Petković: Kurti hoće ono što neće nikada dobiti, a to je priznanje tzv. Kosova
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je da je političko-bezbednosna situacija na Kosovu i Metohiji bez sumnje najgora u protekle dve decenije.
On je rekao da je srpski narod suočen sa beskrupuloznom ofanzivom režima Aljbina Kurtija i terorom čiji je cilj da Srbi, suočeni sa nemogućim uslovima za opstanak, dignu ruke i napuste Kosovo i Metohiju.
Ocenio je da je Kurtijev cilj etničko čišćenje Srba koje progonom pokušava da natera u zbeg, a fizičkim i institucionalnim nasiljem da natera na pokornost.
"Dok god Kurti ima odlučujući uticaj na političke i bezbednosne procese, na KiM, ali ni u regionu Zapadnog Balkana, neće biti ni mira, ni stabilnosti, ni napretka", istakao je Petković za TV Pink. Upitan o tome da li postoje konkretni pomaci u dijalogu Beograda i Prištine, kao i šta očekuje od narednih runda dijaloga, odgovorio je da ne očekuje mnogo, jer, kako je rekao, predstavnici Prištine u Brisel ne dolaze da bi se oko bilo čega dogovorili, pa čak ni da bi razgovarali, već da bi fingirali učešće u dijalogu.
"A njihov pregovarač dolazi gotovo uvek sam i predstavlja se kao multipraktik koji misli da zna sve, a zapravo jedino što radi jeste da sabotira dijalog. Priština ne želi bilo kakvu normalizaciju odnosa, jedino što Kurtijev režim zanima je priznanje od strane Beograda, ali to se nikad neće dogoditi, dok Srbiju predvodi predsednik Aleksandar Vučić", kazao je Petković. Istakao je da neophodan korak u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, koji zahteva hitnost, mora da bude sprovođenje sporazuma o formiranju Zajednice srpskih opština.
Govoreći o pokušaju privremenih institucija u Prištini da onemoguće Srpskoj listi učešće na izborima koji se održavaju u februaru, istakao je da Kurti Srpsku listu doživljava kao ideološkog protivnika na KiM.
Upitan o tome koji su prioriteti Kancelarije za Kosovo i Metohiju, posebno kada je reč o infrastrukturi, obrazovanju i zdravstvu, istakao je da su obrazovni i zdravstveni sistem od presudnog značaja za Srbe sa KiM, zajedno sa ostalim srpskim institucijama.
"Međutim, veoma je osetljivo u ovakvim uslovima govoriti detaljno o strateškim planovima i razvojnim projektima, jer svedoci smo da Kurtijeva policija protivpravno konfiskuje, odnosno otima srpsku imovinu, uzurpira zgrade i objekte građene sredstvima iz budžeta Srbije, srpske radnike izbacuje na ulicu. Zato će nam prioritet nad prioritetima biti da u ovoj godini stvorimo pre svega ekonomske i socijalne preduslove da naš narod preživi ova teška vremena, kroz različite vrste finansijskih davanja", kazao je Petković.
Preneo je da će Vlada Srbije pomoći 5.000 socijalno najugroženijih na KiM, koji će već od februara mesečno da primaju po 20.000 dinara.
Na konstataciju da ZSO ostaje nerešeno pitanje i upitan da li će izbori na KiM biti dodatni pritisak na Prištinu da formira ZSO, Petković je ocenio da je Kurti naizgled tvrdoglav da odoleva pritiscima, ili ti pritisci nisu suštinski, čak ni neprijatni po njega.
"I tu dolazimo, do odgovornosti međunarodne zajednice, posebno Kvinte, koja je često verbalnim osudama jednostranih Kurtijevih poteza, samo davala vetar u leđa prištinskom režimu. Kurti će, u to sam siguran, učiniti sve da spreči formiranje Zajednice srpskih opština, jer to bi bio poraz njegove ideologije mržnje. Zajednica srpskih opština je koncept koji omogućava zaštitu srpskih individualnih i kolektivnih prava, počiva na svim opšteprihvaćenim normama i vrednostima, i kao takva je antipod svemu što Kurti kao političar predstavlja", rekao je Petković.