Rod Blagojević: Tramp ceni lojalnost Srbije Rusiji, što joj nije okrenula leđa i uvela sankcije

Dobra vest za Srbe je to da će Ričard Grenel biti važna figura u dijalogu Beograda i Prištine, kaže nekadašnji guverner Ilinoisa

Jedan od najbližih saradnika američkog predsednika Donalda Trampa i nekadašnji guverner Ilinoisa Rod Blagojević izjavio je u intervjuu za Tanjug da se dolaskom Donalda Trampa na vlast u SAD, osim novog pristupa spoljne politike SAD prema Srbiji, stvara i mogućnost strateškog partnerstva između dve države, umnogome i zato što je Srbija, kako je rekao, sa predsednikom Aleksandrom Vučićem na čelu postala ekonomski rastuća država.

Blagojević je istakao da je oduševljen promenom u Srbiji u odnosu na to kako je bilo kada je poslednji put bio ovde, u maju 1999. godine, za vreme NATO bombardovanja. On je dodao da su Amerika i NATO narušili teritorijalni integritet suverene države i oduzele deo toj državi, bez odobrenja UN-a.

"To što je učinjeno ovde je bilo nezakonito, isto kao što Rusija radi u Ukrajini", rekao je Blagojević.

Odgovarajući na pitanje da li postoji mogućnost da Tramp poseti Srbiju i Beograd, Blagojević kaže da sa njim o tome nije razgovarao, ali da, s obzirom na to da voli da radi stvari koje drugi nisu radili, takva mogućnost apsolutno postoji.

Navodeći da Tramp menja politiku SAD prema Srbiji, Blagojević je rekao da je politika predsednika iz redova demokrata u SAD bila antisrpska.

"Oni su bili za Kosovo i druga mesta, a ne za Srbiju. I njihovo neprijateljstvo je izraženo kroz USAID i kako su potrošili novac američkih građana na to da se mešaju u domaću politiku u državama poput Srbije. Ti dani su prošli. Tramp je to već promenio i promeniće spoljnu politiku na još dramatičniji način", istakao je Blagojević.

On je naveo i da je dobra vest za Srbe to da će Ričard Grenel biti važna figura u dijalogu Beograda i Prištine.

"To je i sjajna prilika da se promeni američka politika prema Srbiji i Kosovu. To kako se Kurtijeva vlada odnosi prema tim Srbima, to je oblik etničkog čišćenja, Kurtijeva vlada ih maltretira jer je Kurtijev cilj da protera Srbe. Kad se to objasni onima koji kreiraju politiku, a oni već pomalo znaju o tome i kad predsednik Tramp bude imao priliku da udahne i fokusira se na ovaj deo sveta, sa Ričardom Grenelom na mestu na kom je i uticajem na predsednika koji on ima, mislim da Srbi imaju razloga da se nadaju promenama vezanim za progonjene Srbe", rekao je Blagojević.

On je ponovio da ne može da zamisli bolje mesto za sastanak Donalda Trampa sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom od Beograda.

"Ne mogu da zamislim bolje mesto. Znam da sam pristrastan, jer sam Srbin, moj otac je odavde, ali pogledajte stanje i razmislite o mogućnostima. Putin neće ići u državu zapadne Evrope, može da se desi da ga uhapse. Beograd je geografski pozicioniran tako da pomalo podseća na konferenciju u Kazablanci između Frenklina Ruzvelta i Čerčila tokom Drugog svetskog rata. Srbija je savršeno pozicionirana između Putina i istoka i Trampa i zapada, i Zelenskog na severu", dodao je Blagojević.

Navodeći da postoje istorijske veze između Srbije i Rusije, on kaže da je činjenica i da Srbija nije okrenula leđa Rusiji niti joj uvela sankcije, kao i da Tramp ceni tu vrstu lojalnosti koju Srbija pokazuje prema Rusiji, dok istovremeno priznaje teritorijalni integritet Ukrajine.

"Tako da Zelenski ne bi imao prigovore, možda bi više želeo da se to odigra na mestu na kom njega favorizuju, ali ovo bi bilo neutralno mesto na koje bi došli predsednik Tramp i Putin, gde bi ih primio predsednik Vučić i pomogao im u mirovnim pregovorima. Ne mogu da zamislim bolje mesto ni bolje ljude, od ljudi ovde u Beogradu u srcu Balkana", kazao je Blagojević.

On je ocenio da je moguće da dođe do mira i da je mir u svetu ono što Tramp i želi da ostvari.