Donald Tramp je, i zvanično, ponovo postao predsednik SAD. Usledila je čestitka iz Moskve Vladimira Putina, ali i iz Mađarske. Premijer Viktor Orban rekao je da će sunce u Briselu od danas sijati drugačije. Vladimir Zelenski se nudio kao gost, međutim, sa druge strane Atlantika se nije pojavio.
Šta nas čeka naredne četiri godine i koje nam darove donosi Donald Tramp u drugom mandatu, razgovarali su u emisiji "Dan uveče" politikolog Aleksandar Pavić i diplomata Branko Branković.
"Trampov govor me je podsetio na duh Ronalda Regana. Vraća optimizam koji je nekada krastio Ameriku. Rekao bih da dolazi do renormalizacije stvari u SAD, da sve države sveta treba da gledaju svoj interes, svoja posla, a ne da budu taoci tuđih ideologija i globalista koji su vodili glavnu reč poslednjih 30 godina. Tramp nijednom rečju nije pomenuo ni NATO, ni EU, ni američke saveznike, ni Rusiju... To je znak državama koje imaju manje samopuzdanja da počnu da misle o govore. Neki kažu kako ovo označava novo doba rivaliteta velikih sila, ali i to je bolje i zdravije nego ono što smo imali poslednjih 30 godina. Imali smo dobročinitelja koji su bombardovali širom sveta, što je bio najveći izliv licemerja međunarodnih odnosa", rekao je Pavić u emisiji koja se na televizije RT Balkan emituje svakog dana u 19.30 časova.
Sagovornici su saglasni da slede godine velikih promena za ceo svet, kada se globalistički poredak se ruši. Na delu je dekonstrukcija strukture dubokih država i postavljanje temelja za nešto mnogo zdravije. U tom smeru su i odluke ukidanje transdžerderizma, ukidanje monopolizacije zdravstva...
A u najavi povlačenja iz Pariskog klimatskog sporazumama, Pavić vidi glogov kolac za zelenu agendu, a uredbu o postajanju samo dva pola kao znak da se vraćaju stvari koje su u ljudskoj istoriji smatrane normalnim.
"Lično sam osetio olakšanje. Amerika kaže vratićemo Panamski kanal, dobro, Rusija može da kaže vratićemo Novorusiju. To je mnogo normalnije nego da započinjete ratove i huškate Ukrajinu na Rusiju. Otvaraju se nove prilike i mi ni smemo da ih propustimo. I mi možemo da gledamo optimistično", kaže Pavić.
Diplomata Branko Branković na 20. januar gleda optimistično i naglašava da "nema razloga da sumnjamo ali moramo da budemo stra+pljivi da bismo videli šta znači zlatno doba SAD".
"Bilo bi jako zlatno, čak dijamanstko ako bi povukli priznanje Kosova. To je teško verovati, ali zna se ko je vodio kolo u bombardovanju Jugoslavije. To je bilo sve samo nije bilo zlatno doba ni Amerike ni NATO. Nadajmo se da će se otvoriti mnoga vrata za razgovore o Kosovu i Metohiji, da se stane sa ovim što se sada dešava. Svaki predsednik je dobio na osnovu onoga što je pričao na unutrašnjem planu, spoljana politika nikada nije imala značaj na izbor predsednika. Ali zlatno doba podrazumeva mnogo što-šta van Amerike. Postavlja se pitanje EU, šta će se raditi sa NATO... Vrata su otvorena za pozitivna razmišljanja, a u kojoj meri će to da bude, videćemo", istakao je Branković.
Predsednik RF Vladimir Putin čestitao je Trampu i poručio da pozdravlja nastojanje da se spreči treći svetski rad, sagovornici "Dana uveče" ovoj potez vide kao veoma značajan. Naročito zbog toga što je prethodna administracija učinila sve da spali mostove između Moskve i Vašingtona.
"Bajden je Putina nazivao ubicom, to je bilo sračunato uvredljivo ponašanje kako bi se uništili odnosi. Oni su planirali da pobede Moskvu po cenu trećeg svetskog rata. Sećam se srdačne atmosfere koja je vladala između Putina i Trampa na Samitu u Helsinkiju 2018. Međutim, američka duboka država koja se borila protiv Trampa i koja je vinovnik većine zala u poslednjih 30 godina širom sveta to je uspela da spreči. A Bajden je bio nastavljač te politike. Tramp je u predizbornoj kamapnji govorio sa poštovanjem prema Putinu, istekao da je da poštuje lidere druge dve najmoćnije zemlje. To je dobar početak", dodao je Pavić.
Ni Branković ne sumnja da će do susret Trampa i Putina doći dosta brzo:
"Ali da li će odmah nešto da potpiše zavisi od toga koliko će njihovi saradnici brzo da odrade posao. Otvoren je put ka dijalogu, a najvažnije je da postoje razgovori".
Sagovornici ocenjuju i da je vreme Vladimira Zelenskog prošlo i da mu je to jasno stavljeno na znanje.
"Zelenski zna da je vreme pisanja blanko čekova prošlo i on je najmanje zainteresovan za mir. Mislim da će Tramp probati da se rat okonča po najboljim uslovima za Ameriku, recimo da predstavi kao svoj diplomatski uspeh. Nači će jedan elegantan način da do toga dođe. Ne da izgleda kao da je pomogao Putinu da pobedi Rusija, ali recimo može da da Zelenskom uslove koje on neće moći da prihvati", predviđa Pavić.
Sagovornici "Dana uživo" pokušali su i da procene koliko će Tramp biti uspešan u ovoj, drugoj prilici. Tramp će, prema rečima Brankovića, insistirati da uradi sve što je obećao na međunarodnom planu.
"SAD su velika sila, teško da će smeti da odustane od svega što je rekao, jer 'kraljevska se ne poriče'. Siguran sam da će, kada je reč o međunarodnim planovima, pokrenuti akcije da zacrtano i ostvari", smatra Branović.
Ni Pavić nema dilemu da će uraditi sve ono što od njega zavisi.
"Ali, koliko zavisi od njega? To je važan faktor. Tramp danas ima jači mandat nego 2016. Sada je dobio i više glasova elektora i više glasova sveukupno, to nije bio slučaj kao sa Kilari Hlinton. Danas su mediji, koji su ga progonili, slabiji. Pitanje imigracije, to je, recimo, jedan od potencijala za unutrašnje konflikte. Neće sve bit jedrenje po mirnom moru. Tramp je dobio drugu šansu, a svet je drugačiji. BRIKS u njegovom prvom mandatu nije bio ništa, Rusija se danas pokazala mnogo jačom... Da li će Tramp da prizna realnost? Mina je Izrael - da li će i da se održi mir", dodaje Pavić i podseća da je Tramp rekao još 2017. da je NATO zastareo.
Među američkim neuralgičnim tačkama je Sirija, otvoreno je pitanje i kako će se postaviti prema Turskoj, da li će prihvatiti mirno povlačenje iz Afrike, hoće li će na Tajvan i dalje gledati kao na američki nosač aviona pod nosom Kine...
"Ide mu u prilog i to što je Bajdenova administracija napravila ogromne greške. Ništa ne ide glatko, mnogo toga može biti problematično. Velike sile ne treba da uđu u sukob, već da obezbedi da ne dođe do sukoba. A to može samo ako stvori određene odnose sa Rusima i Kinezima. Nema pobednika u sukobu velikih sila, to treba da mu bude ideja vodilja", dodaje Branković.
Srbi na KiM su se radovali Trampovoj inauguraciji, imaju li razloga za sreću?
"Pre nekoliko godina Donald Tramp Mlađi je tvitovao: 'Vreme je da vratimo momke kući'. Bili su nadomak odluke da povuku vojsku sa KiM. Ako se to desi to će biti katastrofa za teroriste koji su privremeno okupirali Prištinu jer oni jedino priznaju autoritet Amerike. A pouzdano znam da im smeta taj spomenik Bilu Klintonu u Prištini i da kroz tu prizmu sve gledaju. Srbi na KiM instiktivno znaju zašto se raduju Trampovom dolasku. Znamo da nije moglo da bude gore, a takođe znamo da se stvaraju uslovi da bude bolje ", smatra Pavić.
I Branković podseća da je Tramp u prethodnom periodu pokazao više razumevanja za srpske argumente.
"Posvetiće mnogo više pažnje, videćemo kako", dodaje.