Nezadovoljni jer se Evropska unija o protestima u Srbiji nije izjasnila onako kako su očekivali, grupa nevladinih organizacija okupljenih u Nacionalni konvent o Evropskoj uniji (NKEU) poslala je juče pismo na adresu predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen u kojem mole da "ne okreću leđa građanima Srbije u ovim okolnostima".
"Pozivamo Vas da javno i otvoreno priznate postojanje političke i društvene krize u Srbiji i da insistirate na tome da vlasti u Srbiji obezbede blagovremeno i zakonito delovanje svih relevantnih institucija u skladu sa njihovim nadležnostima", navode u pismu uz naglasak da su protesti "demokratski i antikorupcijski" te da, kao takvi, odražavaju one vrednosti na kojima počiva EU.
Ovo pismo otišlo je dan pre nego što je iz Brisela stigao jasan signal da je EU najpre za - razgovor. Prvo je nekadašnji izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik pozvao profesore i predstavnike Beogradskog univerziteta da pristanu na poziv predsednika Srbije Aleksandra Vučića na dijalog (što oni nisu prihvatili), a danas je komesarka za proširenje Marta Kos nešto slično ponovila.
"Važno je da se stvore uslovi za inkluzivan dijalog koji uključuje sve zainteresovane strane, političke aktere, institucije i članove civilnog društva koji će se baviti reformama koje su neophodne za evropsku budućnost Srbije. Ovo je zajednička odgovornost svih strana", napisala je Kos.
Čelnicima Evropske unije, već su prošle nedelje pisale 44 javne ličnosti, takođe ih pozivajući da podrže proteste, ali idući i korak dalje i predstavljajući Srbiju kao državu koja sponzoriše "terorizam na Kosovu" i koja je pretnja bezbendosti ne smao regiona, već i EU.
Autori ovog pisma pokušali su na vreme da upozore sa kakvim će se problemima susresti EU ako ne podrži proteste, odnosno ako ne "doprinesu rešavanju političke krize". A to je - "realan rizik od daljeg smanjenja već oslabljenog kredibiliteta i ugleda EU među građanima Srbije".
"Studenti veruju da je nesreća bila direktna posledica ozbiljne korupcije tokom rekonstrukcije zgrade Železničke stanice. Ovo je samo jedan od mnogih infrastrukturnih projekata koji ostaju netransparentni za javnost pod izgovorom međunarodnih sporazuma o saradnji. Već tri meseca traju masovni, mirni protesti na ulicama, koje predvode studenti sa svih univerziteta u Srbiji, a koji su povremeno okupljali više od 100.000 građana, uspešno zaustavljajući druge procese u zemlji", navode u pismu i dodaju da su posledice protesta "ostavke premijera i pad Vlade nakon fizičkog nasilja nad studentima od strane članova vladajuće stranke u Novom Sadu".
Nezadovoljni prethodnim odgovorima ovdašnje vlade ali i Evropske unije na proteste u Srbiji, NKEU u stilu izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju Tonina Picule, uverava da su demonstranti domaći studenti, a ne stranci, naročito ne Rusi. Šta više, tvrde da je većina učesnika protesta proevropske orjentacije:
"Želimo da naglasimo da ovi protesti nisu pokušaj 'nasilnog preuzimanja vlasti' niti 'orkestrirane revolucije', niti su posledica ruskog uticaja ili mešanja u unutrašnje poslove Srbije. Činjenica je da su većina učesnika protesta proevropski orijentisani građani naše zemlje, uključujući brojne članove Nacionalnog konventa. Protesti su autentičan izraz zahteva mladih ljudi za vraćanjem nadležnosti i odgovornosti institucija. Ovaj zahtev mobilisao je i ujedinio podeljeno društvo u Srbiji".
Dok objašnjavaju da su protesti reakcija na sistemske probleme u srpskom društvu, ne propuštaju priliku i da sebe pohvale, jer su upravo oni ti koji su upozoravali na eroziju vladavine prava i korupcije. Nakon redova samopromocije stiže red izgovora - protesni zahtevi su dokaz da proces pristupanja Srbije briselskom carstvu nije dao željene efekte i nije uspeo da reši probleme s kojima se zemlja suočava.
Nije da nisu upozoravali - i srpsku vladu i Evropsku komisiju. Ali, avaj, njihove vapaje nije imao ko da čuje. I zato su skoro pa digli ruke od Srbije u EU. Nema više saradnje sa "političkim donosiocima odluka", učestvovaće jedino u radnim grupama za pojedinačna poglavlja. I to zato što su uvereni da mnogi "profesionalni državni službenici u javnoj upravi" podržavaju zahteve studenata.