Školama stižu zapisnici prosvetne inspekcije: "Ne mogu da pokrenem postupak protiv 90 nastavnika"

Prosvetni inspektori zakucali su na vrata škola koje su potpuno obustavile nastavu. Ovih dana počeli su da im stižu zapisnici inspektora. Među prvima na adresu Dvanaeste beogradske gimnazije

Direktori osnovnih i srednjih škola u Srbiji, u kojima je nastava potpuno obustavljena, ovih dana našli su se u nezgodnoj situaciji. Počeli su da im pristižu zapisnici prosvetne inspekcije, gde im se sugeriše da pokrenu disciplinski postupak protiv nastavnika koji su potpuno obustavili rad, jer nisu ispoštovali minimum procesa rada, kako zakon nalaže. Direktori navode da je to nemoguće, jer bi ugrozili dalji rad škole, pošto su odluke donošene većinski ili jednoglasno. 

Drugo polugodište u nekim osnovnim i srednjim školama nije počelo kako je predviđeno, 20. januara. Pojedini kolektivi odlučili su da obustavom nastave podrže studente koji su u blokadi, ali i da na taj način izraze nezadovoljstvo pregovorima koji reprezentativni sindikati u njihovo ime vode sa Vladom Srbije.

Zakoni kaže da zaposleni u školama imaju pravo na štrajk, ali pod uslovom da obezbede minimum procesa rada, što znači da časovi traju 30 minuta. U protivnom direktor škole pokreće disciplinski postupak.

Prosvetni inspektori zakucali su na vrata škola koje su potpuno obustavile nastavu. Ovih dana počeli su da im stižu zapisnici inspektora. Među prvima na adresu Dvanaeste beogradske gimnazije, gde se konstatuje da je prekršen Zakon o srednjem obrazovanju i da su zaposleni u nezakonitoj obustavi rada, a od direktorke se traži da utvrdi činjenično stanje i pokrene disciplinske postupke.

"U zapisniku je navedeno da prvo mora da se utvrdi odgovornost zaposlenih u posebnom postupku, sledstveno tome idu i disciplinski postupci. Ishod je na kraju svih krajeva otkaz ugovora o radu", priča za RT Balkan Petar Panić, profesor istorije u Dvanaestoj beogradskoj gimnaziji.

On navodi da je direktorka te škole zauzela stav da neće pokrenuti disciplinski postupak protiv zaposlenih, po cenu da je Ministarstvo prosvete razreši te dužnosti. U petak, 31. januara održan je protest ispred te škole gde su zaposlene podržali roditelji, bivši i sadašnji učenici.

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović održala je u ponedeljak, 3. februara, sastanak sa direktorima škola u kojima je nastava potpuno obustavljena, a kako nezvanično saznajemo nije bilo reči o pokretanju disciplinski postupaka i razrešenjima. Tema je bila plan nadoknade nastave.

Kako je objavio RT Balkan, januarske plate nastavnicima koji su potpuno obustavili rad ipak neće biti umanjene, jer su škole dostavile Ministarstvu prosvete plan nadoknade.

Dejanović je nakon sastanka rekla da je važno da postoji dijalog i da se definišu koraci koji će omogućiti normalizaciju nastave i završetak školske godine u najboljem interesu dece.

U Osnovnoj školi "Pavle Savić" u Mirijevu nastava je bila potpuno obustavljena, ali je kolektiv odlučio da od ponedeljka, 3. februara uđu u zakonski štrajk i časovi budu skraćeni na 30 minuta.

Direktor te škole Milan Krstić kaže da ih je posetila prosvetna inspekcija 20. januara, da se inspektori u izveštaju pozivaju na član Zakona po kom je direktor dužan da obezbedi zakonitost rada ustanove i na članove zakona 78. i 79. koji kažu da zaposleni imaju pravo na štrajk, ali uz minimum procesa rada. U protivnom direktor škole pokreće disciplinski postupak, a nakon toga izriče se mera prestanka radnog odnosa.

"U ovakvim situacijama Zakon je neprimenjiv, bar iz mog ugla. Kako da primenim Zakon kada je nastava u kompletnoj školi bila obustavljena. Upozorio sam zaposlene na Zakon o štrajku, koji ne predviđa potpunu obustavu nastave. Međutim, ja kao direktor ne mogu da pokrenem disciplinski postupak protiv 90 nastavnika", rekao je Krstić za RT Balkan.

Navodi da je prosvetna inspekcija bila u toj školi 20. januara, kada je trebalo da počne drugo polugodište.

"Od 117 zaposlenih u nastavi da pokrenem postupak protiv 90 ljudi to je nemoguće, ugrozio bih proces rada škole", naveo je on.

Dodaje da trenutno prave plan nadoknade izgubljenih časova. Da će to biti pretčasi, posle časova ili rad subotom.

"Od ponedeljka nam časovi traju 30 minuta, ali se petnaestak nastavnika izjasnilo da žele da rade 45 minuta. Kao direktor škole to moram da im obezbedim. Zvonjenje mora biti usklađeno. Videćemo da u plan nadoknade ubacimo tih 15 minuta, za one koji su bili u štrajku. Kada su već tu da ne izlaze sa časova nakon 30 minuta, već da preostalih 15 minuta uđe u nadoknadu", naveo je Krstić.