Srbija i Balkan

Srpski tviteraši i dansko Kosovo: Ko da mi otme iz moje duše ostrvo

Kako je Grenland postao srce i najskuplja reč Danske
Srpski tviteraši i dansko Kosovo: Ko da mi otme iz moje duše ostrvoGetty © Layne Kennedy

Kada je Danska požurila da među prvima prizna nezavisnost Kosova nije ni sanjala da će duh teritorijalnih aspiracija zaigrati i pred njenim vratima. Ali, 17 godina kasnije, sudbine Srbije i Danske isprepletane su pitanjima teritorijalnog identiteta - ono što je nama Kosovo, Danskoj je sada Grenland ili bi, makar, trebalo da bude. I u ovoj separatističkoj drami ulogu glavnog negativca koji otima jednu autonomnu pokrajinu igraju Sjedinjene Američke Države. Ono što je nama 1999. bio Bil Klinton, a 2008. Džordž Buš, Dancima je danas Donald Tramp. 

Da bi ponovo mogao da oživi ideju iz svog prvog mandata o kupovini Grenlanda, mediji su upozoravali šest meseci pre nego što je Tramp i pobedio na izborima. A čim je pobedio, na društvenoj mreži Trut sošl napisao je da je "vlasništvo i kontrola nad Grenlandom apsolutna nužnost" i da želi da, zarad nacionalne bezbednosti, pazari najveće ostrvo na svetu. Kako bi, valjda, lakše obavio tu transakciju, najavio je da će za ambasadora u Danskoj da imenuje Kena Haurija, suosnivača "Pej pala", međunarodne platforme za plaćanje. Dok se politički analitičari i mediji širom sveta odjednom zgražavaju nad imperijalističkim pobudama SAD, dolazeći predsednik ne odustaje od svoje ideje. 

"Grenland je neverovatno mesto i ljudi će imati ogromne koristi ako, i kada, postane deo naše države", napisao je i najavio da će njegov sin Donald Tramp Mlađi otputovati na Grenland. 

Dok je naslednik Trampove imperije tvrdio da je u glavni grad Nuuk došao turistički, njegova poseta viđena je kao provokacija. Premijerka Danske Mete Frederiksen izjavila je da Grenland pripada Grenlanđanima i da nije predmet trgovine, a kralj Frederik X brže bolje je redizajnirao danski kraljevski grb dajući, makar simbolički, veći značaj Grenlandu i Farskim ostrvima. Potez krune javnost čita kao potvrdu neprikosnovenog prava nad ovom teritorijom.

Sve ovo dolazi u trenutku kada pokret za nezavisnost Grenlanda dobija na snazi, a premijer AP Grenland Mute Egede poziva na prekid institucionalnih veza sa Danskom i oblikovanje sopstvene budućnosti.

Trampov teritorijalni ekspanzionizam izazvao je buru reakcija i u Srbiji, posebno na društvenim mrežama. Neka neverovatna istorijska igranka poslužila je domaćoj tviter zajednici da na gorkom kosovskom iskustvu napišu grenlanđansku tragikomediju. 

"A čekaj, šta, Danci misle da svi tek tako hoće da se otcepljuju od njih i da im komadaju teritorije? Oni ništa nisu krivi, jel? Mitomani", glasi jedan od tvitova koji aludira na najčešća objašnjenja koja nam stižu sa Zapada - da su Srbi krivi i da Kosovo zaslužuje nezavisnost zbog "progona kosovskih Albanaca tokom Miloševićeve ere". 

Sada srpski tviteraši iz prve ruke objašnjavaju Dancima kako se postaje "faktor nestabilnosti u regionu", ubeđuju ih da im je Grenland samo kamen o vratu i da ne treba večito biti zarobljen u srednjem veku.

"Zanimaju nas Danci, a ne mitovi! Ne može Danska doveka biti talac zabluda Memoranduma DANU i pogubne politike Slobrika Milošiksina", poručuju i dodaju "narod, a ne glečeri".

Ko su, prema analizi srpskog Tvitera, oni koji brane Grenland od Trampa? Po karakteru isti kao oni koji ni Kurtiju ne daju Kosovo. Nit su tamo bili, nit šta u kući imaju grenlanđansko, već samo vole da ne daju Grenland i to iz udobnog kopenhagenškog kafića. I oni koji su sve što su imali od imovine na Grenlandu  rasprodali, pa došli u "Kopenhagen da nam otimaju posao i glasaju za Vučića".

"Oko 99 odsto 'nedavača' nikada i nije bilo na Grenlandu", smatra tviteraš Ognjen Lopušina, inače poznati dizajner i pisac.

Zabrinuti za sudbinu danskog naroda na ostrvu, poput tviteraša Stefana Uroševića, apeluju da se hitno napiše francusko-nemački plan za Grenland, dok pojedini pokazuju znake nervoze i pitaju kada će se proglasiti Zajednica danskih opština. Upozoravaju i da je na Grenlandu lako održavati zamrznuti konflikt, nude kontakt pevača Baje Malog Knindže i Danice Crnogorčević. Ako treba, predlažu, pozajmićemo im i "Žene u crnom", pa i Inicijativu mladih za ljudska prava. 

Kako su Danci dovde došli? Lepo. Baš kao što Srbi onomad nisu razumeli pad Berlinskog zida i kuda ide taj vrli, novi svet, ni Danci sada nisu razumeli pad Avdejevke. Da jesu, ne bi Grenland sada bio srce Danske i najskuplja danska reč. A i u novembru 2024. su bili na pogrešnoj strani istorije - čak 85 odsto Danaca navijalo je za Kamalu Haris. To je od Trampa napravilo Šešelja koji Ameriku ponovo čini velikom ucrtavajući njene granice na liniji Grenland-Kanada- Ogulin-Panama.

"Ako Grenland nije naš, zašto od nas traže da im ga damo? Ako je njihov, zašto nam ga otimaju? A ako već mogu da ga otmu, zašto se toliko ustručavaju?", veli na čistom srpskom danski glumac Mads Mikelsen, parafrazirajući Matiju Bećkovića.

I oni su podeljeno društvo isto koliko i mi, i oni imaju autošoviniste i drugodance. Ako mi ne verujete pogledajte šta kaže danski istoričar Magnus Sent Protiksen za Novu DK:

"Činjenica je da Grenland nije danski i da nikada više neće biti".

Za samo jedan dan tviteraši su, inspirisani neverovatnom istorijskom igrom, na Iksu ispisali nove stranice narodne književnost. Ali i otkrili da ima i onih koji se ni u šali ne bi usudili da kritikuju Ameriku.

"Po običaju, Srbi se debilno zabavljaju. Niti će Danska dati Grenland, niti će Amerika napasti Dansku", ograđuje se izvesni Vladimir Čeleketić.

Tviteraš Dušan Milenković iks-zabavu vidi kao proizvod "višedecenijske nacionalne frustracije što nam je oteto Kosovo" i gadi se srpske neprincipijelnosti koja sada "seiri što će isti ti Amerikanci opet da otmu teritoriju nekome".

Zašto pojedinci ovu situaciju shvataju ozbiljnije i od Trampa lično, a benigno tviter veselje pretvaraju u dosadnu političku kvazianalizu? 

"Al' ako si agendaški analitičar, kako da se postaviš? Da udariš na SAD, makar i hipotetički, jer ugrožavaju integritet malene Danske? Il' da udariš na Dansku, ali kako kad si liberalan? Šta ako pogrešiš, a moraš nešto reći. Jer, živ si (za grant) dok laprdaš", zaključila je novinarka Tatjana Milekić, takođe, na Iksu.

image