Prizivanjem rata do željenog izbornog rezultata: Kurti obećao da će obezbediti "hleba i pušaka"

Aljbin Kurti je sa pozicije vlasti kreirao antisrpsku atmosferu u društvu na KiM koja je dovela do toga da Srbi budu na meti napada Albanaca i zato imamo porast broja napada na Srbe otkako je na čelu privremenih institucija u Prištini, navodi Srđan Graovac za RT Balkan

Predizborna kampanja na Kosovu i Metohiji je u punom jeku, a predizborni narativ premijera privremenih institucija u Prištini i lidera pokreta Samoopredeljenje Aljbina Kurtija zasniva se ratnim pokličima i pozivima na mržnju prema Srbima.

Samo što je "zablistao" na predizbornom skupu u Đakovici, odakle je poručio da za srpski državni aparat na Kosovu ima vojsku i policiju, Kurti je rekao da je njegov prioritet da obezbedi narodu hleb i puške. On je to izjavio na predizbornom supu u Podujevu, a ocenio je, obraćajući se masi, da su svakoj državi i svakom narodu potrebni hleb i puške. Ove njegove reči dočekane su gromoglasnim aplauzom.

Podsetio je i na "dostignuće" njegove vlade, odnosno na to da su tzv. kosovske-bezbednosne snage preuzele imovinu bivšeg srpskog vojnog aerodroma Dumoš. 

Poslednji parlamentarni izbori u južnoj srpskoj pokrajini nisu bili toliko davno da bi se zaboravilo da su njegovi predizborni aduti bili borba protiv korupcije i obračun sa organizovanim kriminalom.

Četiri godine kasnije, po svemu sudeći, od zakletog borca protiv korupcije, pretvorio se u onog koji je već tri puta odbio da se odazove pozivu kosovskog Specijalnog tužilaštva za svedočenje u slučaju zloupotrebe robnih rezervi. On, primećuje se, o borbi protiv organizovanog kriminala i korupciji danas govori samo ako može u istoj rečenici da pomene Srbe ili "srpske bande" sa severa KiM. 

Njegovi politički protivnici, očekivano, ne propuštaju priliku da podsete javnost na Kurtijeva obećanja koja nikada nije ispunio, a naročito ona koja se tiču borbe protiv korupcije, a posebno insistiraju na tome da se opravdano sumnja da je i sam upleten u korupciju. 

Ne usuđuju se da ga direktno prekore zbog ratnih pokliča ili zbog toga što pripadnici tzv. kosovske policije bez ovlašćenja upadaju u srpske institucije na KiM, što je saopštilo Osnovno tužilaštvo u Prištini, a zatim i ono u Gnjilanu, jer bi najverovatnije poneli epitet "prosrpskog" političara, saradnika Beograda, ali i titulu izdajnika. A to im nikako nije potrebno u predizbornoj kampanji.

Međutim, naivno bi bilo pomisliti da su njegovi ratni pokliči, ali i pretnje i poruke mržnje koje upućuje Srbima jeftini predizborni trik, jer njegove reči i te kako podstiču napade na Srbe.

Kome se obraća Kurti i zašto obećava hleb i puške? 

Možda bi se moglo pomisliti da je Kurti hteo da se poigra rečima, pa da je na ovaj način ponovo najavio proizvodnju municije. 

Ali, sve i da je tako, opet se postavlja pitanje da li se izbori na KiM dobijaju ako se Albancima, koji se suočavaju sa poskupljenjima osnovnih životnih namirnica, masovnim odlivom stanovništva, nedostatkom kadrova, naročito u zdravstvu i u prosveti, restrikcijama električne energije tokom zime i raznim drugim problemima, obeća da će imati šta da pojedu i iz čega da pucaju? 

Srđan Graovac iz Centra za društvenu stabilnost ocenjuje za RT Balkan da se Kurtijeva kampanja bazira na antisrpskim porukama i da je izrazito nacionalistička, kao i celo njegovo političko delovanje koje je prema srpskom narodu i šovinističko. 

"On je bio konstantno u kampanji. Njegovo delovanje je i ranije bilo izrazito antisrpsko. On je sa pozicije vlasti kreirao antisrpsku atmosferu u društvu na KiM koja je dovela do toga da Srbi budu na meti napada Albanaca i zato imamo porast broja napada na Srbe, otkako je on na vlasti. Ovo se sve uklapa u njegov narativ i svestan je da ne može da obeća bolji ekonomski život", ističe Graovac. 

Naš sagovornik objašnjava da se izbori mogu dobiti na ovaj način, ako je društvo prethodno pripremljeno za to, kao što je slučaj sa albanskim društvom na KiM. 

Kurti, navodi Graovac, nameće Albancima da su ključni problem Srbi i da su za sve krivi. 

"On je kreirao atmosferu u kojoj su poruke poput 'oružja i hleba' primamljive, a to  je nešto što treba da izaziva strah kod svakog pojedinca, a tamo izaziva oduševljenje", zaključuje Graovac.