Drugo polugodište je danas počelo u više od 90 odsto od ukupno 1.773 škole u Srbiji, rekla je ministarka prosvete Slavica Đukuć Dejanović i pozvala sve nastavnike i roditelje da vrate decu u školske klupe.
Ona je dodala da se oko 10 odsto škola na nivou Srbije nije se uključilo u rad, jer su kako je ocenila, prosvetni radnici nezadovoljni postignutim dogovorima sa predstavnicima reprezentativnih sindikata.
"U Beogradu je situacija nešto drugačija, taj procenat je veći - 13 odsto škola nije počelo sa radom, a u neke koje su počele, njih 24 odsto, nisu svi došli. Ali danas je i Sveti Jovan, tako da ćemo realnu situaciju imati sutra, jer su i neki profesori i neka deca svoje odsustvo opravdali činjenicom da danas porodično slave", rekla je ona za RTS.
Na pitanje da su danas neki prosvetni sindikati izneli podatke koji se razlikuju od podataka Ministarstva prosvete kada je u pitanju broj škola koje su počele nastavu i drugom polugodištu, Đukić Dejanović je navela da se ona oslanja na podatke školskih uprava.
"U Srbiji imamo 17 školskih uprava. Svaka školska uprava je zadužena za određenu regiju i rukovodioci školskih uprava imaju obavezu komunikacije sa direktorima i sindikatima škola. Pre svega sa direktorima i rukovodstvima škola. Mi smo jutros do 10 sati prikupili podatke koji su upravo ovakvi kako sam vam kazala. Videćemo sutra", rekla je Đukić Dejanović.
Dodala je da će i inspekcijske službe konstatovati koja škola radi ili ne od sutra.
"Već sutra oko podne imaću podatke na osnovu uvida inspekcija, još jednog segmenta Ministarstva prosvete, ne samo školskih uprava, o tome koje škole rade i koji su razlozi da neke škole nisu počele da rade", navela je Đukić Dejanović.
Ona je dodala da se u nekim školama dogodilo da su došli u najvećem broju nastavnici i direktori, a da je deci javljeno da ne dolaze, kao i da se u nekim školama desilo obrnuto.
Đukić Dejanović je precizirala da je u oko 75 odsto škola širom Srbije došlo 100 odsto i učenika i nastavnika.
"To su podaci u koje ja moram verovati kao ministar, verujem svojim saradnicima", naglasila je Đukić Dejanović.
Ona je nastavnicima i učenicima poželela uspešan početak drugog polugodišta i da u što kraćem roku nadoknade ono što je izgubljeno, kako bi deca mogla da privedu školsku godinu kraju i da se učenici osmog razreda spremaju za malu maturu.
Prema njenim rečima potrebno je da se deca u Srbiji što pre vrate u školske klupe kako bi se realizovali programi koji su doneti na početku školske godine, odnosno da bi se završilo drugo polugodište na način koji će biti najmanje traumatičan ali i sa mnogo radosti i znanja za decu.
Na pitanje kako će biti nadoknađeno propušteno gradivo, ministarka je rekla da se ono svakako mora nanadoknaditi i da ne sme biti propusta, precizirajući da svaka škola ima neke svoje specifičnosti i da od toga, odnosno od profila škola, kao i uzrasta učenika zavisi kakav će biti plan nadoknade.
"Plan nadoknade prave škole, a ministarstvo im stoji na raspolaganju da angažuje stručnjake i pruži im podršku i pomoć", rekla je ona.
Prema rečima Đukić Dejanović, nastavnici sada treba da budu motivisani da se deca što pre vrate u školske klupe i platama, koja više nisu, kako je rekla, "degradirajuće".
Kako je istakla, u januaru sledeće godine zarade prosvetara, onih koji imaju sedmi stepen obrazovanja, odnosno onih koji imaju fakultet, biće izjednačene sa prosečnom platom u Srbiji.
"U januaru sledeće godine start će biti 111.350 dinara, a ako ima i razredno starešinstvo i minuli rad učiteljica koja ima, na primer, 30 godina radnog staža, imaće 140.000", rekla je ministarka prosvete.
Đukić-Dejanović je dodala da su danas nastavljeni razgovori predstavnika Vlade i reprezentativnih prosvetnih sindikata o Posebnom kolektivnom ugovoru, posebno o redukciji viška administracije i o ispunjavanju norme.