RT Balkan istražuje: Koje stranke bi podržale istragu o toku novca USAID-a u Srbiji?
Zavrtanje slavine kojom su "tekli dolari" Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) prema raznim nevladinim organizacijama u Srbiji, izbacilo je na površinu projekte koje je finansirala administracija bivšeg predsednika Džozefa Bajdena. Govoreći o projektima, koje je nazvala "sumanutim i zlonamernim", portparolka Bele kuće Kerolajn Livit prvo je pomenula milion i po dolara za programe promovisanja različitosti, pravičnosti i inkluzije (DEI) na radnim mestima u Srbiji.
Javna je tajna da su nevladine organizacije idealan protočni bojler za novac koji je zvanično namenjen za jednu svrhu, a zapravo služi za neku drugu. U tom ritmu, opozicioni blok "Pobeda" u Moldaviji namerava da u bliskoj budućnosti zahteva od Službe informisanja i bezbednosti (SIB) i tužilaštva da sprovedu zvaničnu istragu o aktivnostima USAID-a. Poslanik ove stranke Vasilij Bolja rekao je da je agencija za 30 godina finansirala veliki broj programa u Moldaviji.
"Međutim, više ne možemo dozvoliti da organizacija koja je u svojoj zemlji priznata kao kriminalna nastavi sa finansiranjem projekata Centralne izborne komisije, moldavskog pravosudnog sistema, tužilaštva, parlamenta, medija i nevladinih organizacija. USAID nije samo stavio Moldaviju na svoju finansijsku iglu, već i preko Soroševih mreža sponzoriše ljude koji su danas na vlasti. Delovanje ovih političara pada pod krivično delo izdaja otadžbine", naglasio je Bolja.
Da li je vreme za ovakvu istragu i u Srbiji?
RT Balkan je odgovore tražio od parlamentarnih stranaka.
Ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski, predsednica Srpske stranke Zavetnici ističe za RT Balkan da "nema sumnje da preuzimanje kontrole nad USAID-om od strane američkih državnih institucija i direktiva o zamrzavanju svih njenih aktivnosti predstavlja dugo očekivanu prekretnicu u spoljnoj politici SAD".
"Odluka je pokazatelj da je administracija Trampa odlučna u nameri da ispuni obećanje dato građanima SAD i krene u obračun sa strukturama duboke države, koje su decenijama sprovodile politiku u mnogo čemu suprotnu nacionalnim interesima i bezbednosti same Amerike. Činjenica je da će svođenje delovanja USAID-a u okvire Ustava i zakona i njeno stavljanje pod kontrolu američkog naroda sasvim izvesno dovesti do ograničavanja destruktivnih uticaja i mešanja u unutrašnja politička pitanja suverenih država, koje je ova organizacija sprovodila pod plaštom pomoći i podrške mrežama nevladinih organizacija širom sveta", ističe Đurđević Stamenkovski.
Kako je navela "što se Srbije tiče, sveobuhvatna Trampova naredba kojom su suspendovane aktivnosti USAID-a, konfuzija u određenim nevladinim organizacijama koje isključivo egzistiraju zahvaljujući donatorstvu iz inostranstva, otpuštanja u određenim kancelarijama i gašenje programa, biće lekoviti za društvo u celini".
"Svedoci smo da se pod izgovorom ublažavanja siromaštva, lečenja bolesti, borbe protiv gladi i prirodnih katastrofa, preko ove organizacije u najvećoj meri promovisala izgradnja i razvoj nekog novog društva, koje nije svojstveno našoj tradiciji, podržavale neke nevladine organizacije i tzv. nezavisni mediji koji su radili i rade protiv interesa Srbije i naroda. Ako se u SAD kao osnivaču i finansijeru agencije USAID-a, već otvorilo preko 20 istraga u vezi sa njenim radom i podneto najmanje 5 krivičnih prijava, ne vidim niti jedan razlog zbog čega se nešto slično ne bi sprovelo i kod nas. Možda na taj način dobijemo konkretne odgovore na neka otvorena pitanja i dileme koje se tiču i trenutne situacije u Srbiji i tendencija određenih centara koji po svaku cenu žele destabilizaciju države", navodi naša sagovornica.
Ona dodaje da "svakako treba sačekati izveštaje generalnih inspektora u SAD i ukoliko sa njihove strane bude bilo interesovanja za rad kancelarije USAID-a u Srbiji, institucije Srbije treba da budu kooperativne u saradnji sa njima, jer bismo time pokazali snagu nezavisnosti i samostalnosti, ali i dodatno podstakli razvoj partnerskih i konstruktivnih odnosa sa administracijom Trampa".
Ministar bez portfelja zadužen za koordinaciju aktivnosti i mera u oblasti odnosa sa dijasporom Đorđe Milićević (SPS) rekao je za RT Balkan da "ne sumnja da ukoliko administracija SAD bude zatražila podršku organa i institucija Srbije, da će Srbija u tom smislu i izaći u susret".
"Ne postoji građanin u Srbiji koji nema želju da sagleda transparentnost i način na koji su utrošena ogromna sredstva koja su se slivala na različite račune različitih nevladinih organizacija", ističe ministar Milićević.
Poslanik Pokreta socijalista Đorđe Komlenski kaže za RT Balkan da "ako je uopšte neko imao dilemu zašto je Pokret socijalista tražio donošenje zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja i stvaranja transparentnosti o ulaganju iz inostranstva, sada je na osnovu izjava iz SAD i priča o novcu USAID, jasno da je ovaj predlog bio i više nego osnovan".
"I da nije bez razloga traženo da to bude jasnije, transparentnije, preglednije. S obzirom na navode iz Bele kuće ja apsolutno očekujem da državni organi na ozbiljan način ispitaju gde su sve pare završile. Da li je forma nevladinog sektora koja je finansirana od strane USAID-a bila samo protočni bojler da novac stigne na mesta na koja nije zvanično namenjen", rekao je Komlenski.
Poslanik "Mi – Snaga naroda" Aleksandar Pavić navodi za RT Balkan da je nepohodno da se sprovede istraga.
"Ovde se mnogo poslednjih par decenija priča o lustraciji. Navodno, kao vlasti iz devedesetih godina. Ali mislim da prava lustracija treba da ide u pravom pravcu – istraga saradnje sa stranim službama u radu protiv državnih interesa. Tu je USAID na vrhu tabele, zajedno sa pravim obaveštajnim službama, a USAID je jedna vrsta službe, to je CIA, ekonomska CIA. Oni koji su sa njima sarađivali na podrivanju državnog poretka i na projektima koji podrivaju javni moral i uopšte državu, treba da znamo ko je u pitanju i da se protiv njih pokrene istraga i da će to biti prava lustracija", ističe Pavić.
On dodaje se ne treba ograničiti samo na USAID i da ima još takvih organizacija – Fond za otvoreno društvo, NED, IRI, NDI...
"Nisu svi koji su sarađivali sa njima strani agenti i to mora da se kaže. Ali, jedan deo očigledno da jeste i to ne sme da se pusti tek tako da je sve bilo u redu, da kažu da su samo NVO, nego da vidimo zašto ste vi radili protiv zemlje i šta ste radili", tvrdi Pavić.
Predsednik Nove DSS Miloš Jovanović istakao je za RT Balkan da su u "Srbiji potrebne i prioritetnije neke druge istrage povodom ovog što se desilo od Novog Sada" (pad nadstrešnice na Železničkoj stanici usled čega je poginulo 15 ljudi), pa nadalje.
"To su zaista prioritetne istrage. Što je se tiče USAID-a, nikad nisam bio, a ni stranka koju vodim, pobornik pomoći, naročito ne finansijske sa strane i uvek sam smatrao da sve treba da bude čisto, da se istraži ko šta dobija, koliko dobija da bi se znalo ko kakav vrši uticaj i da li vrši uticaj za neko strano lice ili ne. Ali, još jednom da kažem, to će doći na dnevni red samo kada ovde bude legitimna vlast, kada uspostavimo i pluralizam i neku vrstu institucionalne normalno, što nažalost, sada nemamo", kaže Jovanović.
Odgovor nismo dobili od potpredsednice Stranke slobode i pravde Marinike Tepić, a od predsednika Demokratske stranke Srđana Milivojevića jesmo "lajk" na pitanje, ali ne i odgovor.