Pravoslavna Nova godina dočekana širom Srbije, Republike Srpske i Crne Gore

U ponoć je sa Kule Beograd ispaljen trominutni vatromet

Nova godina po julijanskom kalendaru dočekana je širom Srbije, slavilo se na trgovima, i u restoranima, a mnogi građani proslavili su u svojim domovima, u krugu porodice.

U Beogradu srpska Nova godina je organizovano proslavljena u sklopu manifestacije "Beogradska zima", uz koncert Aca Pejovića na Trgu republike gde je prethodno nastupio Dejan Petrović Big bend.

U ponoć je sa Kule Beograd ispaljen trominutni vatromet.

Deset sekundi pred ponoć na Kuli Beograd počelo je odbrojavanje, a usledio je vizuelni šou kojim je građanima čestitana srpska Nova godina.

Trominutni vatromet okupljeni na beogradskom šetalištu u Beogradu na vodi mogli su da vide sa Kule Beograd i sa novobeogradske obale Save.

Na Kosovu i Metohiji, pravoslavnu Novu godinu većina Srba dočekala je u svojim domovima, i na Trgu oslobodiocima ispred zgrade Opštine Gračanica gde je takođe priređen vatromet.

Na Zlatiboru je srpska Nova godina dočekana i uz narodne običaje u selu Jablanici i uz koncert na Kraljevom trgu.

U Republici Srpskoj doček pravoslavne Nove godine je organozovan na otvorenom uz bogat zabavni program, a u ponoć se u hramovima služio moleban za blagosloveno novo ljeto

Nova godina po julijanskom kalendaru dočekana je sinoć ispred hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici, ali zbog velikog vetra, badnjaci se nisu nalagali.

Srpska pravoslavna crkva, ali i druge crkve koje poštuju julijanski kalendar obeležavaju početak nove 2025. godine, a širom Srbije organizovan je doček.

Pravoslavna Nova godina, poznata kao julijanska Nova godina, praznik je koji se slavi 14. januara po gregorijanskom kalendaru u balkanskim zemljama Srbiji, Crnoj Gori, BiH (Republika Srpska), Severnoj Makedoniji kao i u pravoslavnim delovima Hrvatske, a tog datuma je 1. januar po julijanskom kalendaru.

Julijanska Nova godina slavi se i u Rusiji, Belorusiji, Ukrajini, Jermeniji, Moldaviji i Gruziji, a zanimljiva je činjenica da tradicija obeležavanja julijanske Nove godine postoji i u nekim nemačkim kantonima u Švajcarskoj, ali i u nekim delovima galske zajednice u Škotskoj.

Julijanska Nova godina u našem narodu se naziva i srpska Nova godina, ali i Mali Božić, jer se na taj dan završavaju božićne svečanosti.