Srbija i Balkan

Proslava hrvatskog pravoslavnog Božića: Crna zastava, saborski zastupnik i obnova ideja NDH

Hrvatski pravoslavni centar, udruženje na čijem je čelu Predrag Mišić, hrvatski branitelj i saborski zastupnik, organizovao je božićni prijem sa kojeg je ponovljeno da ih ništa neće pokolebati u osnovanju Hrvatske pravoslavne crkve, koja budi asocijacije na zloglasnu Pavelićevu tvorevinu
Proslava hrvatskog pravoslavnog Božića: Crna zastava, saborski zastupnik i obnova ideja NDHwww.globallookpress.com © © Alen Gurovic

Uz prigodna obraćanja hrvatskog ministra i saborskih poslanika, pevanje klape "Drniš" o "stini kralja Zvonimira" u njedrima Knina i crnu zastavu sa zlatnim krstom na hrvatskoj šahovnici u restoranu "Kamen" u Dimcu nadomak Splita obeležen je – pravoslavni Božić. Tako bar kažu organizatori skupa, a izveštavaju hrvatski mediji.

Bez Badnjaka i sveštenika, organizator prijema bio je Hrvatski pravoslavni centar, udruženje osnovano 2022. godine u Vukovaru, na čijem je čelu Predrag Mišić, hrvatski branitelj, saborski zastupnik ispred Domovinskog pokreta, "po nacionalnosti Hrvat, po narodnosti Srbin".

Glavni cilj Hrvatskog pravoslavnog centra, po rečima samog Mišića, jeste osnivanje "hrvatske pravoslavne crkve", za koju je na ovogodišnjem prijemu rekao da ih u tome neće ništa pokolebati i da veruje da bi ona mogla biti registrovana za manje od pet godina.

Izjavu predsednika Srpskog nacionalnog veća Milorada Pupovca, datu na Božićnom prijemu, da ne naglašavamo onom pravom, ovog udruženja u Zagrebu da se to nikada neće dogoditi, oštro je odbacila klapa iz restorana "Kamen" u Dimcu. Ona politička.

Mišić je rekao da neće Pupovac odlučivati o osnivanju HPC, dok je njegov partijski i saborski kolega Stipo Mlinarić dodao da "Pupovac to govori zbog Srpske pravoslavne crkve koja je u zadnjih sto godina zapravo parapolitička organizacija i sprovodi velikosrpsku politiku".

Pravoslavni potomci hrvatskog kralja Zvonimira iz srca Knina, koji su za ovu prigodu doputovali iz Vukovara, čvrsto su rešeni da osnuju "hrvatsku pravoslavnu crkvu" jer im smeta "velikosrpska politika". Neki drugi branitelji, pod istim imenom i s istim obrazloženjem već su radili na takvim projektima.    

"Hrvatska pravoslavna crkva", zloglasna ustaška tvorevina iz perioda Drugog svetskog rata i NDH, služila je kao utvarna zamena za Srpsku pravoslavnu crkvu koja je tih godina gušena u krvi, sa sve svojim arhijerejima, sveštenstvom i vernicima.

Više od osam decenija kasnije, kao da ništa nije bilo, hrvatska vlast šalje svoje predstavnike na oba Božićna prijema: i kod Srba i kod pravoslavnih branitelja Hrvatske. Kod Srba u Zagrebu je bio premijer Andrej Plenković, koji kaže da ništa ne zna o osnivanju HPC, a kod branitelja ministar demografije Ivan Šipić i Igor Vidalina, izaslanik potpredsednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda.

Brine, naravno, što se ideja o povampirenju HPC javlja u trenucima kada Srpska pravoslavna crkva u Hrvatskoj svoju misiju vrši u uslovima nestajanja sopstvene pastve jer Srbi pravoslavci u Hrvatskoj svedeni su na gotovo statističku grešku. U isto vreme, i na prošlom popisu 2011, i na onom iz 2021, broj onih koji su se izjasnili kao Hrvati pravoslavne vere gotovo je ostao nepromenjen i kreće se oko 16.000. 

Međutim, ono što još više zabrinjava jeste to što je ovogodišnji Božić pokazao da ideja o povampirenju tvorevine iz najkrvavijeg doba tisućljetne hrvatske kulture, NDH više nije opskurna zamisao ustaškog potomka Iva Matanovića iz 2009. godine, a koju danas nastavlja više šarolikih grupacija, već inicijativa kojoj su legitimitet dali zvanični predstavnici hrvatske vlasti.

"Godinama govorim da je ovo ozbiljna stvar jer iza toga stoji kako se vidi i vlast", kaže za RT Balkan direktor Dokumentaciono-informativnog centra "Veritas" Savo Štrbac.

Kako navodi naš sagovornik, postoji nekoliko grupacija u Hrvatskoj koje se zalažu za obnovu HPC, sve veličaju državu Hrvatsku i njen Domovinski rat - i sve su u međusobnoj zavadi.

"Svim tim grupacijama cilj je isti: da odvoje što više Srba u Hrvatskoj od SPC i srpskog korpusa, da ih pohrvate, a da mogu zadržati svoju veru pravoslavnu. Drugi cilj im je da dođu do imovine SPC koju ne čine samo crkve i manastiri, već i zemljište, šume, kuće, zgrade…", ističe Štrbac.

Godinama se ove grupe, kako napominje naš sagovornik, pozivaju na podatak sa popisa o 16.000 Hrvata koji se izjašnjavaju kao pravoslavci i ističu da oni treba da imaju svoju crkvu.

"Nejasno mi je ko su ti Hrvati koji se popisuju kao pravoslavci kada je u Hrvatskoj još uvek velik greh biti i Srbin i pravoslavac. Ove crkve podržava i Udruženje hrvatskih pravoslavnih branitelja. Oni smatraju da ih je do 12.000 pravoslavaca koji su bili hrvatski branitelji u ratu devedesetih, a službeno je hrvatska država govorila da ih je oko desetak hiljada. Da su svi živi, i da ih ima 12.000, ko su onda oni ostali do 16.500? Ko su ti ljudi", pita se Štrbac.

Kao najbolji primer hrvatskog pravoslavnog branitelja navodi upravo Predraga Mišića za kojeg napominje da je iz srpske, pravoslavne porodice.

"Koliko znam njegovi majka i brat su u Srbiji, nemaju nikakav kontakt, a on je od početka ratovao na strani Hrvata", kaže Štrbac.

Jedna od ovih grupacija, ona koju predvodi "patrijarh" Aleksandar, pokušala je i da registruje HPC kao versku zajednicu, ali je odbijena zbog nepravilnosti u spisku vernika koji su priložili.

"On je oko sebe okupio značajnu grupu Hrvata iz kulturnog, političkog, društvenog života koji već godinama idu po Hrvatskoj i drže razne seminare i propagiraju da je SPC nelegalna u Hrvatskoj, da su oni sada legalni, da imaju tu veliku osnovu od oko 16.000 Hrvata koji se izjašnjavaju kao pravoslavci", kaže Štrbac.

Aleksandar i njegova "crkva" podržavaju hrvatski domovinski rat, prave pomene hrvatskim braniteljima, pojavljuju se na pomenima stradalim Hrvatima, nabraja Štrbac.

Sada se, međutim, pojavio i autentični hrvatski branitelj, Predrag Mišić i njegovo udruženje koje bi da osniva HPC. Koliko im je stalo do Hrista i krsta, pa i Krista i križa, najbolje se vidi na osnovu onog šta sami o sebi kažu.

Uz povratak hrvatskom pravoslavlju kao svoj glavni cilj, na sajtu Hrvatskog pravoslavnog centra navodi se da je pristup udruženju moguć samo ako "slavite osnivanje Republike Hrvatske, obeležja HOS-a, žrtvu domovinskog rata, priznanje iste, poimanje agresora, prolivenu krv branitelja, Hrvatske odbrambene snage i sve koji su srcem sudelovali građenju lijepe naše".

Mišić je lični pravoslavac Ivana Penave, dugogodišnjeg gradonačelnika Vukovara i predsednika Domovinskog pokreta, kaže Štrbac.

"Opasnost postoji, naravno, da će se oni, koji sad imaju podršku te parlamentarne stranke, a i HDZ im šalje svoje izaslanike na prijem, uspeti registrovati kao verska zajednica. Pomoći će im vlast da se registruju", ističe Štrbac.

image