Purić i Ristivojević u "Danu uveče": Prodisaćemo ako Tramp sprovede svoje ideje u delo
Da li će nas Donald Tramp i Ilon Mask osloboditi i doneti istinu na internet ili će oni postati naši novi gospodari?
O Trampu, Masku, Marku Zakerbergu, TikToku, Fejsbuku, cenzuri i fektčekerima, liberalizaciji informacija ili njihovoj potpunoj kontroli i tome ko su vlasnici istine u SAD u emisiji RT Balkan "Dan uveče" govorili su profesor Pravnog fakulteta u Novom Sadu Branislav Ristivojević i novinar RT Balkan Tiosav Purić.
Osvrnuvši se na odluku Zakerberga da ukine fektčekere na Fejsbuku, Purić je podsetio da je Fejsbuk zapravo produžena ruka NSA i američkih obaveštajnih agencija i elita.
Sa Trampom na čelu, Amerika se vraća na svoju imperijalističku priču gde je Fejsbuk značajan - ne kao sredstvo za implementaciju voku ideologija kao do sada već kao mesto gde milijarde korisnika ostavlja podatke i informacije o sebi koje se mogu iskoristiti, rekao je Purić.
Kada je reč o uticaju i "opasnosti" koja preti od Maska koji je obećao da će osloboditi istinu (i možda kupiti TikTok), Purić ocenjuje da će vlasnik "Iksa" pokušati da bude takozvani "kingmejker" (neko ko postavlja vladare) u Evropi, ali "to neće raditi na glup način kao Zakerberg."
"Mask je opasniji od Zakerberga i starih elita", rekao je on.
Purić se u razgovoru dotakao otvorene podrške Maska Alternativi za Nemačku i ocenio da su "Nemci okupirani" doklegod imaju na svojoj teritoriji (američke) baze u koje nemački policajac ne može da uđe.
Sa njim se saglasio i Ristovojević koji je rekao da popularnost AfD nije posledica podrške Ilona Maska već politike koja nije decenijama suverenistička. "Neko vam digne gasovod u vazduh i vi ne možete da kažete da su za to krivi Amerikanci? Ljudima se to smučilo", rekao je.
Na pitanje da, kad već "oslobađa" istinu, zašto Tramp ne popusti po pitanju Rusije i ruskih medija, na primer, Purić je podsetio da se američki interesi nisu promenili od prvog Trampovog mandata i da će on opuštati ventile tamo gde može, kao na primer voukizam, dok će zatezati tamo gde treba u skladu sa svojom imperijalističkom pričom, što znači da neće popustiti po pitanju Rusije.
Profesor Ristivojević se osvrnuo na ishod američkih izbora i katastrofalan poraz Demokratske stranke rekavši da su se SAD pod demokratama udaljile od vrednosti koje su Ameriku izgradile i izdigle u vodeću civilizaciju na planeti.
Zapad i Amerika odustaju od onih vrednosti na kojima su nastali - meritokratiji, višepartijskom političkom sistemu, privatnoj svojini, tržištu bez monopola... i zato polako propadaju, rekao je.
Uvođenjem fektčekera, Demokratska stranka je ograničila slobodu govora. Svako ko je govorio drugačije od opštenametnutog narativa bio je cenzurisan, dodao je Ristivojević.
On je ukazao da bi, da je Kamala Haris pobedila na izborima, to zapravo bio četvrti mandat Baraka Obame. "Malo ko je učinio toliko zla Americi kao Obama. On je sahranio SAD", rekao je Ristivojević i objasnio da "progresivna" politika demokrata uništava SAD.
Predugo su na vlasti i previše su moćni i misle da hodaju po vodi, rekao je i ukazao na činjenicu da je za 250 godina postojanja Amerike, poslednja godina Bajdenovog mandata prvi put da se izdvaja više para za servisiranje javnog duga nego za odbranu.
Kako je vouk ideologija i DEI politika krenula preko društvenih mreža, ne čudi zašto je Tramp krenuo da uređuje društvene mreže - kako bi ostvario neki uticaj u društvu, rekao je Ristivojević.
"Manite se istine", rekao je Ristivojević osvrnuvši se na "ključnu frazu" večerašnje emisije - "vlasnici istine". "Istinom se bave filozofi. Dajte nam činjenice", rekao je on.
Sa fektčekerima na Fejsbuku, činjenice su ukinute. Amerika propada zato što je uzela (komunističke) modele ponašanja Sovjetskog Saveza u njegovoj poslednjoj fazi - slanje onih koji misle drugačije na prevaspitavanje, forsiranje politički korektnog narativa, otimanjem ruske imovine...
Tim potezom, rekao je Ristovojević, SAD su pokazale da opadaju. Privatna svojina je neprikosnoveni postulat naprednih društava, a sada su jasno pokazali da to svima mogu da urade.
"Amerika već neko vreme ide u prodes deglobalizacije. Forsirali su globalizaciju kada su bili najveća sila. Sada kada je Kina najveća, Americi to ne odgovara", rekao je on.
Osvrnuvši se na ideju da bi Mask možda mogao da kupi TikTok, Ristivojević kaže da to nije nužno opasno i podseća da je lobiranje u Americi zakonom uređeno, a Mask jeste uložio u Trampovu kampanju.
Videćemo velike promene u unutrašnjoj politici SAD, a kupovina TikToka je unutrašnja politika SAD i nama to odgovara pošto se ta njihova politika izvozi, kao nakaradni Zakon o rodnoj ravnopravnosti, rekao je.
"Ako Tramp ostvari svoje ideje, uslediće unutrašnji kulturni rat u Americi a mi ćemo imati vremena da prodišemo", ocenio je Ristivojević.