Premijer Srbije Miloš Vučević osudio je zatvaranje srpskih institucija u AP KiM od strane Prištine, ističući da je to nastavak onoga što se svakodnevno dešava u južnoj pokrajini i da opet imamo "glasnu tišinu" međunarodne zajednice. Premijer je novinarima u Vranju rekao da su napadnute institucije u sistemu Srbije u svim delovima AP Kosovo i Metohija gde Srbi žive.
"To je, nažalost, ono što se svakodnevno dešava na Kosovu i Metohiji. I opet imate tu glasnu tišinu međunarodne zajednice", istakao je Vučević.
On je pozdravio odluku da direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković napusti razgovore u Briselu, gde je trebalo da bude održana prva sednica Zajedničke komisije za nestala lica, ističući da nema smisla da se danas razgovara sa Albancima o nestalim licima, dok oni napadaju srpske institucije.
Navodeći da Srbija, nažalost, ne može da primeni sve ono što bi države u ovakvim situacijama morale ili mogle da primene zbog svih specifičnih okolnosti oko AP KiM 1999. i Rezolucije 1244, kao i vojnotehničkog sporazuma, Vučević je istakao da Srbija mora biti strpljiva.
"Nekom se to čini da je defetizam. Nije defetizam, nego jedan racionalni, mudar pristup da izbegnemo zamku koja nam se pravi. A pravi nam se zamka da se mi prikažemo kao agresori, kako oni to vide, kao remetilački faktor i da se iživljavaju nad nama u onoj meri u kojoj ne mogu da se iživljavaju na nekim drugim državama, koje su veće i vojno snažnije od nas. To i Kurtiju treba, da mi budemo ishitreni, da on kaže da smo mali Rusi i da oni koji su njihovi patroni mogu da pokažu svoje mišiće", rekao je Vučević.
On je istakao da Srbija čini sve da sačuva narod na AP Kosovu i Metohiji i nije nema i dodao da je lako onima koji ne donose odluke i koji sve znaju najbolje.
Premijer se osvrnuo i na druge teme, pa je ocenio da se opozicija plaši da čuje glas naroda i da zato odbija da prikupi potpise za savetodavni referendum o poverenju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću. On je rekao da je SNS predala 111 potpisa za raspisivanje savetodavnog referenduma i dodao da opoziciji ne nedostaje mnogo potpisa kako bi proverili da li je istinito istraživanje CRTE.
Naveo je da Vučić ne može da zamisli da obavlja dužnost predsednika države sa osporenim legitimitetom i da je zato ponudio da se organizuje savetodavni referendum i da je za njega nemoguće da ostane na mestu predsednika države ako nema podršku građana.
"Ne razumem da neko ko tvrdi da je Vučić najnepopularniji, da je omražen i da nema podršku naroda, neće da iskoristi ovu šansu. Ovo je penal u politici, čista šansa za gol, ako je tačno to što tvrde da je Vučić najnepopularniji i da oni imaju ogromnu podršku. Da ne ulazim u to koliko ljudi učestvuje u protestima, koliko studenta učestvuje u onome što se dešava na nekim fakultetima", rekao je Vučević.