"Dan uveče" o 33. rođendanu Republike Srpske: Garancija za opstanak srpskog naroda
Republika Srpska proslavila je danas 33. rođendan. Sarajevo je zbog dolaska delegacije iz Srbije na čelu sa premijerom Milošem Vučevićem poslalo protestnu notu. Zbog čega je Republika Srpska trn u oku Zapada, sa kakvim se pritiscima suočava, može li vratiti izvorni Dejtonski sporazum i kakva joj je budućnost?
O tome su u emisiji "Dan uveče" na RT Balkan govorili član Akademije nauka Republike Srpske Sreto Tanasić i istoričar Mile Bjelajac.
"Određene političke ličnosti iz Sarajeva ne vide Ustav Bosne i Hercegovine, jer bi videli da se ništa ne dešava u Banjaluci što je protivustavno. Ustav BiH je donet uz saglasnost velikih sila, a Ustav RS je u slovo usaglašen sa Ustavom Bih. Ne dešava se u Banjaluci ništa neobično i ekscesno, ništa što drugi narodi ne rade na bitne datume", rekao je Tanasić.
Bjelajac je istakao da se u ovom istorijskom trenutku nekome žuri "da likvidacijom Republike Srpske i unitarizacijom Bosne i Hercegovine, tu zemlju pod hitno uvuče u strukture NATO pakta". On je dodao da se nada da se ti planovi neće ostvariti.
"Čim primetite dvostruke standarde na lokalu tu ništa nije čisto. Od rušenja Jugoslavije vidimo konstantnu primenu dvostrukih standarda kroz tu reklamu uvođenja demokratije. Ja koristim termin geopolitička demokratija. Jasno je sa strane RS rečeno – ako hoćete BiH poštujte RS. Svim nacionalnostima je u interesu da se u BiH vrati normalnost. Knjiga o Aliji Izetbegoviću koja je nedavno objavljena pokazuje predigru i želju kod dela muslimanskog sveta da to postane unitarna muslimanska država. Nema tu principa osim geopolitičkih interesa", istakao je Bjelajac, govoreći o dvostrukim standardima prema RS i Federaciji.
On je pitao zašto, ako je postojao plan velike Srbije zašto bazama nisu upravljali Srbi, nego Slovenci ili muslimani i naveo da je "srpski svet je u Bih želeo samo koegzistenciju".
O sloganu proslave rođendana "Za večnost rođena" Tanasić je istakao da on pokazuje da "srpski narod nije pao ni od kuda, on živi vekovima na prostoru Bosne i Hercegovine i tu će živeti vekovima".
"RS kao državna organizacija u BiH garantuje opstanak srpskog naroda. RS je nastala u jednom prelomnom vremenu. Budućnost RS je slična budućnosti drugih naroda na Balkanu. Geopolitičke prilike u svetu mnogo utiču na opstanak, život i način postojanja. Srpski narod će opstajati i organizovati se u skladu sa geopolitičkim prilikama u svetu. Vidimo da su sada prelomni trenuci u svetu i jeste sada veći pritisak nego ranije", rekao je Tanasić.
Na pitanje da li bi mogao da se vrati izvorni Dejtonski sporazum, uz podsećanje da su RS oduzete brojne nadležnosti, koje ima po "Dejtonu", od imovine, preko energetskih pitanja, do odbrane, Bjelajac je naveo da bi "morale karte da se promešaju kako bi se taj izvorni duh Dejtona koji je bio pozitivan za RS vratio".
"Dodik je govorio da će nas pritiscima dovesti u situaciju da kažemo – hajde da se raziđemo. Srpska ima pravo da bude ravnopravna, da insistira na vraćanju onoga što joj je oduzeto", rekao je Bjelajac.
On je naveo da nelegitimni visoki predstavnik Kristijan Šmit, koji nameće uslove i preti, dovodi u pitanje proslavu 9. januara, a BiH slavi šesti april, što je dan kada je Hitler bombardovao Beograd.
Sagovornici su se složili da su visoki predstavnici birani po poslušnosti.
"Pravo je pojam koji ima čvrste definicije, ali neki misle da je pravo ono što jači utvrde i njima odgovara. Takva je danas situacija. Takozvani visoki predstavnik, neimenovani i nezakoniti je odraz stanja koji danas jedan deo Zapada pokušava da održi. Ono se održati ne da, zato postoji nervoza. Nemačkim predstavnicima, visokim i niskim, ide od ruke da sprovode nasilje nad srpskim narodom, bilo da je Prvi svetski rat ili Drugi svetski rat, oni su prednjačili u nanošenju zla nad srpskim narodom. Znamo i njihove uloge na Kosovu i Metohiji", rekao je Tanasić.
On je naveo da ima razloga da se "veruje da će Trampova administracija doneti promene, ne iz neke ljubavi prema srpskom narodu i političarima, već jer je Tramopov realizam drugačiji", a "za vreme Bajdena je bilo loše da gore ne može biti".