Barduani: Bezbednosna situacija na Kosovu i Metohiji krhka, Kfor ostaje na oprezu
Komandant Kfora, italijanski general Enriko Barduani kaže da je bezbednosna situacija na Kosovu i Metohiji i dalje mirna, ali krhka zbog nekoliko ograničavajućih faktora, uključujući nerešena pitanja u procesu normalizacije odnosa između Beograda i Prištine i namernog širenja dezinformacija.
"Kfor nastavlja da sprovodi svoj dugogodišnji mandat UN, u svakom trenutku i nepristrasno, doprinoseći bezbednom i sigurnom okruženju i slobodi kretanja. Kfor ostaje na oprezu i održava vidljivo i fleksibilno prisustvo širom Kosova, uključujući raspoređivanje rezervnih snaga NATO-a, što nam omogućava da sprečimo ili minimiziramo rizike od potencijalne eskalacije. Uz operativnu spremnost, stalna i čvrsta saradnja i komunikacija zasnovana na poverenju sa našim lokalnim, regionalnim i međunarodnim kolegama i dalje ključni za očuvanje regionalne stabilnosti", kaže on.
Upitan zašto je odbijen zahtev za raspoređivanje trupa KBS-a na sever nakon eksplozije na kanalu Ibar-Lepenac, on je rekao da je nakon eksplozije Kfor odmah rasporedio jedinice da obezbede područje Zubinog Potoka oko oštećenog kanala i ponudio podršku institucijama na KiM, uključujući logističku, inženjersku i pomoć u uklanjanju eksplozivnih sredstava.
"U skladu sa sporazumom NATO-Kosovo iz 2013. godine, svaka potencijalna misija Kosovskih bezbednosnih snaga na severu Kosova zahteva prethodno odobrenje komandanta Kfora. Na osnovu bezbednosne procene i tekućih akcija Kfora, nisam dao takvo ovlašćenje jer je situacijom efikasno upravljala Kosovska policija, uz podršku Euleksa i Kfora. U budućnosti, Kfor nastavlja da nudi dodatnu podršku po potrebi, održavajući blisku koordinaciju sa institucijama na Kosovu", rekao je on za Kosovo onlajn.
Navodi da primarni cilj Kfora ostaje da spreči svaki ponovni rizik od tenzija ili nasilja, da se to radi svakodnevno kroz redovne patrole i angažovanje sa predstavnicima svih lokalnih zajednica širom KiM.
"Zbog razvoja bezbednosne situacije, NATO je prošle godine odlučio da poveća broj trupa Kfora putem raspoređivanja rezervnih snaga. Danas je snaga Kfora adekvatna da se nosi sa trenutnom situacijom i da nastavi da efikasno ispunjava naš mandat UN. Ukoliko bezbednosna situacija na terenu zahteva trenutno i promptno pojačanje misije Kfora, NATO u svakom slučaju ima sposobnost da to uradi kroz dodatne rezervne snage i novoosnovane savezničke reakcione snage, koje trenutno predvodi italijanski NATO korpus za brzo raspoređivanje", rekao je Barduani.
Dodaje da Kfor ostaje nepokolebljiv u svojoj posvećenosti trajnoj bezbednosti na Kosovu i Metohiji i regionalnoj stabilnosti.
"Naša misija ima dobre resurse i postavljena je da efikasno sprovodi svoj dugotrajni mandat – zasnovan na Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija iz 1999. godine – obezbeđivanja bezbednog i sigurnog okruženja za sve ljude koji žive na Kosovu. Dodatno osoblje i sredstva Kfora privremeno su stacionirani na ključnim lokacijama, uključujući most na reci Ibar u Mitrovici i manastir Visoki Dečani, kao deo periodične obuke za održavanje naših najviših operativnih standarda", rekao je on.
Upitan da li postoji mogućnost sukoba na KiM u ovom trenutku, on je rekao da je situacija na terenu je mirna, ali je i dalje krhka.
"Iako neću spekulisati o potencijalnim budućim scenarijima, mogu da vas uverim da Kfor kontinuirano prati sve događaje koji bi mogli da utiču na bezbednost na Kosovu i u širem regionu. Kfor ima dobre resurse i pozicioniran je da spreči eskalaciju i odgovori na svaku bezbednosnu situaciju, u skladu sa našim mandatom UN. Stoga ćemo nastaviti da obezbeđujemo bezbedno i sigurno okruženje i slobodu kretanja, u svakom trenutku i nepristrasno", rekao je Barduani.
Uveren je da je najjača želja svih ljudi koji žive na KiM, bez obzira na njihovu etničku pripadnost, versku veru ili političko uverenje, da žive zajedno u miru.
"Kfor je tu postavi uslove za dugotrajan mir. Ali takav mir zahteva posvećenost obe strane, pre svega na političkom i diplomatskom nivou, uz međunarodnu podršku. Kfor je u stalnom kontaktu sa srpskom zajednicom i sa njima se sarađujemo nepristrasno kao i sa svim zajednicama i ljudima koji žive na Kosovu", rekao je on.
Upitan da prokomentariše izjave pojedinih političara koji se pozivaju na "izvore iz Kfora" da je u Raškoj raspoređeno 1.500 pripadnika Civilne zaštite, on je rekao da su te tvrdnje lažne.
"One ne potiču iz izvora Kfora ili NATO-a i ne pomažu u očuvanju regionalne stabilnosti. Tokom svog osnivanja, Kfor je održavao najviše standarde transparentnosti u saopštavanju svojih aktivnosti, preko svojih zvaničnih kanala komunikacije dostupnih javnosti. Kao komandant Kfora, održavam redovnu komunikaciju sa svim svojim ključnim kolegama, uključujući predstavnike bezbednosnih organizacija Kosova, šefa Misije Evropske unije za vladavinu prava na Kosovu (EULEKS) i načelnika Generalštaba Vojske Srbije", zaključio je on.