RT Balkan saznaje: Zahtev tzv. Kosova da postane specijalni gost SE opet nije prošao
Zahtev lažne države Kosovo da postane specijalni gost Saveta Evrope, koji je Priština podnela početkom decembra prošle godine, najverovatnije se neće naći na dnevnom redu Političkog komiteta sledeće nedelje, saznaje RT Balkan.
Prištini, opet nije pošlo za rukom, da u jeku kampanje za parlamentarne izbore progura ovu inicijativu, koja bi premijeru privremenih institucija pomogla da prikupi glasove pred izjašnjavanje 9. februara. Naša delegacija je i u prvom pokušaju, diplomatskom inicijativom, sprečila tzv. Kosovo da postanu "VIP gosti".
Beograd je tada iznosio argumente, da bi davanje ovakvog statusa lažnoj državi bila nagrada, dok istovremeno Priština krši prava našeg naroda na KiM gotovo svakodnevno. Tada su na našu stranu stali Mađari i Španci, kao i Francuzi i inicijativa nije prošla. Diplomatska akcija je nastavljena, jer su se albanski političari nadali da će uspeti u namerama i lobirali, pa je Beograd držao na vezi zemlje priznavače i nepriznavače i govorio o našim pozicijama.
"Mi ćemo po odlasku u nedelju u Strazbur održati prijem za sve delegacije članice Saveta Evrope upravo o ovom pitanju, iako imamo obećanje da se zahtev tzv. Kosova neće naći na dnevnom redu. Takođe, imaćemo i sastanke sa delegacijama pojedinačno. Procedura je takva da Biro PS SE, kojem je lažna država tražila da iz ostalih delegacija, što je status koji imaju sada, pređu u status specijalnog gosta. Sledeći korak je da se o tome raspravlja na Političkom komitetu, a dobili smo ubeđivanja da se to sada neće dogoditi", rečeno je za RT Balkan u našoj delegaciji koja putuje u Strazbur.
Beograd je slao i "nonpejpere" u kojim je detaljno opisivao situaciju. U dokumentima se podseća da je izvestilac Dora Bakojani u izveštaju napisala da Priština, ukoliko želi da postane član ove organizacije, treba da krene u proceduru formiranja Zajednice srpskih opština. Kurti to odbija, iako je mimo svih pravila, uz veliki vetar u leđa sa Zapada, došao na korak da tzv. Kosovo bude član Saveta Evrope (prošli su glasanje u parlamentu Saveta Evrope i imaju još jednu stepenicu, a to je Savet ministara koji daje konačnu reč). Naravno, Srbija je ukazivala i na to da tzv. Kosovo nije država, da su prava Srba ugrožena, da im se otima imovina, hapse se bez dokaza, oduzima im se pravo na rad i kretanje, ali i da Kurti ima nameru da apliciranje za status specijalnog gosta, koristi u kampanji.
Prema podacima sa sajta Saveta Evrope, Skupština je, kako bi olakšala proces pristupanja državama iz centralne i istočne Evrope, 1989. godine uvela tzv. status specijalnog gosta, koji se primenjuje na sve nacionalne zakonodavne skupštine evropskih država nečlanica, koje su potpisale Helsinški završni akt (1975) i Pariske povelje za novu Evropu. Status je, navodi se, sada otvoren za parlamente država koje su podnele zahtev za članstvo u Savetu Evrope.
Odluku o dodeli statusa specijalnog gosta donosi Biro PSSE. Ovde Srbija nema članove, pa će, ukoliko bi u nekom trenutku došlo da glasanja morala da se oslanja na druge zemlje. Glasaju poslanici koji dolaze iz različitih poslaničkih grupa, vlasti i opozicije država članica SE.
Ovaj status je do sada imala samo Belorusija, međunarodno priznata država što Kosovo nije.
"Narodna skupština Belorusije je dobila status 16. septembra 1992. godine, ali je odlukom Biroa suspendovana 13. januara 1997. godine. Broj mesta dodeljenih svakoj delegaciji specijalnog gosta je isti kao i onaj koji će verovatno biti dodeljen kada postane punopravni član. Specijalni gosti imaju mnoga prava u Skupštini i u odborima (osim u Zajedničkom odboru, Nadzornom odboru i Odboru za Poslovnik, imunitet i institucionalna pitanja), sa izuzetkom prava da glasaju ili da se kandiduju", objašnjen je status specijalnog gosta.
Kurti je i na početku izbornih procedura pokušao da Srbima uskrati još jedno od prava za koja se zalaže Savet Evrope, tražeći da se Srpskoj listi zabrani da učestvuje, što mu posle pritiska međunarodne zajednice nije prošlo. Delegacija SE je ovih dana boravila u "kontroli" na KiM.
"Delegacija je upoznata sa izveštajima o pritiscima i zastrašivanju birača kosovskih Srba", navodi se u izveštaju delegacije, koji naravno nije mogao da prođe bez uobičajene birokratske rečenice da "u svetlu ovih zabrinutosti, delegacija poziva sve strane da izbegavaju radnje koje bi mogle da pogoršaju tenzije".