Srbija i Balkan

Evropa se setila "nepovredivosti granica": Za koga važi princip jačeg, a za koga međunarodno pravo?

Kada je nemački kancelar Olaf Šolc rekao da se "granice ne smeju pomerati silom", reagujući na teritorijalne pretenzije novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa ka Grenlandu, Panamskom kanalu, Kanadi, zaboravio je da je taj princip Zapad uporno odbijao da "ustoliči" samo u slučaju Srbije kada su njene granice promenjene silom, ukazuju sagovornici RT Balkan
Evropa se setila "nepovredivosti granica": Za koga važi princip jačeg, a za koga međunarodno pravo?© Emil Stach/Ritzau Scanpix via AP

Granice se ne smeju pomerati silom. Ovaj princip važi za svaku zemlju, bilo na Istoku, bilo na Zapadu.

Kada je nemački kancelar Olaf Šolc ovo izrekao reagujući na teritorijalne pretenzije novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa ka Grenlandu, Panamskom kanalu, Kanadi, zaboravio je da napomene da je taj princip ne važi baš za svaku zemlju – da nije važio za Srbiju kada su njene granice nasilno promenjene.

Ovako sagovornici RT Balkan komentarišu to što se "evropska pokvarena ploča", koja je više od dve decenije vrtela ukrug priču da je u slučaju NATO agresije na SRJ i nasilnog otimanja Autonomne pokrajine KiM od Srbije bio "izolovan slučaj", a sada se silom prilika vratila na izvorna podešavanja.

Navode da joj se sada kao bumerang vraća nasilno prekrajanje tuđih granica.

Šolc sada poručuje da se princip nepovredivosti granica primenjuje na svaku zemlju, bilo ona veoma moćna ili mala.

"To je fundamentalni princip međunarodnog prava i ključni deo onog što nazivamo zapadnim vrednostima", tvrdi sada Šolc.

I francuski ministar spoljnih poslova Žan Noel Baro stao je u odbranu suvereniteta i teritorijalnog integriteta, poručujući da Evropska unija "neće dozvoliti nijednoj državi da napadne njene suverene granice".

"Ako me pitate da li će Sjedinjene Države osvojiti Grenland, moj odgovor je – ne. A da li smo ušli u eru u kojoj se vraća zakon najjačih, moj odgovor je – da", naveo je šef francuske diplomatije, zaboravljajući da su oni upravo podržavali "zakon jačeg".

A, gde je slučaj Srbije kada se Evropa na geopolitičku scenu vraća odbranu suverenih granica i za koga važi zakon jačega, a za koga međunarodno pravo?

Nekadašnji šef diplomatije SRJ Vladislav Jovanović za RT Balkan ističe da su lideri zapadnoevropskih zemalja koji su slavodobitno aplaudirali NATO agresiji na SRJ i požurili da priznaju nezavisnost tzv. Kosova, "kopali sebi jamu u koju sada upadaju".

"Tramp se ponaša veoma slobodno u odnosu na suverenitet i teritorijalnu bezbednost drugih članica EU i NATO-a. Ovo što se sada dešava je ozdravljujuće za stanje u međunarodnom pravu i odnose među državama", smatra Jovanović.

On napominje da ova najnovija dešavanja ne samo da dokazuju da nema izolovanog slučaja nego da je kod KiM stvoren opasan presedan i da se kao bumerang vraća onima koji su ga činili. Istovremeno, Jovanović ukazuje na to da taj zaplet može potencijalno da ide u korist Srbije, jer će se, kako kaže, svet polako vraćati na poštovanje međunarodno priznatih granica i njihovog nemenjanja bez pristanka same države. 

"Amerika i Evropa će morati jednog dana da zažale zbog presedana, jer svet je prepun slučajeva kao što je Kosovo, jer je mnogo nacionalnih manjina koje su spremne da zatraže nezavisnost, a to nije u interesu tih nacionalnih država niti odnosa u svetu. Sigurno je da stabilnost, jedinstvo i blagostanje EU neće biti zagarantovano kao do sada i tu leži i nova šansa za nas. Svi će da se približe stavu da nema slučajeva sui generis i da to važi samo za jednu zemlju, a da ne važi za druge. To će naterati i neke druge zapadne zemlje, koje su priznale Kosovo da porazmisle o tome, da revidiraju stav. Ali, to nije lak proces", objašnjava Jovanović.

Karijerni diplomata Zoran Milivojević ove poteze vidi kao promenu ne samo politike Vašingtona, već i globalnih odnosa i dodaje da predstoji rasplet na globalnoj sceni, u kom Amerikanci hoće da utvrde zone uticaja i otvore pitanje granica.

"Ulazimo u jedan proces koji će podrazumevati rasplet na globalnom planu u okolnostima multipolarnog sveta i gde će ključnu ulogu imati trio Moskva, Peking, Vašington", navodi Milivojević za RT Balkan.

S druge strane, prema Milivojevićevom mišljenju, ovo može da označi reafirmaciju principa međunarodnog prava, kao i poštovanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta.

"Naravno da to ima veze sa nama. Treba pitati Evropljane: 'A gde je sad slučaj Srbije u celoj toj priči'? Mi smo upozoravali kada je usledila NATO agresija, da se otvara Pandorina kutija i da će sve kad-tad doći na naplatu. Mi se sad  vraćamo na taj princip, ali samo zato što su interesi Evrope u prvom planu. Trebalo bi sada Evropa da se izjasni kako onda gleda na princip suvereniteta i u slučaju Srbije. U tom slučaju, mora da ima u vidu Rezoluciju 1244, Povelju UN na koju se pozivaju, kao i 10 principa međunarodnog prava među kojima je prvi poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta", navodi Milivojević.

Politički analitičar Ivan Miletić podseća na to da je Grenland ojačao pokret za nezavisnost jer, kako navodi, u ugovoru sa Danskom koji njima garantuje autonomiju, definisano je da se oni mogu da imaju referendum za nezavisnost.

"Evropa na to gleda kao na solidarnost sa jednom od članica EU. Interesantno je da ako se stavi u kontekst novog sveta, onda je to neka težnja SAD da se napravi država koja će biti veća od Ruske Federacije. Svakako, Amerika je radila na tome da se oslabe francuske i britanske imperijalne pretenzije i mogućnost da kontrolišu daleke teritorije, pa sada polako ulazimo u novu sferu tzv. Trampove doktrine", ističe Miletić za RT Balkan.

Iako se Srbija sve vreme u diplomatskoj borbi poziva na poštovanje Povelje Ujedinjenih nacija i povratak međunarodnom pravu, evropski zvaničnici sada su se prisetili da se Povelja mora poštovati, tek kad im je Tramp zakucao na "granice". Pitanje je ko će sledeći da zaigra, sada kad je "lopta" stigla i u evropsko dvorište?

image