Kancelarija za Kosovo i Metohiju osudila je skrnavljenje spomen-obeležja u Goraždevcu posvećenog meštanima stradalim u agresiji NATO-a i deci koja su ubijena u terorističkom napadu na Bistrici 2003. godine i istakla da je to još jedan pokušaj zastrašivanja Srba u toj metohijskoj enklavi.
U saopštenju Kancelarije zatraženo je od međunarodne zajednice da se angažuje kako bi bili pronađeni odgovorni za ovu, kako se ističe, sramnu i kukavičku provokaciju.
Kako je navedeno, dve neidentifikovane osobe sinoć su ušle u ograđeni prostor oko spomenika i skinule zastavu Srbije.
"Politička agenda režima Aljbina Kurtija ohrabruje ekstremiste na antisrpsko delovanje, što dodatno pogoršava položaj Srba koji decenijama žive južno od Ibra u veoma teškim uslovima", naglašava se u saopštenju.
Podsećaju na nedavna "divljanja albanskih ekstremista u Gračanici" i da to potvrđuje da nije reč o izolovanim incidentima, već o organizovanoj i politički instruiranoj kampanji zastrašivanja.
Kancelarija navodi da je nebrojeno puta zahtevala od međunarodnog prisustva na Kosovu i Metohiji da veću pažnju posveti stvaranju bezbednijeg okruženja u srpskim selima južno od Ibra, a da se potreba za tim javlja posebno u predizborno vreme, kada su političke strasti na vrhuncu.
"Zahtevamo da u atmosferi u kojoj Kurtijeva policija u vreme Božića na prostoru Kosova i Metohije demonstrira silu otimajući od ljudi srpske zastave, međunarodna zajednica se konačno angažuje kako bi se pronašli odgovorni za ovu sramnu i kukavičku provokaciju u Goraždevcu", naglašava se u saopštenju.
Dva mladića ušla su sinoć u memorijalni kompleks u Goraždevcu i skinula zastavu Srbije, izjavio je očevidac Milić Milićević za Radio Goraždevac.
Goraždevac je srpska enklava na Kosovu i Metohiji koja se nalazi oko sedam kilometara od Peći, a u selu živi oko 500 Srba. U Peći je pre sukoba 1999. godine živelo oko 20.000 Srba, a danas ih nema.