Srbija i Balkan

Sarajevo: Otkazano obeležavanje Dana državnosti Srbije zbog bezbednosnog rizika

Burne reakcije, ili bolje reći poruke mržnje koje su poslali brojni zvaničnici Sarajeva nakon što je objavljeno da će Dan državnosti Srbije biti simbolično obeležen i u tom gradu, doveli su do otkazivanja skupa
Sarajevo: Otkazano obeležavanje Dana državnosti Srbije zbog bezbednosnog rizika© Milan Maricic/ATAImages

Prijem povodom obeležavanja Dana državnosti i Dana Vojske Srbije, koji je trebalo da bude održan 13. februara u Sarajevu otkazan je zbog bezbednosnog rizika.

"Prijem je otkazan od strane hotela zbog jučerašnjih napisa u lokalnim medijima i bezbednosnog rizika proisteklog iz istih", saopštila je Ambasada Srbije danas na Iksu.

Ova odluka dolazi nakon burnih reakcija zbog ovog skupa koji je trebalo da bude održan u jednom privatnom hotelu u Sarajevu.

Među prvima se oglasio direktor Memorijalnog centra Sarajevo Ahmed Kulanić, koji je rekao da se radi o "provokaciji i nepoštovanju žrtava agresije na BiH".

"Vojska Srbije, kao pravni i institucionalni naslednik Vojske Jugoslavije, imala je direktnu ulogu u ratnim zbivanjima koja su dovela do genocida u Srebrenici, opsade Sarajeva i brojnih drugih zločina protiv čovečnosti. Organizovanje ovakvog događaja na Ilidži, koja je bila jedno od poprišta ratnih zločina, dodatno pojačava negativne konotacije i unosi nemir među građane. Dodatno, zajedničko obeležavanje Srbije i entiteta RS s Vojskom Srbije priziva bolna sećanja kada su upravo tako, zajednički, terorisali glavni grad BiH – Sarajevo", rekao je Kulanić.

Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak takođe je optužio organizatore za "direktnu provokaciju".

"Odluka da se Dan vojske Srbije obeležava u Sarajevu predstavlja najeklatantniji primer provokacije i stavljanja soli na rane žrtvama velikosrpske agresije. Stanovnici Bosne i Hercegovine ne mogu i nikada se neće veseliti vojsci Republike Srbije, jer nas ta vojska podseća na genocid i najstrašnije ratne zločine počinjene na ovim prostorima", naveo je Isak.

Burno je reagovao i federalni ministar za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata Nedžad Lokmić koji je optužio organizatore da prave skup na godišnjicu navodnog masakra na Markalama.

"Ovaj događaj je šamar svima koji su izgubili svoje najmilije, koji su proveli godine u skloništima, koji su svedočili strahotama rata. Na ovaj način se obezvređuje sećanje na genocid u Srebrenici, opsadu Sarajeva i sve druge ratne zločine nad našim narodom", poručio je Lokmić.

Zamenik ministra odbrane u Savetu ministara Aleksandar Goganović rekao je da je pritisak pojedinih medija i političara iz Sarajeva na Ambasadu Srbije u BiH da otkaže obeležavanje Dana državnosti Republike Srbije i Dana Vojske Srbije nezapamćen diplomatski skandal.

"Ambasadoru i vojnom atašeu Republike Srbije, ukoliko je potrebno, ponudiću pomoć u vezi sa adekvatnom lokacijom na teritoriji Republike Srpske da obilježe svoje praznike, kao što bih to ponudio i drugim državama da imaju slične neprijatne situacije", izjavio je Goganović za Srnu.

Goganović je napomenuo da je Ministarstvo odbrane obeležilo Dan Oružanih snaga u Ambasadi BiH u Beogradu i niko u Srbiji nije pravio probleme zbog toga ali, u skladu sa diplomatskom praksom možemo očekivati reciprocitet iz Beograda, koji bi bio potpuno opravdan.

"Žao mi je što su neodgovorni pojedinci još jednom pokazali da im nije stalo do dobre regionalne saradnje, koja je preduslov za evropske integracije, a sigurno da se ovakvo ponašanje može okarakterisati kao antidejtonsko ukoliko imamo u vidu da je Republika Srbija potpisnik i garant Dejtonskog mirovnog sporazuma", zaključio je Goganović.

Na Svesrpskom saboru održanom 8. juna prošle godine odlučeno je da se 15. februar, pravoslavni praznik Sretenje, ujedno i Dan državnosti Srbije, obeležava i kao dan državnosti Republike Srpske, odnosno da se taj datum proslavlja zajednički.

image