Crvene šake, oružje i srpski manastiri: Kako je protest u Podgorici postao anticrkveni skup (FOTO)
Dani tuge u Crnoj Gori zbog tragedije u kojoj je na Cetinju ubijeno 12 ljudi, a četvoro ranjeno pretvorili su se politički protest u Podgorici.
Kao organizator skupa predstavila se "neformalna grupa studenata", bez ikakve dalje odrednice koja bi pokazala da li su to podgorički studenti ili iz nekog drugog grada u Crnoj Gori, kao ni sa kojih tačno fakulteta dolaze organizatori.
Kako su preneli crnogorski mediji, u pitanju je grupa pod nazivom "Kamo sjutra", za koju ni šira crnogorska javnost nikad nije čula, ali je uspela da za kratko vreme organizuje skup.
Svoj nalog na mreži Iks ova grupa otvorila je 3. januara 2025. godine i sav rad joj se odnosi na sinoćni protest.
— Kamo Śutra? (@KamoSjutra) January 3, 2025
Po uzoru na proteste u Srbiji, održano je 12 minuta tišine za žrtve, a iako je dogovoreno da ne bude govora, dvoje mladih ljudi pročitalo je zahteve, navodeći da traže ostavke ministra policije Danila Šaranovića, kao potpredsednik vlade zadužen za bezbednost Aleksa Bečić.
Zahtevi su da se oduzme nelegalno oružje građanima, uspostavi institut "policajca u zajednici", kao i da građansko obrazovanje bude obavezni školski predmet.
Upravo u ovom poslednjem krije se možda i glavni razlog skupa.
Priča o obaveznom građanskom vaspitanju nameće se na ovom skupu kao večni antipod veronauci, a koju okupljeni u Podgorici vide kao uzrok tragediji na Cetinju.
Da je reč o pre svega anticrkvenom skupu, usmerenom protiv Srpske pravoslavne crkve postalo je jasno nakon jednog od istaknutih transparenata: "Znamo da znate, samo podsjećamo. Pretresite crkve i manastire za svaki slučaj."
Znamo da znate, samo podśećamo, pretresite crkve i manastire - za svaki slučaj! pic.twitter.com/ZHCkoz2LYx
— Jelena Savojska FCJK 🇲🇪🇺🇦🇵🇸 (@jelenasavojska) January 5, 2025
Ova poruka oslanja se na već viđene optužbe koje nisu svojstvene samo Crnoj Gori, gde je čak oružano i fizički pokušano da se onemogući ustoličenje mitropolita Joanikija na Cetinju, već su česte i na Kosovu i Metohiji.
Narativ kako se u svetinjama SPC tobož drži oružje stigao je sa Zapada, a često ga je koristila britanska poslanica Ališa Kerns, navodeći kako srpski manastiri na Kosmetu služe ni manje ni više za šverc oružja.
Svako ko je ikada ušao u bilo koji srpski manastir, a posebno na Kosmetu gde srpske svetinje moraju da čuvaju vojnici Kfora, kao da su okruženi zverima, a ne Albancima, mogao je da vidi da je najjače oružje u srpskim svetinjama iskrena molitva.
Dok su čitani zahtevi i navođeni "odlučni koraci", neko od okupljenih je povikao: "Obiđite liturgije", što se može i čuti na snimku skupa. Zapravo, ovaj poziv, iako nenamerno, možda zapravo i jeste najbolji – naći smirenje u molitvama i posetama svetinjama, ali to nije bila zamisao onoga ko je ovo povikao.
Ni dan kasnije kada se obeležava Badnji dan, ne prestaju poruke mržnje na društvenim mrežama, gde se od policije traži da u božićnoj noći obiđe javne skupove na kojima se dočekuje praznik.
Sad kad zapucaju vjernici kad se budu vracali iz Badnjaka, bice pozajmili im kalase iz Crkve, da vrate kad zavrse obavezno.
— Roobin_Hood 🇲🇪 (@vujovic36) January 5, 2025
U atmosferi rastuće mržnje u društvu prema vernicima Srpske pravoslavne crkve, Cetinjski manastir saopštio je da zbog tragedije neće biti organizovano paljenje badnjaka na javnom mestu, već u okviru manastira.
I raskolnička Crnogorska pravoslavna crkva odustala je od nalaganja badnjaka, jer se već podelila na dve frakcije, zbog čega je prošle godine došlo do nemilih scena tuče na cetinjskom trgu.
Badnjak su u tišini, bez sveštenika SPC, ali i bez nepriznatih pripadnika SPC na Cetinju zapalili predstavnici bratstava Marinovića i Borilovića, iz kojih su i ubica sa Cetinja i stradali.
Održano okupljanje je pre svega politički skup, na koji je pozvao ni manje ni više bivši predsednik Crne Gore Milo Đukanović koji je novu vlast optužio za svakolika zla, ne videći da su ona posledica podela u crnogorskom društvu koje je njegov režim ne samo uspostavio, već i godinama podstrekavao.
Osim što se oglasio tražeći ostavke nosilaca vlasti, Đukanović se potom posle dužeg vremena pojavio u javnosti na komemorativnom skupu na Cetinju.
Lider Demokratske narodne partije Milan Knežević zato je poručio danas kako je Đukanović, "kao stari lešinar koji je namirisao političku krv, još jednom rešio da preleti preko planine leševa da bi politički preživeo".
Javnost je već primetila da se okupljenima obratila osoba koja se predstavila kao građanska aktivistkinja, izvesna Maja Gardašević koja već godinama ne krije svoju naklonost Demokratskoj partiji socijalista, a pre svega Milu Đukanoviću.
Ona je bila prisutna u izbornom štabu DPS-a u noći kada je Đukanović izgubio na predsedničkim izborima i tada nije krila suze zbog njegovog poraza.
Maja Gradasevic,Ikona DPS-Ovaca, https://t.co/EcoZnkWWdQpic.twitter.com/QMP3ryCAiX
— Nino (@Nino74565870) January 5, 2025
Zanimljivo da je "ikonografija" sa protesta slična onoj koja se viđa ovih dana u Srbiji – crvena šaka. Njom se sinoć išarala i Gardaševićeva, tražeći ostavke u crnogorskoj vlasti.
Dodatnu konfuziju uneo je sinoć otac ministra policije Slavko Šaranović koji je, dok je njegov sin bio u televizijskoj emisiji, na Instagramu objavio poziv Danilu Šaranoviću da podnese ostavku.
"Danilo, sine, podnesi ostavku. Pusti toga Bečića bez porijekla", napisao je Šaranovićev otac prozivajući lidera Demokrata Aleksu Bečića, stranke u kojoj je njegov sin visoki funkcioner.
Ipak, njegov sin, ministar policije Danilo Šaranović ponovio je sinoć u emisiji da neće podneti ostavku, posebno imajući u vidu da ga na to poziva Milo Đukanović kojeg je optužio za 711 ubistava koji su se dogodili tokom Đukanovićeve vlasti.
Ne zna se da li će biti novih protesta u Crnoj Gori, ali su svi saglasni da se sutrašnji veliki praznik – Božić dočekuje u nikad tužnijoj atmosferi.