Odgovor Beograda na notu Sarajeva: Dočekujete Kurtija, a nas optužujete da narušavamo integritet BiH

Ranije danas Ministarstvo spoljnih poslova Bosne i Hercegovine uputilo je protestno pismo Republici Srbiji zbog dolaska zvaničnika te zemlje na obeležavanje Dana Republike Srpske, 9. januara

Ministarstvo spoljnih poslova danas je povodom medijskih navoda o slanju protestne note Ministarstva inostranih poslova BiH institucijama Srbije, izrazilo zaprepašćenje sadržajem i namerom takvog diplomatskog demarša, posebno u svetlu nedavnih dešavanja i postupaka zvaničnog Sarajeva i naglasilo da to predstavlja još jednu potvrdu da autori te note nisu zainteresovani za dobrosusedske odnose.

"Neverovatno je i duboko zabrinjavajuće da vlasti u Sarajevu smatraju prikladnim da šalju protestne note Srbiji, istovremeno zvanično dočekujući Aljbina Kurtija, čije politike i postupci očigledno krše suverenitet i teritorijalni integritet Srbije. Ovaj čin predstavlja flagrantno nepoštovanje stava Srbije po pitanju Kosova i Metohije, stava koji je čvrsto zasnovan na međunarodnom pravu i podržan Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija", ističe se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Srbije.

Kako je navedeno, prijem Kurtija u Sarajevu nije bio samo jednokratna uvreda za Srbiju već i opasan presedan koji potkopava regionalnu stabilnost i međusobno poštovanje.

"Sarajevo je tim činom svesno ignorisalo legalne i legitimne interese Srbije, čime je dodatno opteretilo odnose između naših dveju država. Slanje i objavljivanje navedene note, stoga predstavlja samo još jednu potvrdu da njeni autori nisu zainteresovani za dobrosusedske odnose, preko potrebnu saradnju i međusobno poštovanje, već samo za još jednu rundu medijskog prepucavanja na kome se nadaju da bi mogli steći političke poene, potcenjujući time javnosti i BiH i Srbije", ističe MSP Srbije.

Nasuprot tome, Srbija je dosledno pokazivala najviše poštovanje prema teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine, navode iz ministarstva.

"Nikada, ni u jednom trenutku, nismo doveli u pitanje integritet Bosne i Hercegovine kao države. Pored toga, Srbija je sa besprekornim rezultatima ispunila svoje obaveze iz Dejtonskog mirovnog sporazuma, doprinoseći miru i stabilnosti u regionu. Isto se, nažalost, ne može reći za određene političke aktere u Sarajevu, čija retorika i postupci često stoje u suprotnosti sa principima Dejtonskog sporazuma, stvarajući podele i nestabilnost u samoj Bosni i Hercegovini", navodi se u saopštenju.

Srbija je uvek nastojala, ističe MSP Srbije, da izgradi konstruktivne i korektne odnose sa Bosnom i Hercegovinom, zasnovane na međusobnom poštovanju i saradnji.
Poziva kolege u Sarajevu da razmisle o svojim postupcima i njihovim implikacijama na regionalnu stabilnost.

"Čvrsto verujemo da dijalog i međusobno razumevanje, a ne jednostrane provokacije, treba da usmeravaju naše odnose kao suseda.

Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije ponovo potvrđuje svoju posvećenost miru, stabilnosti i dobrosusedskim odnosima na Zapadnom Balkanu i poziva Ministarstvo inostranih poslova Bosne i Hercegovine da učini isto", poručuje MSP Srbije u saopštenju.

Vučević: Prigrlite Republiku Srpsku i srpski narod u BiH

Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je povodom note Sarajeva zbog proslavljanja Dana Republike Srpske da mu je neverovatno da polovinu svoje države, drugi entitet istiskuju i najmanje trećinu svog stanovništva proglašavaju za genocidan.

"Hoćete da Bosna i Hercegovina bude funkcionalnija? Moj drugarski, komšijski savet ljudima iz političkog Sarajeva – zagrlite Republiku Srpsku, pokažite poštovanje prema Republici Srpskoj, vratiće vam se mnogostruko", rekao je Vučević.

On je podvukao da je potrebno da pokažu poštovanje prema Republici Srpskoj koja nije plod nečije milostinje, nego odbrambenih borbi i rata srpskog naroda u Bosni i Hercegovini.

Kako je dodao, Srbija nema nikakav problem da predstavnici političkog Sarajeva dođu u Novi Pazar, Sjenicu ili posete bilo koji drugi grad.

"A ne mogu da nam zabrane da posetimo naše rođake, prijatelje, braću i sestre u Republici Srpskoj. Valjda je to deo evropskih vrednosti, da možemo da idemo jedni kod drugih", rekao je on.

Premijer je istakao da je potrebno da se razgovara o ekonomiji i auto-putevima.

"Svašta je pričao gospodin Konaković, moj mu je savet – izgovorite ime Republika Srpska, pokažite poštovanje prema Srbima u BiH, videćete, biće to dobro za sva tri naroda i dva entiteta u Bosni i Hercegovini", poručio je Vučević.