Srbija i Balkan

Kurti se u kampanji baš zaigrao: Jači od Srbije, spreman i da udari na Rusiju

Amerika i Evropa su naši prijatelji, partneri i saveznici koji nas štite od Rusije, a za zaštitu od Srbije imamo svoju vojsku, ispričao je Kurti u Gnjilanu praćen ovacijama pristalica
Kurti se u kampanji baš zaigrao: Jači od Srbije, spreman i da udari na RusijuGetty © Ferdi Limani/Getty Images

Aljbinu Kurtiju bi neko iz zapadnih ambasada u Prištini, makar zemalja Kvinte, već trebalo da kaže da malo "smanji doživljaj" i da mu makar malo sreže krila.

Jer, mnogo je poleteo i ko zna na koga bi još mogao da udari do kraja izborne kampanje.

A, Kurti se baš zaigrao, izgleda da ga je ponela atmosfera predizbornih skupova "Samoopredeljenja" na Kosovu i Metohiji, pa je u Gnjilanu, ni manje ni više nego izjavio kako su oni, Kosovari odnosno kosovski Albanci "jači i postojaniji od Srbije", kako je "albanski narod veći i drevniji", te je još, preneli su albanski mediji, verovatno na užas zapadnih ambasada u Prištini -  "minimizirao ulogu KFOR-a na Kosovu".

Kao, može se izvući zaključak iz Kurtijevog govora, njima više ne trebaju ni Amerika ni Evropa, nego su oni i njihova vojska i policija sami sebi dovoljni da se suprotstave svim agresorima u okruženju.

"Ne možemo očekivati da nas Amerika i Evropa podržavaju i saosećaju se kao u proleće 1999. godine. (...) Sada smo nezavisna država, sa moćnom vojskom i izuzetnom policijom. Dakle, sada  smo sami sebi dovoljni. Dovoljni smo svojoj otadžbini. Jači smo i postojaniji od Srbije", rekao je Kurti i još koješta dodao na ovom predizbornom skupu.

Sav zanesen snagom svoje "države", pokličima pristalica, pavši istovremeno u teški karasevdah i militarističko raspoloženje, Kurti tokom govora u Gnjilanu samo što svoju vojsku i policiju nije pokrenuo na – Rusiju.

U stvari, može i na Rusiju, uz Ameriku i Evropu.

"Amerika i Evropa su naši prijatelji, partneri i saveznici koji  nas štite od Rusije, a za zaštitu od Srbije imamo svoju vojsku", poručio je Kurti praćen ovacijama.

Rusija bi, mogao bi se izvući i ovaj zaključak iz obraćanja premijera tzv. Kosova, još davno udarila direktno na njegovu državu, stavila bi "Kosovo" u prioritet osvajačkih poduhvata, odmah posle Ukrajine, da nije "jake kosovske vojske" i – Amerike i Evrope.

Za odbranu od Srbije Kurti je već, kako se čulo u Gnjilanu spremio turske "bajraktare", američke "džaveline" a brzo će na tzv. Kosovo i helikopteri, jer, treća faza transformacije tzv. kosovskih bezbednosnih snaga samo što nije počela, a kad se ona završi tzv. Kosovo će moći da se brani od Rusije i Srbije zajedno, ako bude trebalo.

Bolji poznavaoci novije albanske povesti koju zastupa tzv. prištinska škola istorije za RT Balkan su jutros rekli da je Kurtijeva saga o Albancima kao drevnom narodu, postojanom kano klisurine na Balkanu, direktna posledica učenja te istorijske škole.

Jer, ako je Miloš Obilić albanski vitez, ako je cara Murata na Kosovu polju na Vidovdan 1389. godine ubio "ranjeni Albanac koji je sabrao sav svoj inat i nasmrt udario sultana Murata", što je najnovije fantastično istorijsko "otkriće" prištinske istoriografije, što onda i Albanci ne bi bili "najdrevniji i najjači narod na Balkanu".

Pa dalje, ako su  Nemanjići "potomci albanske familije Nimani", ako je "Karađorđe čistokrvni Albanac", i ako je amblem dvoglavog orla na svetom tronu u manastiru Dečani "jasno obeležje Albanije", što Kurti ne bi sebi dozvolio pogled na istoriju Balkana iznet sinoć pred eminentnim skupom u Gnjilanu?

U čitavu ovu smejuriju i Kurtijev pogled na istoriju regiona prste su svakako umešali, podsećaju sagovornici RT Balkan i bečki dvorski istoričari Lajoš Taolci i Konstantin Jiriček, a, da  se primetiti, i Noel Malkolm i ekipa svojim pričama o istorijskom "Kosovu" kao i o "albanskom kontinuitetu na Kosovu".

Potkovan takvim istorijskim znanjima, Kurti, kažu naši sagovornici koji su za svaki slučaj želeli da ostanu anonimni, da se ne bi našli na udaru nove prištinske istoriografije, i nije imao kud nego da udari putem kojim je krenuo iz Gnjilana.

Njegovi zaključci zapravo su najnoviji "biseri" prištinske škole istorije i kao takvi zaslužuju svu pažnju.

Što se tiče "izuzetne" policijske "vojne sile u nastajanju" kojom planira da  se "brani" od  Rusije i Srbije zajedno, Kurti sem "bajraktara", "džavelina" i četiri helikoptera koje će tek nabaviti može da računa i na tradiciju oslonjenu na teroristu Adema Jašarija i tzv. OVK čiji su tzv. kosovske bezbednosne snage naslednici.

Što se tiče gole vojne sile koja je "Kosovu", kako reče Kurti, dovoljna da se nosi sa Srbijom a uz pomoć Amerike i Evrope i sa Rusijom, tu je 246 "džavelina", 10 MRAP vozila "kipri", 80 "kobri" kompanije Otokar, kao i 30 turskih "vurana". Imaju i 14 lakih oklopnih vozila "akrep", 150 poklonjenih i 50 kupljenih "hamvija", kao i 55 oklopnih vozila M1117 i nekoliko desetina kamioneta.

Tzv. kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju zaista bi neko od zapadnih ambasadora u Prištini trebalo da skrene pažnju da malo "smanji doživljaj". Da čovek u sred predizborne kampanje ne ispadne smešan.

image