Srbija i Balkan

Zbogom: Odlazi ambasador Hil, samo da ne bude opet reprize

Pamtimo ga po druženju sa pripadnicima tzv. OVK, poručivao nam da Rusija nije dobra, savetovao da naš put treba da bude Zapad, zbijao šale oko Kosova i Metohije
Zbogom: Odlazi ambasador Hil, samo da ne bude opet reprizeGetty © Photo by Mark Wilson/Getty Images

A sad adio!

Mandat ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu ovih dana završava Kristofer Hil, predstavnik takozvane "buldožer diplomatije", naš stari znanac još od kada je u društvu Ričarda Holbruka, izuven, seo na pod sa pripadnicima tzv. Oslobodilačke vojske Kosova, što je bio trenutak uvođenja dotadašnjih terorista u tim prihvatljivih partnera.  A onda kada je tzv. Kosovo dobilo mig sa Zapada da bude nezavisno, a posao obavljen (bar su tada mislili da jeste), otišao je na neko vreme, da bi se iz penzije 2022. godine vratio u svoje "sedlo" na Balkanu. 

Zato, iako ide redom i pozdravlja se, ne možemo reći da nastavak priče oko Hila, ide po taktovima stihova "i ko zna gde i ko zna kad".

Jer, on suštinski nikada nije ni odlazio i bavio se našom zemljom iako fizički nije bio u Beogradu. 

U jednoj od analiza "Fajnenšel tajmsa" iz juna 2023. godine navodi se da su "Evropa i SAD godinama radile na udaljavanju Vučića od Putina", a ključni igrač je američki ambasador Kristofer Hil, koji je u Beograd stigao mesec dana pošto je počela Specijalna vojna operacija Rusije u Ukrajini.

"Svi su očekivali da će se Hil boriti sa Vučićem, ali njegova jedina agenda je bila udaljavanje Beograda od Moskve", navodi se u tekstu

I tako je i bilo, gde god da mu se ukazala prilika, Hil je kao papagaj ponavljao da  se Srbija "opredelila" za Zapad.

"Sa našeg stanovišta, Srbija se jasno opredelila za Zapad i nastavljanje podrške Ukrajini. Tu je humanitarna pomoć koja joj je data, kao i napori uloženi u obnovu energetskog sistema u Ukrajini", govorio je u jednom od intervjua. 

Zanimljivo je i da je za njegovog mandata Amerika donirala vatrogasni kamion i transportni kombi baš Pirotu. Hil je posetio i takozvani Inkluzivni centar u ovom gradu u koji je američka vojska uložila 415.000 dolara. Ništa tu ne bilo sporno, donacija kao donacija, da baš iza ćoška u Nišu nije Rusko srpski humanitarni centar, koji Amerikancima baš smeta. 

Iako su stavovi SAD oko Kosova i Metohije jasni i suprotni u odnosu na Beograd, jer Amerika priznaje lažnu državu, Hil je zbijao neslane šale i na ovaj račun. 

Prilikom dolaska delegacije Nacionalne garde Ohaja u Srbiju u društvu tadašnjeg ambasadora Srbije u Vašingtonu Marka Đurića, ambasada je u objavi na društvenim mrežama napisala:"Kad se Nacionalna garda Ohaja u Srbiju vrati - doček je topao, kao i uvek".

To je, pretpostavljamo, trebalo da bude duhovito u skladu sa srpskim stihovima "Kad se vojska na Kosovo vrati" (na šta ima pravo po Rezoluciji SB UN 1244, ali Hilova Amerika ne da), ali daleko je to od srpskog humora po Hilovom receptu.  Maltretiranjem Srba sa KiM nije se bavio, osim ispraznim saopštenjima. 

Govorio je da se "SAD trude da ne finansiraju proteste u Srbiji", ali je dodao i da "nisu 100 odsto uspešni". Naravno, odmah je usledila rečenica i da je mnogo proruskog raspoloženja na protestima. A, o Nacionalnoj zadužbini za demokratiju (NED), navodno nevladinoj organizaciji koja pruža podršku demokratiji u inostranstvu, a zapravo o organizaciji koja predstavlja "bele rukavice" američke vlade, ni reči.  

Naravno, nije Hilu promaklo ni pokretanje televizije RT Balkan. Puštanje signala video je kao "potez očajnika". 

"Kako uticaj Rusije u regionu slabi, ne iznenađuje me to što preduzimaju sve očajnije mere kako bi svoju propagandu i dezinformacije širili na Balkanu. Verujem da će propasti njihovi pokušaji da poremete potpunu evropsku integraciju Srbije", rekao je Hil.

Malo pre toga njegovi "Reporteri bez granica" govorili su o moći portala RT Balkan i opisivali ga kao "Putinovu fabriku laži, polaznu tačku s koje se širi vojna propaganda Kremlja unutar granica Evropske unije". E, sad, ne može i moć i očaj, pa je možda sad stvarno vreme da Hil ode u penziju, jer ne rezonuje kako treba.  

Naravno, rusko-srpski NIS, čija je postrojenja NATO danonoćno bombardovao tokom agresije 1999. godine, za njega je gubitaš, a kofere pakuje baš kada su SAD uvele sankcije kompaniji, uz licemerno objašnjenje da "nije meta Srbija nego Rusija". 

Samo slanje Kristofera Hila u Srbiju bilo je poruka, odnosno sračunata uvreda, američke vlade zemlji domaćinu, ističe za RT Balkan novinar Nebojša Malić.

"Ni činjenica da je poslat u Beograd mesec dana posle početka ruske vojne operacije u Ukrajini nije bila slučajna. Savršeno su dobro znali za njegovo sedenje sa teroristima i ulogu u ratu 1999. To dabome nije smetalo ni samom Bajdenu — koji je onomad urlao kako Srbe treba bombardovati još jače — a ni spoljnopolitičkom establišmentu, kojim dominiraju sledbenici rusofoba i srbofoba Zbignjeva Bžežinskog. Može jedino da nam bude uteha da u svom zadatku nije sasvim uspeo", kaže Malić. 

Za vreme Hilovog mandata Ambasada SAD učestvovala je u dobrovoljnom davanju krvi. Jeste za pohvalu, da ne znamo koliko su nam Amerikanci "krvi popili". Srbija je, kao i sve, domaćinski ugostila Hila i tako će mu poželeti srećan put. Ali, iskreno rečeno, najprikladnije je reći: "Daleko mu lepa kuća".

Nije po diplomatskom bontonu, ali ga se nije pridržavao ni Hil...

image