Potpredsednik Srpske liste: Kurti vodi najprljaviju kampanju ikada, ali neće nas obeshrabriti
Nijednog od 1.100 radnika koje je Kurtijeva policija isterala sa radnih mesta južno od Ibra, kao i više hiljada onih koji su indirektno posle otimanja institucija u sistemu Republike Srbije ostali bez primanja, država Srbija neće ostaviti, poručio je u razgovoru za "Politiku" potpredsednik Srpske liste, dr Dragiša Milović.
On je istakao da će se radnicima isplaćivati plate i da će naći mogućnost sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i Kancelarijom za Kosovo i Metohiju da radnici rade, iako će to biti u otežanim uslovima.
"Ovo je sigurno jedan od najtežih udara na Srbe na Kosovu i Metohiji, a Kurti će nastaviti represiju sve do izbora. Njemu nije verovati", rekao je Milović, specijalista ortopedije u Kliničko bolničkom centru u Kosovskoj Mitrovici.
Dodao je i da očekuju poziv predsednika Vučića, koji je najavio sastanke sa predstavnicima Srba sa Kosmeta. Naglasio je da jedino glasanjem za Srpsku listu, koja ima podršku u Beogradu, Srbi u pokrajini mogu da opstanu i ostanu. Ne veruje međunarodnoj zajednici, i izražava zabrinutost da Kurti ide na "hrvatski model". Milović, međutim očekuje da će se promenom svetske politike i klima po pitanju Kosova i Metohije promeniti.
Na pitanje kako ocenjuje ove dane posle akcije tzv. kosovske policije, kada više nema institucija države Srbije, osim prosvete i zdravstva, on je rekao da dan posle pokazuje u kako se teškoj situaciji nalazi srpski narod na KiM, da je ovo vreme najteže od 1999. godine. Ukazao je da ova represija Kurtijevog režima traje već četiri godine, a da se manifestuje kako u fizičkom nasilju i hapšenju viđenih građana, tako i u optužnicama za ratne zločine, institucionalno, političko nasilje...On je istakao da sve ovo što Srbi koji žive na Kosovu i Metohiji prolaze svih ovih godina, nijedan narod u Evropi ne prolazi.
Privremene prištinske institucije zapečatile su pošte, a trebalo je da one budu tema razgovora u Briselu. On smatra da postoji bojazan da to isto može da se desi sa zdravstvom i prosvetom.
"Ništa ne može da nas iznenadi kada je Kurti u pitanju. Sve je moguće. On ne poštuje ništa što je potpisao. Njega ne interesuje i ne poštuje nijedan sporazum i dogovor potpisan u Briselu 2013. godine. Mi smo i u razgovoru sa predstavnicima zemalja Kvinte i američkim ambasadorom, rekli da nas brine šta može da uradi i da ne znamo šta njemu sledeće može da padne na pamet. Ali, moram da kažem za ono što je uradio južno od Ibra, da će zvanični Beograd naći mogućnost da ti ljudi pružaju usluge ne smo našim građanima, nego i Bošnjacima, Romima, ali i Albancima", rekao dr Dragiša Milović.
On je istakao da posebno brine nereagovanje međunarodne zajednice, jer te blage osude njemu kao da su vetar u leđa.
"On vodi predizbornu kampanju. Iako svojim biračima nema šta da ponudi, odlaze mu ljudi, lekari i medicinske sestre zbog malih primanja, vlada nepotizam, energetska kriza, on se hvali time da je navodno stavio sever pod svoju kontrolu. To samo govori kolika je mržnja prema Srbima i svemu što je srpsko", poručio je Milović.
"Brine nas dvoličnost EU"
On je istakao da su predstavnici Srba to govorili i Lajčaku i Eskobaru, koji su dolazili.
"Oni su govorili da zaista imaju problem sa tim čovekom, ali da su ga građani demokratski izabrali. Nas brine EU, brine nas Brisel koji je garant sporazuma, a ne reaguju. Zajednica srpskih opština dogovorena je i nije ni na vidiku, iako smo mi zbog dogovora izašli na izbore 2013. godine. EU koja je garant implementacije, ćuti. To nas zabrinjava. Briselski sporazum je potpisan, usvojila ga je čak i kosovska skupština, ali EU ne reaguje. Ta dvoličnost nas brine. Znate, nema povratka 220.000 prognanih, a niko ni Rezoluciju 1244 ne pominje, gde stoji da svi treba da se vrate. Albanci se vratili, a kad su Srbi u pitanju, e tu se ćuti. Šalje se poruka da mi nismo dobrodošli na svojim ognjištima, povratnici se hapse, pale im se kuće i okućnice, letine... Uhapšeni su u Istoku, gde je zabeležen najveći broj srpskih povratnika", naveo je Milović.
Od samog nagoveštaja održavanja izbora, ali i sve do danas, Kurti sabotira Srpsku listu. Milović očekuje da će da bude još opstrukcija.
"Ovo je najprljavija kampanja koja se vodi protiv nas, ali to nas neće obeshrabriti. Mi na listi imamo ljude od uspeha, lekare, intelektualce, bivše sudije, dekane, ljude koji žive ovde sa svojim porodicama. Nastavićemo da razgovaramo sa našim građanima i verujem da će oni to prepoznati. Mi samo slogom i jedinstvom i uz pomoć Beograda, koji jedino nas podržava, moramo da nastavimo borbu za naš ostanak i opstanak na ovim prostorima. Sadašnji ministar iz redova Srba kod Kurtija nije digao glas kad se otimala zemlja u Zubinom Potoku i Leposaviću, bio je nem kad se gradio muzej genocida, kad su se gradile vojno-policijske baze, on je tamo samo dekor. Dekor na štetu Srba. Ali, mi nastavljamo kampanju koju smo započeli u Ranilugu, Gračanici, ići ćemo od kuće do kuće, jer ne smemo da stanemo", rekao je potpredsednik Srpske liste.
On je istakao da će mnogo toga zavisiti od ovih izbora.
"Ovo što mi sada preživljavamo, ovo nije život. Očekujemo neke bolje vesti s novom američkom administracijom. Sretali smo se sa gospodinom Grenelom 2023. godine u Kosovskoj Mitrovici, gde smo ga upoznali sa težinom situacije. On je četvrti čovek u američkoj administraciji, pa se nadamo da ćemo se i mi Srbi na Kosovu i Metohiji naći na nekoj američkoj listi za olakšanje ovog terora koji moramo da trpimo", kazao je Milović.
On je istakao da je glavna poruka Srpske liste da budemo složni i trpeljivi.
"Uz našu državu Srbiju ćemo ostati i opstati. Ove godine ogromna sredstva Vlade Srbije su izdvojena za KiM. Poruka građanima je da izađemo u što većem broju, jer svaki naš neizlazak je glas za Kurtija. Izađimo i zaokružimo 112. Jer, samo tako možemo ostati i opstati na svojoj zemlji. Razjedinjeni sigurno nećemo moći", poručio je Milović.