Srbija i Balkan

Đukić Dejanović: Kada bismo primenili zakon, svi koji su blokirali škole dobili bi otkaz

Ministarka prosvete je rekla da je četiri odsto škola juče blokiralo rad, a da je 12 odsto radilo delimično tako što je organizovana nastava za svu decu koja su došla
Đukić Dejanović: Kada bismo primenili zakon, svi koji su blokirali škole dobili bi otkaz© TANJUG/ RADE PRELIĆ

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je danas da u ovom trenutku više od 80 odsto škola u Srbiji radi najnormalnije, i najavila da će inspekcija nastaviti da obilazi škole koje ne rade. Ona je za TV K1 kazala da je četiri odsto škola blokiralo rad, a da je 12 odsto škola juče radilo delimično tako što je organizovana nastava za svu decu koja su došla.

Ona je istakla da blokade u prosveti nisu predviđene zakonom i da će zaposleni koji krše zakon biti sankcionisani, ali je navela da tendencija nije da se dele otkazi, jer to nije rešenje, već da se uspostavi dijalog o tome kako da se poboljša nastavni program i da se dostojanstvo prosvetnih radnika podigne na viši nivo.

"U ovih četiri odsto škola koje su u blokadi, veći broj je srednjih škola. Ono što smo mi uradili već juče, a i danas ćemo nastaviti, je da su naše prosvetne inspekcije otišle u sve te škole da steknu uvid šta je razlog da škola ne radi", rekla je Đukić Dejanović.

Kako je navela, nisu svuda isti razlozi zašto deca nisu došla u školu, jer negde nisu došli profesori, negde roditelji ne dozvole da deca idu u školu i zato treba imati prvo uvid u to šta je razlog da pojedine škole ne funkcionišu.

Ministarka je navela i da inspekcije imaju i savetodavnu i nadzornu funkciju i da je ta savetodavna da se vidi da li možda može da se pomogne da škola počne da radi.

"Nadzorna funkcija podrazumeva izricanje određenih mera i davanje rokova da se ispravi ono što nije u redu. I naravno, ako se to ne učini, mi ćemo ići na pokretanje disciplinskih postupaka ako su u pitanju nastavnici i rukovodioci škola", rekla je Đukić Dejanović.

Ministarka je naglasila da je osnovno školovanje obavezno i da će tu druge institucije morati da se uključe kao sto su Centri za socijalni rad i druge, ako roditelji ne puštaju decu u školu.

Međutim, navela je i da je jedan broj roditelja imao nesigurnost da pusti decu na nastavu, kao i da su ona deca koja su došla na nastavu bivala osramoćena što idu u školu.

"Moramo imati jedan fleksibilan stav prema onima koji su prosto žrtve ove atmosfere, ali moramo biti i sasvim jasni kada su u pitanju oni koji krše zakon i već smo krenuli sa inspekcijama", rekla je Đukić Dejanović i zahvalila inspektorima koji su juče, kako je rekla, u potpuno neprimerenim okolnostima samo radili svoj posao.

"Blokada škola po zakonu ne postoji"

Đukić Dejanović je rekla za K1 televiziju da škole imaju pravo na štrajk koji po zakonu treba da bude najavljen, ali da u delu škola u Srbiji koje ne rade nije reč o štrajku, već o blokadi koja je nedozvoljena u zdravstvu i obrazovanju.

"Vi ne možete da prekinete, da zatvorite bolnicu, ne možete ni školu. Pojam blokiranje ne postoji u zakonu, ne predviđa se mogućnost da škola, kao institucija od javnog značaja, može da bude ugašena, prekinuta izuzev u vreme raspusta, kada nastavnici imaju određene obaveze, a samo deca ne idu u školu'', navela je ona.

Na pitanje da li vidi rešenje za škole do petka, za kada su pojedini sindikati prosvete najavili generalni štrajk, Đukić Dejanović je rekla da oni koji su rešili da ruše sistem u zemlji, koristeći i obrazovni sistem, teško da će do petka steći uvid da treba da odustanu od takvog načina izražavanja nezadovoljstva.

Navela je da su direktor škole i rukovodstvo škole dužni da organizuju nastavu, makar i za troje dece.

''Ono što je bio veliki problem, to je što su se mnogi nastavnici uplašili da rade svoj posao, iako vrlo osuđuju ovakav način izražavanja nezadovoljstva, jer su bili prosto omraženi od svojih kolega i bili su nesigurni za bezbednost dece koje treba da drže nastavu. E, zbog toga će država morati da reaguje apsolutno u skladu sa zakonom'', poručila je ministarka.

Na pitanje kako bi izgledalo na terenu kada bi država radila svoj posao bez ikakve empatije, Đukić Dejanović je rekla da bi prosvetni radnici u školama koje su blokirane dobili otkaz.

''Imate prosvetne radnike u jednoj istoj školi, koji kažu ne mogu da trpim pritisak svog kolege koji kaže da izdajem ideale prosvetnih radnika, da sam kukavica'', rekla je Đukić Dejanović.

Navela je da ministarstvo ima savetodavnu i nadzornu ulogu i da se traži da se napravi plan nadoknade nastave i da se prolongira školska godina što, kako je rekla, neće obradovati mnoge roditelje.

Dodala je da obustava nastave kompromituje pripremu mature za osnovce i dodala da će ove godine velika matura biti odložena, jer bi bilo mnogo da deca imaju i malu i veliku maturu i prijemni ispit.

image