Blokade i upadi u institucije, kao i zatvaranje privremenih organa, obeležili su prošlu godinu Srbima na Kosovu i Metohiji.
Sve je počelo u februaru u Metohiji, kada su zatvoreni privremeni organi u Peći, Klini i Istoku.
Na sedam kilometara od Peći, gde Srba više nema, smeštena je srpska enklava Goraždevac. U ovom metohijskom selu živi oko 500 ljudi, a gotovo polovina su mladi.
Bez pošte i privremenog organa opštine Peć, koje je Priština zatvorila prošle godine, preostalom stanovništvu je sve teže. Da bi podigli novac, uzeli potvrdu ili overili dokumenta, moraju do centralne Srbije.
Mladen Stevanović iz Goraždevca ističe da im je Mitrovica bila jedan od prvih gradova gde su mogli da kupuju, podignu novac ili uzmu lek, da se pregledaju.
"Sad nam je to dvostruko teže. U oba pravca, to je oko 300 kilometara", navodi Stevanović.
Iako ima mladih koji bi voleli da ostanu uprkos teškim uslovima, često su zbog posla ili školovanja prinuđeni da se sele već od srednje škole.
Tim putem krenule su i tri Mladenove ćerke. Najstarija je student medicine u Severnoj Mitrovici.
"Razlikuje se zato što imamo dosta mogućnosti. Malo je veća sloboda jer imamo gde da izađemo i prošetamo, a imamo i dosta društva", kaže Andrea Stevanović iz Goraždevca.
Ova porodica živi i školuje decu od jedne plate i poljoprivrede. Uz malo stoke i baštu, dodatni izvor prihoda su jagode koje, kažu, zbog kvaliteta lako prodaju.
Mladenova supruga, rođena Kragujevčanka, navikla se na život u Metohiji sa četvoro dece, koja pomažu u svim poslovima na imanju.
"Nije lako, ali kad ih čuvaš, idu dalje. Kad deca lepo uče i slušaju, onda sva muka i težina nisu tako velike", priča Svetlana Stevanović iz Goraždevca.
Slušali smo najmlađeg Branislava koji sam vežba harmoniku jer nastavnika u Goraždevcu i okolini više nema.
"Imam 11 drugara, a u školi nam je prelepo", kaže Branislav Stevanović iz Goraždevca.
Stevanovići bi voleli da se pročuje vest o deci iz Goraždevca, koju bi usrećio dolazak nastavnika muzike.
U međuvremenu, stanovnici ovog i okolnih mesta slušaju Radio Goraždevac, jedini na srpskom jeziku u Metohiji.
Mlada redakcija sa desetak zaposlenih i dopisnicima iz Orahovca i Mitrovice zaslužna je za opstanak medija koji postoji od 1999. godine.
"Ljudima koji ovde žive, jako je bitno da se informišu i čuju šta se dešava u ovom delu KiM. Ne postojimo samo kao radio, nego i kao produkcija i portal gde ljudi i mladi preko mreža mogu da se informišu šta se dešava u njihovom kraju", ukazuje Milić Petrović iz Radio Goraždevca.
Vest po kojoj je Goraždevac postao poznat široj javnosti je zločin iz 2003. godine, kada su nepoznate osobe pucale na srpsku decu dok su se kupala na reci Bistrici. Ubili su dva dečaka, a četvoro dece teško ranili.