Sedam godina od ubistva Olivera Ivanovića 16. januara 2018. u Severnoj Mitrovici i pola godine od presude Osnovnog suda u Prištini u slučaju ubistva, istina o zločinu jednako je daleko kao i prvog dana po atentatu, kao i nekoliko minuta pošto su ispaljeni hici na Ivanovića. Ne znaju se nalogodavci, ne znaju se neposredni izvršioci, šta se o zločinu u Mitrovici do danas zna?
Osnovni sud u Prištini u presudi od juna prošle godine osudio je Marka Rošića na 10 godina zatvora, Nedeljka Spasojevića na četiri i po i Dragišu Markovića i Žarka Jovanovića na po četiri godine zatvora "za umešanost u ubistvo Ivanovića".
Kancelarija za KiM ocenila je tada da je presuda prištinskog suda – "skandalozna, politički motivisana i instruisana kako bi se dodatno kriminalizovao srpski narod na KiM, a sve sa ciljem da Priština sakrije pravu pozadinu i izvršioce ovog mučkog ubistva". U saopštenju kancelarije navedeno je da je "presuda doneta bez konkretnih dokaza, pod snažnim političkim i medijskim pritiskom iz Prištine".
Ivanović je ubijen na današnji dan, 16. januara 2018. godine u osam sati i 15 minuta ujutru, sa šest hitaca u leđa dok je u centru Severne Mitrovice, par stotina metara od spomenika Knezu Lazaru, sa ulice ulazio u dvorište kuće u kojoj je bilo sedište njegove stranke. Hici na Ivanovića ispaljeni su iz vozila koje je istog dana zapaljeno i ubrzo nađeno na jednom sporednom putu nekoliko kilometara od mesta zločina.
Prva optužnica u ovom slučaju podignuta je nepunih 11 meseci posle ubistva, 2. decembra 2019. godine, tada je optužbom obuhvaćeno šest lica a raspisana je i poternica protiv još četiri osobe. Krajem decembra te godine, a zatim i u novembru 2020. optužnica je najpre prvi put, a zatim i drugi put revidirana, ali su ostale ocene da je sama optužnica poprilično "tanka".
Optuženi koji su bili uhapšeni pušteni su da se brane sa slobode, u međuvremenu održana su brojna ročišta koja su često odlagana, nije se mnogo novog saznalo ni od svedoka koji su u međuvremenu saslušani.
Inače, na optuženičkoj klupi za učešće u "organizovanoj kriminalnoj grupi koja se dovodi u vezu ubistvom" tada su se našli Marko Rošić, Nedeljko Spasojević, Silvana Arsović, Rade Basara, Dragiša Marković i Žarko Jovanović.
Krajem decembra 2023. godine podignuta je optužnica i protiv lica sa inicijalima M. M. zbog sumnje da je bio član "organizovane kriminalne grupe" koja se dovodi u vezu sa ubistvom Ivanovića. Ovo lice je posle par meseci u pritvoru pušteno da se brani sa slobode a mediji su objavili da se radilo o Srbinu sa severa KiM.
Osumnjičenima koji su odgovarali pred sudom u Prištini na teret su stavljena različita krivična dela, da su "svesno i namerno pomagali kriminalnoj grupi na čelu sa Željkom Bojićem, Zvonkom Veselinovićem i Milanom Radojičićem, u cilju izvršenja krivično dela ubistva Olivera Ivanovića".
Trojica pomenutih Srba sa KiM nisu optuženi jer kosovsko pravosuđe ne dozvoljava suđenje u odsustvu. Ova tri imena pomenuta su i u verziji optužnice iz 2021. godine.
Nekima od osumnjičenih na teret je stavljeno skrivanje dokaza na mestu ubistva, kao i zloupotreba službenog položaja time što su davali informacije jednom policijskom službeniku u Srbiji. Jedan od osumnjičenih bio je pod sumnjom da je svojim vozilom pratio Ivanovića, a Oliverovoj sekretarici na teret je stavljeno da je u vreme ubistva isključila kamere za video nadzor.
Tadašnji ministar unutrašnjih poslova Srbije Bratislav Gašić pre godinu i po dana izjavio je da vlasti u Srbiji znaju ko je ubio Olivera Ivanovića kao i da je srpska policija tog čoveka tražila od nemačkih organa po čijom je zaštitom. Ove navode nemačke vlasti su demantovale a sam Gašić kasnije je rekao da je njegova izjava pogrešno interpretirana, odnosno da je preneta bez znaka pitanja.
Godinu dana po ubistvu, sredinom 2019. godine, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da "Beograd misli da ima ime ubice Olivera Ivanovića" i dodao kako "Milan Radojičić nema veze sa tim zločinom". U januaru 2021. predsednik Srbije povodom godišnjice ubistva Ivanovića rekao je da "srpske službe već mesecima imaju kompletnu sliku onih koji bi imali motiv i koji bi mogli biti umešani".
Vučić je tada dodao da "nismo mogli da budemo prisutni na uviđaju pa nemamo ono što bismo nazvali direktni dokazi. Za to je potrebno ili da se neki od materijala sa uviđaja pojavi u našim rukama ili direktno priznanje nekog od učesnika".
Neposredno posle ubistva, tadašnji predsednik tzv. Kosova Hašim Tači najavio je da će "u bliskoj budućnosti izneti opipljive rezultate koji će izazvati glavobolju mnogima u Srbiji i na Kosovu". Nešto kasnije Tači je godišnjoj konferenciji za novinare rekao da je glavni osumnjičeni za ubistvo Ivanovića u Beogradu, ali tada nije pomenuo o kome se radi.
Ubrzo je reagovao Marko Đurić izjavom da trag do krivca vodi ka Prištini a ne ka Beogradu tražeći od Tačija da kaže ime osumnjičenog.
Protiv Ivanovića Euleks je podigao optužnicu zbog sumnje da je na Kosmetu počinio ratni zločin nad civilnim stanovništvom 1999. godine i Ivanović je od 2014. godine bio u pritvoru u Severnoj Mitrovici. Dve godine kasnije osuđen je na devet godina zatvora, ali je 2017. Apelacioni sud poništio presudu i proces vratio na ponovno suđenje koje je počelo avgusta te godine.