Srbija i Balkan

Bjegović o detaljima obaveznog služenja vojnog roka: Prva klasa regruta u septembru

Specijalni savetnik za nacionalnu bezbednost predsednika Vlade Srbije Miroslav Bjegović je rekao da će osnovnu pešadijsku obuku godišnje proći četiri klase, odnosno oko 10.000 regruta
Bjegović o detaljima obaveznog služenja vojnog roka: Prva klasa regruta u septembru© TANJUG/ MINISTARSTVO ODBRANE I VOJSKE SRBIJE

Specijalni savetnik za nacionalnu bezbednost predsednika Vlade Srbije Miroslav Bjegović izjavio je danas da je planirano da prva generacija regruta na redovnom služenju obaveznog vojnog roka bude u kasarnama u septembru ove godine. On je istakao da je odluka o vraćanju odsluženja vojnog roka bila neophodna i da Srbija kao vojno neutralna zemlja mora da se oslanja na svoje resurse i snage.

Bjegović je za Tanjug rekao da će osnovnu pešadijsku obuku godišnje proći četiri klase, odnosno oko 10.000 regruta, i dodao da su pripreme za uvođenje obaveznog vojnog roka od 75 dana počele 14. septembra prošle godine kada je predsednik Aleksandar Vučić potpisao saglasnost za obavljanje redovnog vojnog roka.

Naveo je da će biti formirana zdravstvena vojna komisija koja će ocenjivati sposobnost svakog regruta i za koju je Vojnoevidencionu specijanost (VES) sposoban, a regruti će po mestu prebivališta biti upućivani na lekarske preglede u vojne objekte i vojne ambulante.

"Ono što će uticati na sam VES, jeste koju je srednju školu ili fakultet završio regrut, tako da će se u određenom smislu uvažavati i želja svakog pojedinca, u kom delu bi želeo da se osposobi", rekao je Bjegović.

Objasnio je da će biti uvedene martovska, junska, septembarska i decembarska klasa i da bi svaka trebalo da ima oko 2.500 regruta, starosti od 18 do 30 godina, kao i da će kompletna obuka trajati 60 dana, dok će 15 dana regruti biti na poligonima gde će praktično izvoditi ono što su naučili u teoriji.

Bjegović je rekao da osnovna pešadijska obuka podrazumeva rukovanje sa naoružanjem, iskopavanje zaklona i skloništa, osnovne strojeve radnje za šta je, kako kaže, dovoljno 60 dana.

Govoreći o starosnoj granici za obavezno služenje vojnog roka, Bjegović je rekao da još nema decidne odluke o tome kada se pozivaju regruti, ali da bi bilo logično da se među prvima pozivaju oni koji imaju 28 ili 29 godina da, kako kaže, ne bi premašili godine starosti.

Naveo je da će posle 75 dana obuke svi koji su služili vojni rok biti prevedeni u rezervni sastav i da će svake godine biti pozivani na vojnu vežbu u trajanju od 15 dana u narednih pet godina.

Bjegović je kazao da se iz rezervnog sastava po potrebi pojedinci mogu prevesti u profesionalce što je, prema njegovim rečima, jedan od glavnih razloga vraćanja obaveznog služenja vojnog roka.

"Kao vojno neutralna zemlja moramo se oslanjati samo na svoje resurse i snage. Ovu odluku je trebalo možda i ranije doneti jer je neophodna za zaštitu naše teritorije i naših interesa, a na osnovu procene kompletne situacije i sagledavajući stanje na širem globalnom nivou", rekao je Bjegović.

Naveo je da trenutno postoje četiri centra za obuku, ali da je potrebno utrostručiti njihov broj i dodao da je u planu njihovo osnivanje u određenim garnizonima.

Kako je rekao, predviđena je i novčana nadoknada za vreme odsluženja vojnog roka koja će iznositi 75.000 dinara, kao i da je planirano plaćanje putnih troškova za regrute.

Zaposlenima će za vreme odsluženja vojnog roka biti zamrznut radni odnos što će biti zakonska obaveza poslodavca.

Oni koji ne žele da služe pod oružjem imaće drugu vrstu obuke, prvenstveno pri Ministarstvu odbrane, a za njih će, kako kaže, vojni rok verovatno biti duži.

"Naravno da će i oni biti osposobljeni za određene uloge u tom vojničkom delu, ali neće služiti pod oružjem", kazao je Bjegović.

image