Iako se na predizbornim skupovima svog Samoopredeljenja širom Kosova i Metohije, od Đakovice i Južne Mitrovice do Bistrice kraj Leposavića, Aljbin Kurti prethodnih dana naširoko hvalio da su njegov cilj "zločinačke institucije Srbije na Kosovu", svakodnevni život Srba u južnoj srpskoj pokrajini uveliko ga demantuje.
Nisu krajnji cilj akcija njegove parapolicije "zločinačke institucije Srbije", gašenje službi Srbije je samo sredstvo, nego – običan narod, Srbi, Romi, Goranci, Bošnjaci na KiM. Njih na desetine hiljada.
Samo tokom poslednje, do sada najšire i najsveobuhvatnije akcije gašenja institucija države Srbije na KiM, 15. januara ove godine, ugašeno je, navodi novinar i publicista Živojin Rakočević koji živi u srpskoj enklavi u Gračanici, "sve što je u proteklih 25 godina održavalo život getoiziranih kosovskih Srba".
I to život dostojan čoveka, nego – minimum života.
Na godišnjicu insceniranih događaja u Račku, koji su bili okidač za bombardovanje SRJ marta 1999. godine, zatvorene su srpske opštine u Lipljanu, Obiliću, Prištini, Kosovu Polju, Vučitrnu, Novom Brdu, Kamenici, Vitini, Orahovcu, Srbici. Neke od ovih opština bile su izmeštene, opština Priština u Gračanicu, Kosovo Polje u Ugljare, Vučitrn u Prilužje, Srbica u selo Banje i u Severnu Mitrovicu gde je ranije zatvorena.
Istog dana zatvoreni su i šalteri Pošte Srbije u Gračanici, selu Banje, Prilužju, Lepini, Ugljaru, Donjoj Gušterici i Orahovcu. Zatvoren je Centar za socijalni rad u Gračanici i Prilužju.
Ovde valja napomenuti da je Pošta Srbije na Kosovu radila na osnovu relevatnih ugovora sa međunarodnom zajednicom.
Iz Kancelarije za KiM 15. januara saopštio je da je zatvoreno oko 35 srpskih institucija, da je bez posla ostalo oko 1.100 ljudi, ali da oni neće ostati bez dohotka.
"Poslednji talas gašenja srpskih institucija strahovit je udar na naše živote. Gde i kako sada pribaviti najobičniji izvod iz matične knjige rođenih, umrlih, venčanih... Kako iz Srbije dobiti neki dokument kada je prijem pošiljki iz Srbije paralisan, blokiran, kako se obratiti nekoj od socijalnih ustanova za pomoć, kako regulisati dečije dodatke, kako studenti da predaju zahteve za stipendije... Kako poslati zahtev za ostvarivanje prava na penziju, ili, kako primiti rešenje Fonda PIO o penzionisanju? Sve su to na prvi pogled male stvari, neki bi rekli - nebitne, ali, od njih zavise naši životi. Kurti sistematski udara na naše živote, osnovne potrebe a cilj je da jedna po jedna porodica, suočena sa nevoljama, diže ruke, pakuje se i odlazi sa Kosova. I to uveliko daje rezultate", objašnjava jedan od naših sagovornika iz Gračanice.
Nova 2025. kao i prethodna, 2024. za Srbe na Kosovu i Metohiji počela je na isti način – udarom na srpske institucije. Januara prošle godine u jednom naletu ugašeno je sedam privremenih organa južno od Ibra, Dželjalj Svečlja tada je, sprdajući se sa osećanjima Srba saopštio kako će jedina "institucija Beograda na Kosovu biti ambasada Srbije u Prištini". Pre tri dana Svečlja je zaključio kako se "završava era paralelnih opština i kriminalnih institucija Srbije na teritoriji Republike Kosovo".
"Zatvaranjem privremenih organa prestaju da rade institucije, nema narodnih kuhinja, nema materijala za naše bolnice, one ne mogu da sprovedu nikakve javne nabavke, nema mogućnosti da studenti prime stipendije, nema novca za studentske menze, nema mogućnosti da bolnice obezbede materijalne troškove, a i naše obrazovne ustanove, nema mogućnosti da poljoprivedna gazdinstva dobiju semenski materijal, mehanizaciju, nabave bilo šta", rekao je nedavno Igor Simić iz Srpske liste posle serije zatvaranja privremenih organa u srpskom sistemu na KiM.
Od 1. januara 2025. zatvorene su prostorije Poreske uprave u severnom delu Kosovske Mitrovice, zatim i filijala Dunav osiguranja u tom gradu, mesec dana ranije, takođe u Mitrovici zatvorena je Direkcija za urbanizam, zatim i Direkcija za gradsko građevinsko zemljište i puteve, Direkcija za stambeni i poslovni prostor.
U oktobru katanac je stavljen za Privremeni organ opštine Srbica, radnicima Centra za socijalni rad dat je kratak rok za iseljenje iz prostora u kome su bili. Avgusta prošle godine u još jednom naletu Kurtijeve parapolicije, zatvorene je zgrada privremenog organa Kosovske Mitroivce, zatvoren je kosovsko-mitrovački okrug, prostorije Kancelarije za KiM i Fonda PIO u Bošnjačkoj mahali...
Tokom leta zatvorene su i benzinske pumpe u Mitrovici i Zubinom Potoku, sve ekspoziture Pošte Srbije, ukupno devet na severu KiM, u januaru i februaru 2024. zatvoreni su privremeni organi za Klinu, Istok, Peć, Suvu Reku, Prizren, Orahovac i Dragaš koji su radili uglavnom u Goraždevcu i Dragašu.
Prethodno su na severu zatvorene ekspoziture Komercijalne banke, Srbi su bili prinuđeni da plate i penzije čekaju u dugim redovima ispred prostorija Poštanske štedionice a onda su i ovi objekti zatvoreni. Zabranjena je upotreba dinara, pa su Srbi prinuđeni da po novac putuju 60, 70 ili 100 kilometara do Raške, Novog Pazara, Kuršumlije, Vranja ili Niša.
U udaru na, kako je to objašnjavano, "prisustvo Srbije na Kosovu", ukinute su KM tablice, srpske vozačke dozvole...
"Kurtiju kao da nije bilo dovoljno da nas pozatvara u geta, male, teskobne celine, enklave okružene albanskim selima, naseljima, u kojima je ionako teško živeti, nego nam oduzima i poslednje atribute normalnog života. Izloženi smo represiji, hapšenjima, presudama, mržnji, dugim cevima, ali, kao da im ni to nije dovoljno. Zatvaranja institucija imaju za cilj da ubiju i poslednje tragove dostojanstva u nama, života sa imalo ljudskosti", nastavlja naš sagovornik iz Gračanice.
I za činjenicu da je sever od prošle godine preplavljen specijalcima, da su na svakom ćošku po gradovima, da je šansa da se od Mitrovice dođe do Zvečana ili do Leposavića bez kontrole, pretresa, šikaniranja, svedena na minimum, Kurti ima objašnjenje.
Po njemu, radi se u uvođenju zakona, "suvereniteta" Kosova i na poslednju stopu njegove države.
Rezultat toga jeste da je, na osnovu podataka jednog do albanskih portala, na severu KiM jedan albanski policajac na 15 do 20 Srba.
"To 'uvođenje zakona i suvereniteta' za nas Srbe znači čist apartherd. I opet je Kurti i tu zamenio tezu. To u stvarnosti znači da naša deca ne mogu na ulicu da se igraju, da možeš biti uhapšen i osuđen u svakom trenutku uz optužbe par lažnih svedoka, da na neodređeno možeš ostati u pritvoru, da te policajac sa puškom, koji ne govori tvoj jezik, gleda na ulici pun mržnje, da Albanac nekažnjeno može da dobacuje tvojoj ćerki ili ženi, da može da ti preore groblje, poruši spomenike, da iz južnog u severni deo Mitrovice mogu da prelaze grupe Albanaca da provociraju i traže sukob sa Srbima, i, mogu ovako da nabrajam do sutra", priča danas još jedan od naših sagovornika, poznanik iz Severne Mitrovice.
Niko od naših sagovornika u Kurtijevoj "državi", primeru "demokratije i slobode za čitavu Evropu", kako "Kosovo" definišu u Briselu, ne želi da mu javno spomenemo ime. I to je dobar dokaz slobode koju na KiM uživaju Srbi.
"Izgleda kao da se krug zatvorio i da je od bombardovanja do danas psihologija konačnog obračuna ušla u srpski geto i uništila institucije koje u najvećoj meri jesu bile socijalne i koje su, uz sve nedostatke, podržavale, bez razlike, Srbe, Albance, Gorance, Rome, Bošnjake, Hrvate i sve kojima je ta pomoć bila potrebna. Stotine hiljada ljudi 25 godina imaju neku korist od tih "zločinačkih opština i institucija", piše u autorskom tekstu za "Politiku" Živojin Rakočević.
Hiljade Srba već odavno ne mogu do svojih radnih mesta. Istina plate primaju zahvaljujući državi Srbiji, po njih moraju do centralne Srbije, ali, gde je tu pravo na rad, na radno mesto, na slobodu kretanja, gde je tu osnovno ljudsko dostojanstvo?
"Uzimanje prava završeno je zatvaranjem Srba u geta, konačni obračun počinje onog trenutka kad više nema šta da se oduzme od ljudskih prava, nego se nekome nešto uzima direktno od života. Šta sada da radi Srbin, Rom, Albanac, Goranac i kako da primi socijalnu pomoć, dečji dodatak, platu, penziju, kome da uputi zahtev za izvod iz matične knjige rođenih?", pita Rakočević iz Gračanice.