Počinje drugo polugodište: Sindikati postigli dogovor sa vladom, ali nastave neće biti u svim školama

Kolektivi određenih škola doneli su odluku da drugo polugodište započne regularno, ali pojedini nastavnici i učitelji su odlučili da ne drže nastavu. Navode da je to "moralni čin solidarnosti sa studentima"

Drugo polugodište za osnovce i srednjoškolce u Srbiji počinje sutra, ali neće u svim školama biti nastave.

Iako su četiri reprezentativna sindikata pozvala svoje članstvo da drugo polugodište počne kao što je predviđeno, u pojedinim školama je doneta odluka da u ponedeljak, 20. januara, ipak obustave rad.

Ima i obrazovnih ustanova koje će početi regularno sa radom, ali su pojedini nastavnici i učitelji odlučili da ne drže nastavu. U nekim školama roditelje su obavestili da je obustava nastave "moralni čin solidarnosti sa studentima", a negde su čak preko Viber grupa prosvetari tražili mišljenje roditelja da li da podržavaju obustavu nastave ili ne.

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović prosledila je dopis direktorima škola i pozvala zaposlene u prosveti da nastava počne redovno 20. januara.

Ne zna se tačno koliko će škola raditi, a koliko ne. Ali, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će u sutra nastava biti organizovana u čak 1.773 škole, što je 82 odsto od ukupnog broja škola u Srbiji.

Dodao je da u 199 škola pojedini nastavnici neće raditi, kao i da je u svega 94 škole, što je nešto manje od 5 odsto, najavljena obustava rada.

Drugačije podatke izneo je Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (koji ne učestvuje u pregovorima sa vladom), koji tvrdi da je u više od 35 odsto škola većina zaposlenih odlučila da sutra nema nastave, a izjašnjavanje po ustanovama je nastavljeno i danas.

Glavni odbor Foruma beogradskih gimnazija doneo je odluku da u ponedeljak neće biti nastave, već će profesori protestovati kako bi se izrazili nezadovoljstvo zbog načina na koji reprezentativni sindikati vode pregovore sa Vladom Srbije, tretmana od strane nadležnih institucija, ali i u znak solidarnosti sa kolegama iz Treće beogradske gimnazije kojima su pretile nepoznate osobe.

"U beogradskim gimnazijama sutra neće biti nastave, osim u nekoliko škola gde će verovatno biti organizovan privid nastave, ali to svakako neće biti ni u tim ustanovama regularan nastavni dan", rekla je za RT Balkan Ana Dimitrijević iz Foruma beogradskih gimnazija.

Četiri reprezentativna sindikata, koji su od polovine novembra u cirkularnom štrajku, pozvali su svoje članstvo da od ponedeljka, 20. januara nastava počne regularno. Oni su u zajedničkom saopštenju naveli da nastavljaju pregovore sa Vladom Srbije koja je im je ponudila u martu i oktobru povećanje plate od po pet odsto, a u januaru naredne godine još sedam odsto i potpisivanje Posebnog kolektivnog ugovora na Savindan, 27. januara.

U oktobru bi prosvetari došli do svog zacrtanog cilja, da plata početnika u prosveti bude izjednačena sa prosečnom platom u Srbiji. 

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović rekla je da povećanjem plate od 11 odsto u januaru ove godine, početna plata zaposlenog u prosveti sa sedmim stepenom stručne spreme uvećana sa 86.681 dinara na 96.216 dinara.

Sa novim povećanjem od pet odsto u martu biće 101.026 dinara, a sa povećanjem u oktobru 2025. godine početna plata zaposlenog sa sedmim stepenom stručne spreme biće uvećana na 106.078 dinara

"Trebalo bi imati u vidu da na ove osnovne plate idu i dodaci za minuli rad i razredno starešinstvo, pa će tako zarada prosvetnog radnika sa sedmim stepenom stručne spreme, sa radnim stažom od 35 godina i sa starešinstvom biti oko 140.700 dinara u januaru sledeće godine", objasnila je ministarka za "Politiku".

Osim povećanja plate zahtevi prosvetara bili su i smanjenje administracije, kao i potpisivanje Posebnog kolektivnog ugovora (PKU).

Pregovori o Posebnom kolektivnom ugovoru nastavljaju se sutra u 9 sati u Ministarstvu prosvete.

Ministarstvo prosvete načelno je prihvatilo sve zahteve prosvetara. Oni traže da se Posebnim kolektivnim ugovorom reši pitanje ukrupnjavanja norme za nastavnike koji rade u više škola, zatim da se dva puta godišnje usklađuje visina plate nastavnika sa prosečnom platom u Srbiji (od 2026. godine), da prosvetni radnici koji se leče od najtežih bolesti tokom bolovanja primaju 100 odsto plate, kao i da se donese uredba o koeficijentima.

Milorad Antić iz Foruma beogradskih srednjih stručnih škola, koji učestvuje u pregovorima sa Vladom Srbije kaže da se ne zna koliko škola će biti u štrajku, a koliko će raditi.

"Ankete su toku. Sindikalni zahtevi su ispunjeni, ali kod članstva rade emocije. Ovo su sada drugi motivi jer ima i onih koji žele da ugase sindikate u prosveti", rekao je Antić za RT Balkan.

Pregovore sa Vladom Srbije i Ministarstvom prosvete vode četiri reprezentativna sindikata - Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikat obrazovanja Srbije, Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije "Nezavisnost", Sindikat radnika u prosveti Srbije.