Javna prodaja neisporučenih paketa u "Pošti Srbije" nije neobična pojava. Kažu da oko 50.000 paketa godišnje nikada ne dođe do vlasnika.
Neisporučene pošiljke čuvaju se u posebnom prostoru šest meseci, do javne prodaje.
Alat, nakit, garderobu, igračke, patike i mnoge druge stvari, koje vam ne bi nikad pale na pamet, možete da kupite na javnoj prodaji po cenama koje su malo je reći - simbolične.
Reč je o sadržaju pošiljaka koje nikada nisu isporučene.
Ima korišćenih stvari, ali mahom je reč o novim. Cene variraju od 10 dinara, koliko koštaju najjeftiniji proizvodi, pa sve do 500, koliko su najskuplji.
"Sam postupak oko neisporučivih pošiljaka je regulisan zakonom o poštanskim uslugama. Naprosto, pošiljka koja ne može da bude uručena pošiljaocu i zatim se vrati, ne može da bude uručena ni primaocu, odlaže se teritorijalno u okviru naših radnih jedinica i tu se vrši komisijsko otvaranje svake od pošiljaka", kaže Bojana Nikolić, direktorka usluga u "Pošti Srbije".
Javna prodaja se organizuje najmanje jednom godišnje ili češće ukoliko se za to ukaže potreba u sedištima radnih jedinica. Kada, o tome se građani informišu na sajtu Pošte Srbije, gde mogu da vide i spisak artikala sa cenama.
"Ono što je interesantno je da je taj rok čuvanja pošiljaka 6 meseci, a može da bude i duži. Kvarljiva roba se automatski uništava. Deo pisanih saopštenja koji ne može da bude uručen se uništava. Među pošiljkama se vrlo često nalaze i zabranjeni predmeti, kao i dokumentacija, odnosno lične isprave. Po zakonu smo dužni da lične isprave uručimo nadležnim organima kao i zabranjene predmete i to uspešno radimo", kaže Nikolićeva.
Kupci na ovakvim javnim prodajama su uglavnom mladi ljudi do 30 godina koji prate internet.
Sledeća javna prodaja neisporučenih paketa je u Šapcu 27. i 28. januara, a pravo da kupuju imaju sva fizička i pravna lica.