Hrvatski ministar spoljnih poslova Gordan Grlić Radman zapretio je danas Srbiji iz Davosa da će Zagreb uputiti protestnu notu zbog privođenja pet Hrvatica.
"Uputićemo protestnu notu, upoznaćemo delegaciju Evropske unije u Beogradu o postupanju srpskih vlasti i njihovom ponašanju kojim su doveli u ponižavajući položaj hrvatske državljane. Sistemski ćemo prikupiti sve slučajeve maltretiranja hrvatskih državljana i o tome ćemo upoznati Evropsku komisiju i poljsko predsedavanje i naravno, revidiraćemo preporuku o putovanju hrvatskih državljana u Srbiju", rekao je Grlić Radman novinarima u Davosu.
Šta se dogodilo i zašto Grlić Radman iz Davosa preti Beogradu?
Hrvatski mediji objavili su danas informaciju kako je pet državljanki Hrvatske rano jutros u jednom beogradskom hotelu privedeno na informativni razgovor.
Nakon ispitivanja u policijskoj stanici uručeno im je rešenje po kojem imaju rok od 24 sata da napuste Srbiju i zabranjen im je ulazak u našu zemlju narednih godinu dana.
Prema navodima jedne od njih, Ane Kovačić, po struci istoričarke umetnosti, ove državljanke Hrvatske su u Beogradu boravile kao učesnice radionica, ali se ne navodi koja je svrha radionica bila, tj. šta su to gošće iz Hrvatske podučavale polaznike u Beogradu, niti kome je taj kurs bio namenjen.
U intervjuu za hrvatske medije Kovačićeva se požalila da joj je srpska policija predala dokument na ćirilici i tražila da ga potpiše.
"Rekla sam da jako slabo čitam ćirilicu i molila da nam to prevedu", rekla je Kovačićeva, prenosi "Jutarnji list".
Bezbednosni rizik za Srbiju
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije nema zvaničnih obaveštenja o ovom incidentu, kao ni potvrde da je došlo do hapšenja, ni proterivanja.
Kako RT Balkan nezvanično saznaje u MUP-u Srbije, proterane državljanke Hrvatske došle su u Beograd kao "predstavnice nevladinih organizacija, a sa ciljem obučavanja učesnika protesta".
"Njihov boravak u Srbiji predstavlja bezbednosni rizik", rečeno je nezvanično za naš sajt.
Prema rečima Grlić Radmana, ali i Kovačićeve, učesnici radionica nisu bili samo iz Hrvatske, već i iz Rumunije i Irske.
Otkud predstavnice NVO iz Hrvatske u Srbiji?
"Blokadna kuharica" na srpski način
Nakon odluke studenata u Beogradu, ali i pojedinih fakulteta širom Srbije da blokiraju održavanje nastave, kao i da izgovor za to nađu u pozivanju na nekakav plenum, u Srbiji je počelo više da se govori o blokadi fakulteta u Hrvatskoj 2009. godine.
Plenum, kao sistem donošenja odluka većinom zainteresovanih studenata i građana koji se zadese na fakultetu, pojam je koji je u Srbiju uvezen iz Hrvatske, odnosno iz "Blokadne kuharice".
U pitanju je priručnik koji je nastao tokom spomenutih blokada fakulteta u Hrvatskoj 2009. godine. Ne zna se da li su predstavnice NVO koje su držale "radionice" u Beogradu došle u Srbiju da pomognu studentima u sprovođenju ovog priručnika.
Slično kao i u Srbiji, i u Zagrebu su protesti počeli najpre od srednjoškolaca, da bi se prelili na fakultete.
Studenti su tada tražili izmenu modela studiranja, kao i da fakultetsko obrazovanje bude besplatno, što su delimično i dobili nakon blokada.
Zahtevi studenata u Beogradu pak nisu školske, već političke prirode.
Napominjemo, događaj od jutros nije prvi incident ove sedmice sa državljankama Hrvatske. U ponedeljak je državljanka Hrvatske D.M. pokušala nasilno da uđe u zgradu Predsedništva Srbije zbog čega je privedena.