Srpska pravoslavna crkva, ali i druge crkve koje poštuju julijanski kalendar, obeležavaju u ponoć početak nove 2025. godine, a širom Srbije organizovan je doček.
U Beogradu će večeras biti upriličen svečani doček na Trgu republike, a nastupiće "Dejan Petrović Big bend" od 21.30 časova i Aco Pejović, koji će pevati od 23.15 do 1 čas iza ponoći.
Zbog održavanja dočeka srpske Nove godine na Trgu Republike, večeras od 19 časova do tri sata posle ponoći za saobraćaj će biti zatvoreni Trg Nikole Pašića i delovi Terazija, Vasine, Francuske i Kolarčeve ulice, kao i Ulice Kralja Milana.
Širom Republike Srpske organizovan je doček pravoslavne Nove godine na otvorenom. U svim hramovima u Srpskoj u ponoć će biti služeni molebani za "blagosloveno novo leto". Pravoslavna Nova godina naziva se još i Mali Božić, jer se na taj dan završavaju božićne svečanosti. U Banjaluci, kod hrama Hrista Spasitelja večeras će nastupiti etno-grupe "Trag", "Teodulija" i "Iva".
Pravoslavna Nova godina (srpska Nova godina), 14. januar, u Republici Srpskoj je neradni dan, odlučila je Vlada Republike Srpske. Na ovaj dan neće raditi republički organi i organizacije, organi jedinica lokalne samouprave, javna preduzeća, ustanove i drugi koji Novu godinu obeležavaju po julijanskom kalendaru.
Mitropolija crnogorsko-primorska pozvala je vernike na molitveni doček pravoslavne Nove godine koji će biti organizovan večeras u hramu Hristovog Vaskrsenja u Podgorici.
Kako je saopšteno iz Mitropolije crnogorsko-primorske, nalaganje badnjaka biće obavljeno u 23.30 časova, a u ponoć će uslediti moleban za početak 2025. godine.
Gde se sve slavi
Pravoslavna Nova godina, poznata i kao julijanska Nova godina, praznik je koji se slavi 14. januara po gregorijanskom kalendaru u balkanskim zemljama Srbiji, Crnoj Gori, BiH (Republika Srpska), Severnoj Makedoniji kao i u pravoslavnim delovima Hrvatske.
Julijanska Nova godina slavi se i u Rusiji, Belorusiji, Ukrajini, Jermeniji, Moldaviji i Gruziji, a zanimljiva je činjenica da tradicija obeležavanja julijanske Nove godine postoji i u nekim nemačkim kantonima u Švajcarskoj, ali i u nekim delovima galske zajednice u Škotskoj.
Srbi su se prema narodnim običajima, tradicionalno za srpsku Novu godinu okupljali i igrali narodne igre, dok je tokom osmanske vladavine bilo zabranjeno proslavljanje i poštovanje srpskih tradicija.
U Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca gregorijanski "novi" kalendar je zvanično prihvaćen Zakonom o izjednačavanju starog i novog kalendara od 10. januara 1919. godine objavljenom u prvom broju Službenih novina Kraljevstva SHS.
Tim zakonom predviđeno je da u celoj državi 15. januara prestaje da važi "stari" kalendar i počinje "novi". Prema običajnom kalendaru, večeras se ne spava, a običaj je da se u toku noći služi vruća rakija, kuvano vino i krofne.
U gradskoj sredini su se u ponoć služile krofne, a u jednu se stavljao zlatnik i verovalo se da će onaj ko pronađe zlatnik imati uspešnu godinu. U domovima je u susret prazniku porodica na okupu, trpeza je bogata, uz neizostavnu prazničnu pečenicu.
Nakon završetka Drugog svetskog rata, proslava Pravoslavne nove godine dugo godina je označavana kao težak nacionalni ispad, a ponovo je počela javno da se slavi od devedesetih godina prošlog veka.
Vatromet i koncerti
Srpska Nova godina dočekivana je uz vatromet i koncerte, sa sve većim brojem stranih turista, a ove godine pripremljen je bogat muzički program, a ponegde će biti organizovan i vatromet na trgovima.
Javnu proslavu nove pravoslavne godine prva je organizovala beogradska "Kasina", a sledećih godina pridružile su se sve prestoničke kafane, lokali i bioskopi.
Srpska pravoslavna crkva 14. januara (1. januara po julijanskom kalendaru) slavi spomen u čast Isusa Hrista i Svetog Vasilija, odakle i naziv za julijansku novu godinu - Vasilica.
Pravoslavni vernici proslaviće sutra tri praznika, slavu Svetog Vasilija Velikog, Obrezanje Gospodnje i narodni praznik Mali Božić.
U nekim krajevima se na taj dan spaljuju ostaci badnjaka, kao što se za Božić mesi pogača česnica, za Mali Božić se mesi poseban obredni hleb "vasilica".
Takođe, verovanje je da na ovaj dan u kuću treba uneti neku novu stvar, kupljenu tog dana, kako bi kuća, ali i ukućani tokom cele godine imali napretka.
Saobraćaj u Beogradu
Zbog organizovanog dočeka srpske Nove godine na Trgu Republike, večeras od 19 časova do tri sata posle ponoći za saobraćaj će biti zatvoreni Trg Nikole Pašića i delovi Terazija, Vasine, Francuske i Kolarčeve ulice, kao i Ulice Kralja Milana.
Kako je navedeno na sajtu Gradskog prevoza Srbije (GSP), ukidaju se trolejbuske linije 28 i 41, pa će trolejbuska linija 40 zbog toga biti pojačana, dok će trolejbusi sa linije 29 saobraćati do Trga Slavija i nosiće oznaku 29L.
Vozilo sa linije EKO2 će saobraćati do Slavije sa oznakom EKO2L, a izmene će biti i na autobuskim linijama 24, 26, 37 i 44, koje će saobraćati u smeru ka Trgu Nikole Pašića: Francuska – Bulevar despota Stefana (kroz terminus Trg Republike) – Braće Jugović – Dečanska – Trg Nikole Pašića i dalje redovnim trasama.
Vozila sa linije 31 će trasu promeniti ka Francuskoj na sledeći način: "Trg Republike" – (Francuska u smeru ka terminusu Trg Republike) – Braće Jugović – Dečanska – Trg Nikole Pašića – Kneza Miloša – Nemanjina – Trg Slavija i dalje redovnom trasom.
Vozila sa linije 27 će u smeru ka Trgu Republike saobraćati trasom Bulevar kralja Aleksandra – Dečanska – Braće Jugović – Francuska do terminusa Trg Republike.
Trasu će promeniti više od 20 noćnih linija, a neke od njih su 15N, 704N, 706N, 26N, 29N, 37N i druge.