Samardžija i Vasiljević u "Danu uveče": NATO vežba je provokacija Rusije
NATO vojnici su došli na Balkan – njih 10.000 trenutno učestvuje u vojnim vežbama koje se održavaju u Bugarskoj, Rumuniji i Grčkoj, a pod nazivom "Nepokolebljiva strelica 25".
Cilj je da se demonstrira sposobnost alijanse da se brani od bilo kog neprijatelja, uključujući i Rusiju.
Postavljaju se pitanja zbog čega baš sada i zbog čega baš ovde? Da li je izgradnja najveće vojne baze baš u komšijskoj Rumuniji poruka koju NATO šalje Rusiji? I kako raspoređivanje velikog broja trupa utiče na geopolitičku situaciju Balkana i Srbije?
U emisiji "Dan uživo" na RT Balkan o tome, i drugim temama, govorili su general u penziji Stanko Vasiljević i novinar i dopisnik iz Moskve Slobodan Samaradžija.
Kako komentarisati poruku NATO razmeštanja 10.000 vojnika, Vasiljević kaže da su vežbe nešto normalno za svaku armiju sveta, ali da je da je ovo uvežbavanje nekih koridora, komandovanja, koordinacije sa jedinicama koje su angažovane u vežbi.
"Učestvuje 10.000 vojnika, to nije mali broj. Vežba traje prilično – 45 dana, tu će se isprobati mnogo varijanti, usaglašavaće se komandovanje, cilj vežbe, stvaranje utiska da je Alijansa spremna za svaki odgovor, uključujući i napad sa ruske strane", navodi Vasiljević i dodaje da je antiruska histerija poprimila takve razmere u Evropi, posle sukoba u Ukrajini, da pojedine zemlje u Zapadnoj Evropi izlaze sa mogućim planom napada.
Ocenjuje da situacija nije bezopasna, sukob se dešava na prostoru Evrope, neki potezi odlazeće američke administracije su ga maksimalno usložili.
Ističe da se nada da će se tokom narednih pet dana izdržati i da će svet krenuti u pravcu mira i diplomatije.
Podseća na to da smo prošle godine imali jednu od najvećih vežbi u istoriji NATO-a.
Samardžija ocenjuje da su ove vežbe opasne iz više razloga i da je jako bitno ko učestvuje u tim vežbama, kao i da se vežbe održavaju na prostoru koji je vrlo osetljiv, odnosno blizu ruske granice.
Podseća na dogovor o primirju o Gazi i kaže da sumnja da je baš danas odlučeno da se tako reši, već pre nekoliko dana, tako da bi SAD imale bar neko olakšanje i da bi više mogle da se angažuju na evropskoj strani.
Samardžija ističe da Rusija, čak ni u vreme Sovjetskog saveza, nikada nije napala nijednu zemlju Evropske unije, niti je nameravala, a EU je kidisala na zemlje koje su bile članice nekada Varšavskog pakta i potom Sovjetskog saveza.
To su, kako kaže, igre Zapada koji želi da proširi svoj uticaj dalje. Navodi da je Evropa svesna da ne mora da se boji Rusije. Ako bi evropski političari rekli da nemaju nikakvu pretnju, morali bi građanima da objašnjavaju zašto su unutrašnje stvari takve kakve jesu, potrebno je pronaći neprijatelja.
U emisiju se uključio i ruski vojni ekspert Viktor Litovkin i ocenio da je to s jedne strane vežba, ali to je u stvari provokativna akcija, jer se dešavaju pored Ukrajine, gde se dešava SVO, to je provokacija sukoba, jer je blizu Pridnestovlja, tj. Moldavije.
"Rusija na vežbe gleda sa oprezom i izvesnom dozom strepnje, jer bi se mogle razviti u agresiju na Pridnestovlje", ocenio je Litovkin.
Vasiljević je saglasan da su ove akcije provokativne i da se to dešava na jako osetljivom prostoru.