Veće za nacionalnu bezbednost Crne Gore donelo je odluku povodom tragedije na Cetinju da Vlada u narednih 60 dana pripremi nacrt izmena Zakona o oružju, kao i da krene kampanja "Poštuj život - vrati oružje" s ciljem dobrovoljne predaje oružja.
Ako je suditi po ranijim, ali i dalje vrlo aktuelnim izveštajima, Crna Gora je u vrhu u Evropi po broju komada vatrenog oružja u posedu civilnog stanovništva, piše RTCG.
"Istraživanje o malokalibarskom oružju u Ženevi pokazuje da je tokom 2017. godine Crna Gora sa 39,1 komadom oružja na 100 stanovnika, uz Srbiju, zauzela prvo mesto u Evropi, a treće u svetu, po broju komada vatrenog oružja u posedu civilnog stanovništva", navodi se tekstu.
Srbija je posle masakra u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" i Duboni i Orašju sprovela akciju predaje oružja, te se sada najverovatnije ne nalazi pri vrhu liste zemalja sa velikim brojem oružja.
Prema procenama UN i Europola, kao i regionalnih eksperata, u našem regionu postoji tri miliona komada nelegalnog oružja.
"To je u proseku 30 komada na 100 stanovnika. Bosna i Hercegovina zauzima peto mesto u Evropi i deveto u svetu (31,2 komada na 100 stanovnika), Severna Makedonija je sedma u Evropi i 13. u svetu sa 29,8 na 100 stanovnika. Skoro sve vrste malokalibarskog oružja i vojnog naoružanja mogu se nabaviti na Zapadnom Balkanu i Hrvatskoj, pa čak i protivtenkovsko oružje, eksplozivi, minobacači, ručni raketni bacači i laki protivavionski topovi", piše RTCG.
Cetinjanin Aco Martinović (45) ubio je 12 osoba, a ranio četiri.