"Samo da prebroje glasove, bojim se krađe, ko zna čega. Ako situacija ostane kako govore sadašnje procene, bliže smo tome da Aljbin Kurti ide sa vlasti. Ako Vašington ima interesa da tako bude – onda će tako i biti. Lako će oni nagovoriti sadašnju Kurtijevu opoziciju da se dogovore i da naprave vlast, odnosno koaliciju u kojoj neće biti Kurtija."
Ovako novonastalu situaciju na Kosovu i Metohiji, posle juče održanih parlamentarnih izbora i činjenice da je Kurti ostao daleko ispod priželjkivanih 50 posto glasova, ocenjuje diplomata u penziji Zoran Milivojević.
Po njegovoj proceni, Kurti je izgubio izbore, doživeo politički poraz, u tom smislu što nema 50 posto i što neće moći sam da formira vladu.
"Ovi rezultati govore i da srpski faktor na Kosmetu nije eliminisan, da Beograd nije isključen sa tog prostora, i to je važno. Moguće je i da Srpska lista bude u novoj vladi. Kurti više neće moći da ih isključi, da ih stavi van zakona. Ta je priča završena. Srpska lista je legitiman faktor, potvrda da je država Srbija i politički, ne samo preko obrazovanja i zdravstva, prisutna tamo", kaže Milivojević.
Po mišljenju sagovornika, vesti od noćas iz Prištine dobre su po Srbiju.
"Dobra vest jeste da Kurti neće moći sam da formira vladu, da je gubitnik, i drugo, da su Srbi, oni koji su vezani za Beograd i koji Kosovo smatraju delom Srbije, politiku Srbije na Kosmetu kao jedinu validnu, osvojili svih deset mandata. To su ključne stvari. Ponavljam, bojim se manipulacija u postizbornom periodu, sve je moguće, Kurti će sve učiniti da ostane na vlasti koliko je moguće. Ako ne ostane, njegova politička sudbina je otvoreni znak pitanja jer više nema podršku Vašingtona", kaže Milivojević.
Na poraz Kurtija, uveren je sagovornik, na albansko biračko telo kao i na srpsko, presudno je uticao stav Vašingtona i posebno dve izjave Grenela date u poslednjoj nedelji pred izbore.
"Kurti je pogrešio u proceni na koga da igra u Americi, a on je igrao na Kamalu Haris. Drugo, on je ideološki veoma blizak onome što je doživelo poraz u Americi, imao je podršku neoliberalnog koncepta i u Americi i u Evropi. Nije on izgubio podršku Nemačke ili Velike Britanije, problem je što sada ne odlučuju oni nego odlučuje onaj ko je pravio tu državu, ko je ranije odlučivao odlučuje i sada. Pogrešno je procenio, sav politički kapital je uložio u Kamalu Haris i izgubio", kaže Milivojević.
Rezultat je, nastavlja sagovornik, da "dok Grenel i još neki sede u Vašingtonu, Kurti sigurno ne može da očekuje njihovu podršku".
"Jako je važno da se prebroje glasovi, da se ustanove rezultati, a onda, ukoliko Zapad na čelu sa Amerikom bude imao interesa da se situacija ovde kontroliše, da ne dođe do eskalacije, ako bude interesa da se za KiM traži političko rešenje, onda će tražiti formulu da se formira vlada u kojoj nije Kurti. Ići će se na to da se uticajem na neke ljude koji njih slepo slušaju, na Haradinaja na primer, strane vrate dijalogu, procesu koji podrazumeva deeskalaciju. Sve drugo je nastavak agonije, mogućeg haosa. Ako se ne stane na put onome što radi Kurti, može se očekivati nova eskalacija", smatra Milivojević.
Bez dijaloga, bez deeskalacije, traženja političkog rešenja, nastavlja sagovornik, "ušlo bi se u novu spiralu rizika i haosa a to sada zapadnim centrima ne odgovora, jer je sama Evropa u haosu, gubi kompas posle promena u Americi".
"Za Zapad je problematično i što svaka dodatna eskalacija, gubljenje političkih mehanizama, ne bi zaustavilo na granicama Srbije i KiM, po koncentričnim krugovima išlo bi dalje. BiH nije stabilna, Severna Makedonija nije stabilna, Crna Gora nije stabilna. Ako se zanemari srpsko nacionalno pitanje, onda ovaj prostor nije stabilan već je u novom haosu", kaže Milivojević.
Sam Kurti sinoć je dosta samouvereno rekao da će on formirati novu vladu. Koliko je ta opcija realna i gde bi Kurti mogao da traži koalicione partnere, u bivšoj Rugovinoj stranci, kod Haradina, Tačija?
"Posle ovoga što je sinoć uradio, kada je opoziciju nazvao stokom, teško među njima može da nađe partnera. Drugo, te tri partije neće sa njim u koaliciju bez saglasnosti Vašingtona. Neka koalicija može da se pravi samo ako to bude signal preko Atlantika, opet iz nekih političkih razloga i interesa. Ali, ako bi se to i desilo, ako bi Kurti i ostao i vlasti, onda bi ostao sa najmanje 50 posto mogućnosti da vodi politiku koju je vodio. To bi bila drastična promena politike Kurtija na pravcu onoga što je interes zapadnih sila, da se vrati dijalog, traži političko rešenje, stavi na sto ZSO što je prioritet. A to je veliki otklon od njegove politike i samim tim gubitak izborne baze, onda bi se njegova partija brzo rasturala. On je i ovih 40 posto dobio upravo na toj nacionalističkoj, velikoalbanskoj platformi, odstupanje od te platforme značilo bi probleme u partiji", kaže Milivojević.
Šta Srbi u getima južno od Ibra i severno od Ibra mogu da očekuju od novih političkih odnosa u Prištini?
"Ako Kurti nije na vlasti onda sigurno ne možemo očekivati ono što se zbivalo poslednjih godina, meseci. Vraćanje dijalogu podrazumeva i odustajanje od takvih akcija, od represije. Ulazi se u politički proces sa lokalnim izborima, sa mogućnošću Srba da se na lokalu vrate na vlast a to menja njihovu poziciju. Za Srbe je važno, ako se desi pa Kurti ode sa vlasti, da se strpljenje isplatilo. Pojavljuje se mogućnost da Srbi kroz institucije počnu da odlučuju o svojoj sudbini a za Srbiju je važno jer dobija argumente da se za KiM mora tražiti samo političko rešenje. To Srbiji daje i argument da ne odustane od Rezolucije 1244 i od rešenja kompromisom koje zadržava suverenitet i teritorijalni integritet od čega Srbija ne odustaje. Pobeda Srpske liste koja je produžena ruka Beograda znači i da su Srbi na Kosmetu to razumeli. Pad Kurtija sa vlasti je potpuno nova situacija, a sada mu je na put stao onaj od koga živi", kaže Milivojević.
I istoričar sa Kosmeta, Aleksandar Gudžić, koji živi i radi u Gračanici, smatra da je Aljbin Kurti veliki gubitnik izbora, uprkos činjenici da je imao sve poluge vlasti i moći u svojim rukama.
"Izbori su pokazali i da ekstremni nacionalizam ne može dugoročno da donese političke poene kako je to Kurti očekivao. Njegovi birači pozdravljaju obračun sa srpskim institucijama na KiM, ali mora od nečega i da se živi. Mora da se radi, da se prima plata, da se prehrani porodica. Treba imati u vidu i da su glasovi Vjose Osmani sada otišli nekom drugom. Sirotinja jeste pogodno tlo za nacionalističke ideje, ali ne može se deset godina igrati samo na to", kaže Gudžić.
Sagovornik iz Gračanice misli da će se zapadni faktori u novoj situaciji zalagati za učešće Srpske liste u novoj vlasti i da onaj ko bude sastavljao vladu mora to uzeti u obzir. Za Gudžića realna je i opcija vlade bez Kurtija, ali je verovatno da će nova vlada biti nestabilna, a od Kurtija u opoziciji može se očekivati sve ono što je radio i ranije dok je bio van vlasti, od suzavca do performansa.
"Šta Srbi mogu očekivati? Ono što je konstanta kosovske stvarnosti od 1999. do danas jeste kršenje svih sporazuma od strane Albanaca. Političke elite kosovskih Albanaca pokazale su se kao majstori kršenja sporazuma, neispunjavanja obaveza, i na to treba obratiti pažnju. Srpski predstavnici moraju insistirati i pred kosovskim institucijama i pred međunarodnom zajednicom da se preuzete obaveze ispune", kaže Gudžić.