Srbija i Balkan

Čarobni breg Aljbina Kurtija: Koga je ugostila "Kuća Kosova" u Davosu

U sto godina starom zdanju, bivšem sanatorijumu koji su pazarili albanski gastarbajteri, zvanice je dočekivao Kurti, a panelisti su razgovarali o brizi o sopstvenom zdravlju, održivosti demokratije i zelenim potencijalima tzv. Kosova
Čarobni breg Aljbina Kurtija: Koga je ugostila "Kuća Kosova" u Davosu© Tanjug/AP Photo/Markus Schreiber

Jedan od noviteta ovogodišnjeg Svetskog ekonomskog foruma u Davosu bila je "Kuća Kosova", ispred koje je noć pred otvaranje foruma 20. januara, podignuta zastava tzv. Kosova i zastava Švajcarske. 

Svojevremeno su, 2023. godine, zastave tzv. Kosova i "velike Albanije" skidane sa objekata u Davosu preko puta hotela u kojem je odseo predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kako je tada izvestio Tanjug sa lica mesta. Sada su dvojica albanskih gastarbajtera kupila sebi hotel, tačnije nekadašnji sanatorijum, a time izgleda i pravo da ispred njega razvijaju zastave koje požele.

U tom nekadašnjem sanatorijumu, otvorena je "Kuća Kosova" na dve hiljade kvadratnih metara površine, kako je obavestio portal "Priština insajt". Od njih saznajemo da su dvojica Albanaca koji žive u Švajcarskoj i bave se nekretninama, Esat Lika iz sela Karabreg na Kosmetu i Ertion Aksha iz Drača u Albaniji, kupila sto godina staro zdanje na 11.500 metara kvadratnih, udaljeno oko 800 metara od Kongresne sale u Davosu, i nameravaju da ga pretvore u luksuzno odmaralište.  

Navodno će u objekat i njegovo okruženje biti uloženo oko 150 miliona evra, kako je izvestila početkom godine Švajcarska radio i televizija (SRF), ali tu će trajno biti i "Kuća Kosova" i Albanije. Za potrebe predstavljanja ekonomskih visina i dubina ove države i tzv. države na svim budućim samitima u Davosu. 

Poduhvat koji i neke naše bivše diplomate u "Danasu" hvale kao diplomatski uspeh tzv. Kosova omogućila su dvojica albanskih gastarbajtera koji su se upoznali na Američkom univerzitetu u Bugarskoj, a kada su došli u Švajcarsku nisu znali ni reč nemačkog, kako nam ih opisuje Priština insajt. Koji, kao valjda važnu napomenu iz biografije, piše i da je Lika doživeo kliničku smrt kada je pao sa skele.

Saznajemo i da je kupljeni Sanatorijum kraljice Aleksandre bio inspiracija Tomasu Manu koji je radnju svog romana "Čarobni breg" smestio u tada odvojeni od sveta Davos, u bolnicu za plućne bolesti. Dakle, kako piše "Priština insajt", majstori su izneli medicinske aparate i opremu iz jednog krila zgrade i ukrasili zidove slikama i fotografijama umetnika sa "Kosova" spremni da ugoste važne zvanice i diskutuju na ozbiljne teme. 

A one su najavljene u agendi dvodnevnog programa od 20. do 22. januara na sajtu "Kuće Kosova": od umetnosti konsenzusa, zdravstvene brige o sebi, otpornosti demokratije, potencijala Kosova za zelenu energiju, etičkih inovacija u veštačkoj inteligenciji do kulturno-diplomatske večeri sa Aljbinom Kurtijem kojom su zatvorene "kosovske noći" i događaji u hotelu ovekovečenom u Manovom "Čarobnom bregu".

Na spisku učesnika panela tu su razni stručnjaci i eksperti, predstavnici "Bajera" i Svetske zdravstvene organizacije, najavljeni su i švajcarski poslanici, a osim "ministara" tzv. Kosova, od političkih zvaničnika tu je samo još ministarka trgovine i industrije Norveške Sesil Mirset. Za "zemlju" koja se na sajtu predstavila kao "ne samo destinacija za kulturne događaje, već i rastući lider u tehnologiji", skroman učinak. 

Sa Fejsbuk stranice "Kuće Kosova" saznajemo da su u ovom prostoru ugostili i ministra finansija i ekonomskog razvoja Ugande Matija Kasija, kao i da se Aljbin Kurti sa suprugom slikao sa osnivačem foruma u Davosu Klausom Švabom. Doduše, na otvaranju Svetskog ekonomskog foruma, a ne u ovom objektu.

Bio je tu i jedan istorijski dan, kako ga je opisao Kurti na svom Fejsbuk nalogu, kada je u "Kući Kosova" potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini sa državama članicama EFTA (Evropsko udruženje za slobodnu trgovinu). To je novo poglavlje u jačanju veza i industrijske razmene između "Kosova" i Islanda, Lihtenštajna, Norveške i Švajcarske naveo je Kurti.   

Osim razvijanja trgovine sa Islandom i Lihtenštajnom, bavili su se i "tradicionalnim gostoprimstvom". Na zatvaranju dvodnevnih manifestacija, Kurtiju se u "Kući Kosova" pridružio ministar spoljnih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman, "dragi Gordane, dragi prijatelj" kojem se Kurti zahvalio na mnogim trenucima koje je odvojio za njih tokom ovih nekoliko dana u Davosu. 

image