajući se premijeru Milošu Vučeviću.
Navodeći da je čuo ministarku Dubravku Đedović Handanović da sankcije NIS-u vidi kao priliku, Vučić je naglasio da on to vidi kao veliku muku i ogroman problem za nas posebno u ovakvim geopolitičkim uslovima.
"Nemojte da smetnete sa uma, mi ako budemo išli i na to da platimo Rusima, to će im direktno završiti na ratištu, koliko god da platimo, 56 odsto koje oni direktno kontrolišu - to će biti na ratištu. Ne razumem sankcije, a mi moramo da platimo. Bez plaćanja ne mogu to da podnesem, jer mi nismo otimači, nećemo da otimamo kao što rade na Zapadu pa će jednog dana da stoje u redu da vraćaju i izvinjavaju se", kazao je Vučić.
Dodao je da niko od ministara ne treba da prihvata logiku 1945, kao i da je on protiv toga, kao što je protiv plenuma i revolucionarnih sudova.
"Ne treba da otimamo Rusima imovinu, treba da sednemo i u dobroj veri da razgovaramo sa Rusima", naveo je Vučić i dodao da postoji tri, do pet odsto šanse da se nešto promeni u razgovorima sa Amerikancima.
Dodao je da ako ne uspe da se promeni u tim razgovorima, moraće sa Rusima da se razgovara i da se vidi šta i kako.
"Imamo i dalje oko 430 miliona kubnih metara gasa u rezervi"
Što se gasa tiče, Vučić je rekao da su i Rusija i Azerbejdžan bili pouzdani partneri za nas, i da to jesu i danas.
On je naveo da dnevno trošimo 13,5 do 14,5 miliona kubnih metara gasa, što je velika potrošnja.
"Imamo i dalje oko 430 miliona kubnih metara gasa u rezervi što u našem skladištima, u mađarskim skladištima, ali našeg gasa i u Banatskom dvoru, a ovo je važno, za ljude koji ne znaju, i za struju i za Rafineriju i za Petrohemiju i za sve je važno jer mi bismo bez toga, bez Pančeva, imajući u vidu ispadanja, imali ogromne probleme", rekao je predsendik.
Dodao je da bismo više kupovali struju u odnosu na to koliko je danas kupujemo, zato što TE-TO Pančevo, koje drže Rusi zbog gasa koji dobijamo sigurno nas i pouzdano snabdeva električnom energijom.
"Mi ćemo tek posle Božića da uključimo i druge termoelektrane i toplane", rekao je Vučić.
O kreditima za mlade
Predsednik Vučić je zamolio Vladu Srbije da u prvom paketu predloga zakona za Skupštinu Srbije, pored izbora novih ministara - trgovine i građevinarstva i NIS-a, bude i zakon o kreditima za mlade.
"Molim vas da u ovom prvom paketu koji ide u Narodnu skupštinu uz izbor ministara i uz to što ćemo morati oko NIS-a da reagujemo, da ide zakon o kreditima za mlade. Ne postoji zakon o kreditima za mlade. Čuo sam da je prihvatila i Jorgovanka Tabaković i Banka Inteza, ako se ne varam. Dakle imamo sada već najveću banku u Srbiji, Banku Intezu, imamo Poštansku štedionicu, kao našu najveću banku, tako da imamo to urađeno i da krenemo u tu akciju", poručio je Vučić.
On je naglasio da da građani treba da vide da to nije bila priča, kako je rekao, za novogodišnje želje već da to treba da nam bude strateška mera koja treba dodatno da nam popravi ekonomski krvnu sliku.
"Ali da nam to da više prostora za mlade, da nam čak pomogne i u demografskim brojevima, u mnogo čemu. Da nam se što pre mladi osamostale i da to bude jedna velika, velika akcija. Ali bih voleo samo da vidim pre nego što idete u skupštinu, samo da vidim možemo li da izbegnemo prevelike garancije koje moraju da se daju. Dakle, da pojednostavimo proces za mlade ljude što je moguće više", poručio je Vučić.
Dan žalosti zbog masovnog ubistva na Cetinju
"Dogovorili smo juče, danas donesite odluku za Dan žalosti u Srbiji. Razmere tragedije su velike, imajući u vidu da je Crna Gora desetostruko manja od Srbije. Naše je da kažemo da smo uz njih i u bolu, tuzi, i ako bilo šta možemo da pomognemo, da to učinimo", rekao je Vučić.
Vučić je istakao da je to što se dogodilo u Crnoj Gori za nas još jedna pouka, šta moramo da radimo brže i snažnije.
"I zato bih zamolio da preko Ministarstva unutrašnjih poslova i Bezbednosno-informativne agencije dalje izvršite proveru svih bezbednosno interesantnih lica i utičete na ubrzano oduzimanje nelegalnog oružja, dodatne provere legalnog naoružanja i da mi spustimo rizike takvih incidenata na minimum", rekao je Vučić.
On je istakao da će se takvi događaji nažalost uvek događati i događaju se u svakoj zemlji na svetu i to u onim najrazvijenijim najčešće.
"Ali naše je da, kao što smo radili posle masovnih ubistava u našoj zemlji u maju 2023. godine dakle da te akcije ne budu kampanjske i jednokratne, već da se stalno obnavljaju, jer sad uzimanjem onih više od 100.000 komada oružja i municije od 700.000 do 800.000 komada, dakle, ko zna koliko smo života spasili, to se i ne meri, ali je važno da ta akcija bude stalna", rekao je Vučić.
O Kosovu i Metohiji
Vučić je rekao da će Srbija imati sve veće pritiske oko KiM, jer Aljbin Kuti ne želi učešće Srpske liste na izborima zato što mu je ona najveći neprijatelj.
"Kurti ne želi učešće Srpske liste, do fizičkog izbacivanja, ona mu je remetilački faktor, najveći mu je neprijatelj Srpska lista. Sve druge ili mnoge druge iz srpske zajednice, našeg naroda pokušava da kontroliše, ali ovde nema nikakvu kontrolu i zato im je Srpska lista najveći neprijatelj", rekao je Vučić.
On je zamolio direktora Kancelarije za KiM Petra Petkovića, da preuzme mere i da pokuša da upozna svetsku javnost sa situacijom, kao i da to bude jedna od ključnih agendi Ministarstva spoljih poslova.
Dodao je da je važno da se bavimo pitanjem KiM mnogo više nego što je bio slučaj u prethodnim mesecima.
Sednica Vlade je počela minutom ćutanja za stradale u masovnom ubistvu na Cetinju.
Vučić prisustvuje sednici na poziv premijera Miloša Vučevića koji i predsedava sednicom.