Na Trampovim krilima: Da li je vreme da izvadimo iz fioke zakon o agentima stranog uticaja?

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio je donošenje zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija do marta. Pokret socijalista tvrdi da je sada jasno koliko su bili u pravu kada su predlagali da Srbija uspostavi registar sa podacima odakle pare dolaze

Odluka administracije predsednika SAD Donalda Trampa da zaustavi stranu pomoć na 90 dana i ukine Američku agenciju za međunarodnu razvoj (USAID) pokrenula je lavinu vesti o tome kome je sve i za koje svrhe davan novac i gde je on, pod plaštom odbrane demokratije i zaštite ljudskih prava, zapravo odlazio. 

Jasno je da, javna tajna da je deo sredstava preko NVO išao za krojenje javnog mnjenja i direktno mešanje u unutrašnja pitanja država, više nije tajna. A, postavlja se i pitanje da li je možda vreme da se još jednom razmisli da li Srbija treba da dobije zakon o finansiranju agenata stranog uticaja, što je prošle godine predložio Pokret socijalista, ali predlog nije došao na dnevni red Skupštine.

Ovaj dokument je predviđao da se oformi registar sa preciznim podacima ko koga plaća i kolike su sume u pitanju, kako bi se znalo "odakle vetar duva".

Poslanik Pokreta socijalista Đorđe Komlenski kaže za RT Balkan da je "sada sasvim jasno zašto je PS tražio da se donese takav zakon i stvori jasna slika o ulaganju iz inostranstva".

"Na osnovu izjava iz SAD i priča o novcu USAID-a, jasno da je naš predlog bio i više nego osnovan. S obzirom na navode iz Bele kuće očekujem da državni organi Srbije ispitaju gde su sve pare završile", ističe Komlenski.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik krajem januara ponovo je najavio usvajanje zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, koji je ranije najavljivao, pa povukao. 

"Vratiću se jednoj našoj priči koju sam ranije predlagao. Republika Srpska, rukovođena praksama velikih razvijenih zemalja, sačiniće svoj pregled neprijatelja Republike Srpske i javno to objavljivati. U martu mesecu najkasnije će biti usvojen zakon o nevladinim organizacijama", rekao je predsednik Srpske.

Dodik je posle odluke Trampa da zavrne slavinu rekao da se "sad vidi koliko smo bili u pravu kad smo pre godinu i po dana predlagali zakon o nevladinim organizacijama".

"Sad su došli u poziciju da nema tih para iz Amerike. To govori da smo bili na fonu onog što je sada zvanična američka politika. Mi ćemo zbog tog razloga vratiti zakon o nevladinim organizacijama i utvrditi status stranih agenata za sve one koji primaju od stranih vlada novac da bi ovde podrivali Republiku Srpsku", rekao je Dodik. 

Poslanik "Mi – Snaga naroda" Aleksandar Pavić navodi za RT Balkan da će se "ako Trampova zabrana trajno ostane na snazi, videti drastična razlika na medijskoj sceni Srbije, ako izostanu ta sredstva, jer su oni finansirali prozapadnu ili proglobalističku propagandu". 

"Svuda gde države nisu bile suverene i gde su dopuštale da Amerikanci ulaze i da nesmetano rade bilo je prostora za USAID. U Gruziji je sprečavano da vlast donese zakon o stranim agentima, kao i u Republici Srpskoj. Dodik je privremeno morao da odustane do toga, ali mislim da će sada sigurno da donese taj zakon. Onda bi se u stvari videlo koliko neka strana sila utiče na oblikovanje svesti stanovništva u nekoj stranoj zemlji. Svugde gde im je dato da nekažnjeno i neprimećeno uđu na takav način, oni su to radili", ističe Pavić.

Predsednik gruzijskog parlamenta Šalva Papuašvili najavio je da će, od reči do reči, Gruzija prepisati i usvojiti američki Zakon o registraciji stranih agenata (FARA).

"Mnogi su pokušali da diskredituju našu ideju da se donese zakon o transparentnosti finansiranja. Evo američkog zakona – FARA, mi ćemo ga prevesti od reči do reči i primeniti ga na Gruziju. Ako postoje bilo kakva pitanja u vezi sa zakonom, kontaktirajte SAD ili njihovu ambasadu u Gruziji za pojašnjenje", dodao je on.

Papuašvili je rekao da komentari nove američke administracije o ulozi koju je imao USAID, signaliziraju Gruziji da preispita i izmeni svoje zakonodavstvo.

"Nedavna otkrića o zloupotrebi američke pomoći potvrđuju ono što smo govorili – strana sredstva su korišćena za vršenje uticaja u drugim zemljama preko nevladinih organizacija i medija. Utvrđeno je da čak i međunarodno priznati mediji, kao što je 'Politiko', dobijaju sredstva iz različitih budžetskih izvora, gurajući određene političke agende. Ova otkrića pojačavaju potrebu da se ovo pitanje reši kroz zakone", rekao je Papuašvili.

Služba državne bezbednosti Gruzije je ranije obelodanila da su tri državljana Srbije iz organizacije "Kanvas" stigla u zemlju krajem septembra 2024. da obuče članove uticajnih nevladinih organizacija taktikama rušenja vlade. Iza njih je naravno stajao novac USAID-a. 

U Mađarskoj postoji regulativa koja uređuje oblast agenata stranih uticaja, a premijer Viktor Obran je nedavno sebi zadao zadatak da "Soroša otera do proleća". Vesnik toga je Trampova pobeda koja je i Orbanu dala krila.