Srbija i Balkan

Đurić: Prioritet je zaštita teritorijalnog integriteta Srbije u međunarodnoj političkoj areni

Srbija je globalno prepoznata kao jedan od "bedema" Povelje UN i međunarodnog prava, napomenuo je šef srpske diplomatije
Đurić: Prioritet je zaštita teritorijalnog integriteta Srbije u međunarodnoj političkoj areniGetty © Filip Stevanovic/Anadolu via Getty Images

Aljbin Kurti je oživeo najgore šovinističke i totalitarne prakse, a Kosovo i Metohija je tamnica i za Srbe i za Albance, ali su Srbi "meta broj jedan", izjavio je ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić za TV Pink.

Šef srpske diplomatije je istakao da je Srbija opredeljena za dijalog, kao putu ka normalizaciji odnosa sa Prištinom, te da prioritet ministarstva koje vodi ostaje Kosovo i Metohija, odnosno zaštita teritorijalnog integriteta Srbije u međunarodnoj političkoj i pravnoj areni. Ocenio je da Kurti Albance vodi sve dalje od prosperitetne, uređene i evropske budućnosti. 

"Taj gospodin iz Prištine, ranijim porodičnim poreklom iz Ulcinja, je oživeo najgore šovinističke i totalitarne prakse. Zato je Kosmet danas tamnica i za Srbe i za Albance. Naravno, Srbi su meta broj jedan. Cilj Kurtija je da ih više nema. Užasna krivična dela je činio da postigne taj cilj. U svakoj evropskoj demokratskoj zemlji bi odgovarao za tu vrstu sistematskog i etnički motivisanog progona, vladavine represijom, političkim i ekonomskim podjarmljivanjem", rekao je Đurić.

Poručio je da je Srbija dosledno opredeljena za dijalog kao put ka normalizaciji odnosa sa Prištinom, ali i ukazao da je za konstruktivan angažman neophodan obostrani napor.

"Naša diplomatija nastavlja da se zalaže za mirna rešenja i poštovanje međunarodnih sporazuma. Formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO) ostaje ključan korak u osiguravanju bezbednosti i stabilnosti svih zajednica u regionu", podvukao je ministar.

Na pitanje koji su glavni diplomatski prioriteti Srbije u 2025. godini, odgovorio je da je cilj da se nastavi proces reformi koje će pripremiti zemlju za punopravno članstvo u Evropskoj uniji, što podrazumeva promene u zakonodavstvu, reformu institucija, prilagođavanje društva, ali i intenzivan diplomatski rad.

Istakao je da je jedan od ključnih prioriteta i KiM – tačnije zaštita teritorijalnog integriteta Srbije u međunarodnoj političkoj i pravnoj areni.

Dodaje da se spoljna politika Srbije zasniva na principima poštovanja međunarodnog prava, mirnog rešavanja sporova i konstruktivne saradnje. Kazao je da je ključna reč naše spoljne politike doslednost, a da čuvanje tradicionalnih partnerstava i snažna težnja ka evropskoj integraciji pokazuje doslednost i pragmatizam.

Prema njegovim rečima, Srbija je posvećena doprinosu rešavanju globalnih pitanja, ne samo srazmerno svojoj veličini, već i puno više od toga.

Napominje da je Srbija globalno prepoznata kao jedan od "bedema" Povelje UN i međunarodnog prava.

Dodao je da mreža kontakata i prijateljstava i odnosa poverenja koje je sa nizom svetskih lidera izgradio predsednik Aleksandar Vučić predstavljaju veliki resurs Srbije u međunarodnoj areni i donose društvu konkretnu i značajnu korist.

Upitan kako Ministarstvo spoljnih poslova planira da odgovori na moguće promene u međunarodnim odnosima u 2025. godini, odgovara da je Srbija usvojila proaktivan pristup u diplomatiji, naročito u odnosima sa ključnim međunarodnim akterima i spremna je za promene u geopolitičkom pejzažu.

image