Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić istakao je večeras da je neophodno da Srbi, kao što su to već učinili Albanci, izgrade svoj lobi u Americi i pridobiju, ne samo političku klasu u Vašingtonu, već i u drugim centrima odlučivanja koje imaju poluge moći na terenu na Kosovu i Metohiji.
Đurić je, u emisiji "Usijanje" na Kurir TV, rekao da je strateški dijalog sa SAD veoma bitan u jačanju odnosa sa Vašingtonom, ali i za položaj Srbije u međunarodnoj areni.
Podvukao je da strateški dijalog sa SAD nije na uštrb odnosa sa drugim partnerima u međunarodnoj zajednici, već samo može da poveća cenu i poziciju Srbije.
Rekao je da i dalje postoji niz tema u kojima nema slaganja sa SAD, dodajući da je KiM jedna od tih tema, ali da postoji ogromna potrebna i prostor da se dobiju novi saveznici.
Podsetio je da je kongresmenka Klaudija Teni, predsednica Srpskog kokusa, predložila zakon kojim se zahteva da se Kurtijevom režimu obustavi sva pomoć, dok ne bude povukao svoje snage sa severa, prestao sa terorom nad Srbima i dok ne budu oslobođeni zatvorenici.
"Mi možemo da držimo kakve god hoćemo rodoljubive govore o Kosovu i Metohiji, ali ako mi ne budemo uradili ono što su uradili kosovsko-metohijski Albanci, da izgradimo naš lobi u SAD i da pridobijemo ne samo političku klasu u Vašingtonu, već i drugim centrima odlučivanja koje imaju poluge moći na terenu, možemo samo među sobom da tražimo Brankovića", objasnio je Đurić.
Rekao je da će strateški dijalog pomoći da imamo saveznika u novoj administraciji kojem je moguće ukazati da su hrišćani na Kosmetu progonjeni, da se patrijarhu ne dozvoljava da uđe na KiM na Božić zato što to "sledbenik totalitarne ideologije brani".
Đurić je ukazao da u SAD živi preko milion ljudi srpskog porekla.
Ocenio je da je strateški sporazum u oblasti energetike, koji je potpisan prošle godine, od ključnog značaja za srpsko-američke odnose i da se dobro uklapa u dugu istoriju odnosa, jer je sa SAD najstariji međunarodni sporazum na snazi koji Srbija ima, a to su trgovinski sporazum i konzularna konvencija.
"Kako se srpska ekonomija razvija velikom brzinom izuzetno je značajno što možemo da računamo na pristup novim tehnologijama koje SAD nesumnjivo imaju. Time dobijamo dalju diverzifikaciju našeg snabdevanja", objasnio je Đurić.
Potpisivanje strateškog partnerstva u oblasti energetike, kaže, bio je uvod u zaključivanje početak strateškog dijaloga.
"To je za nas od izuzetnog političkog značaja ne samo u odnosu sa SAD već u globalnoj areni. Da građani ne pomisle da navijamo samo za odnose sa SAD. Mi već imamo strateški dijalog sa devet zemalja, dodajući najveću ekonomiju sveta i najznačajniju zemlju zapadne demokratije. Prešli smo iz grupe jedne široke mase raznolikih zemalja, u grupu prijateljskih država", kazao je on.
Podsetio je da Srbija ima jasan cilj da u 2025.bude najbrže rastuća ekonomija u Evropi, i da nezavisna samostalna politika koju vodi Beograd daje Srbiji dodatnu težinu u geopolitičkim uslovima.
Istakao je da postoje razlozi da Srbija veruje da će odnosi sa dolaskom nove administracije u Vašingtonu ići u pozitivnom pravcu. S tim u vezi je podsetio da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić bio među prvih 10 svetskih lidera koji su razgovarali sa Trampom posle izbora je izrazio očekivanje da će u narednim nedeljama biti imenovan ambasador Srbije u SAD.