Za "srpski put": Grupa profesora i javnih ličnosti stala iza načela nove "suverenističke politike"
Grupa univerzitetskih profesora, naučnih radnika i javnih ličnosti usaglasila je načela nove suverenističke politike, navodeći da je "tragedija u Novom Sadu pokazala da se bazična fizička sigurnost pojedinca, kao i borba protiv korupcije i partokratije, ne mogu obezbediti u uslovima kolektivne neslobode u Srbiji".
Oni su pozvali sve patriote da stanu iza ovih načela, uz geslo "spas otadžbine je najviši zakon".
"Mi, srpski rodoljubi, smatramo da je čvrst temelj pravedne i dobro uređene moderne države njena suverenost. Budući da je današnja Srbija u mnogim aspektima samolišena kapaciteta suverenosti, odlučili smo da objavimo osnovna načela nove suverenističke politike, kao i na njima zasnovane minimalne mere koje bi morale da se neodložno preduzmu da bi Srbija izašla iz sadašnje duboke društvene i političke krize", navedeno je u tekstu "Za srpski put: Načela suverenističke politike", objavljenom na sajtu "Srpski put".
Prema njihovim navodima, suverenistička politika podrazumeva načelo meritokratije, koje znači da napredovanje u karijeri isključivo zavisi od stručnosti, a ne od partijske ili ideološke podobnosti, zatim načelo slobodnog izražavanja političke volje, načelo demokratskog legitimiteta, kao i načelo transparentnosti političkog organizovanja, bez čije primene, kako je navedeno, nije moguć slobodan politički život u Srbiji.
"Zalažemo se i za načelo zaštite prirodnih bogatstava i životne sredine koje podrazumeva neprikosnoveno pravo građana Srbije da neposredno odlučuju o svim najznačajnijim pitanjima koja se tiču eksploatacije prirodnih bogatstava, kao i načelo primata nacionalnog prava nad međunarodnim pravom", navodi se.
Posebno su istaknuti i načelo "odbrane teritorijalne celovitosti države, načelo očuvanja nacionalnog i državnog jedinstva u postojećim političkim prilikama, kao i prvenstva srpskih integracija i multivektorske spoljne politike i striktne vojne neutralnosti".
Potpisnici teksta istakli su da je većinska volja studenata, čijih pet zahteva podržavaju, "jasno pokazala da je Srbiji potrebna promena sistema, a ne samo promena ljudi na vlasti".
"Naše društvo mora da izađe iz sadašnje veštačke podele na dve samo personalno i interesno zavađene političke grupacije, koje su zarad ostvarenja svojih sebičnih i bolesnih političkih ambicija spremne da državu i narod gurnu u revolucionarne nemire i građanske sukobe", navedeno je u tekstu koji je objavljen na sajtu "Srpski put".
Tekst je potpisalo 107 osoba, među kojima su profesori, naučni saradnici, doktori, akademici, književnici, pisci, advokati.