![Vučić: Neće biti obojene revolucije, uložene stotine miliona evra u napad na Srbiju](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67a73fb5a998ee43dd002a15.jpg)
Skupština Srbije Evropskoj uniji: Ispunjeni zahtevi studenata, NVO važne za evropski put
![Skupština Srbije Evropskoj uniji: Ispunjeni zahtevi studenata, NVO važne za evropski put](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67aa4bd5adb4add54102fd60.jpg)
Vlada Srbije ispunila je sve zahteve studenata, navodi se u tekstu koji prenosi N1, a za koji se tvrdi da ga je Narodna skupština poslala svim ambasadama Srbije u zemljama članicama Evropske unije, kako bi ga one distribuirale što je šire moguće, institucijama i parlamentima.
"Borba protiv korupcije, održavanje vladavine prava i jačanje institucija su ključni principi kojima ostajemo u potpunosti posvećeni – i zato smo kao prioritet odredili bavljenje njima i cenimo što su studenti ove teme izneli u žižu. Zbog toga je Vlada Srbije ispunila sve zahteve studenata", navodi se u tekstu koji prenosi N1.
U pismu se napominje da su se u poslednja tri meseca okupljanja studenata i građana odvijala mirno, bez korišćenja državne sile, čak iako nisu bila zvanično prijavljena. Dodaje se i da su osuđeni incidenti koji su se dešavali na protestima, kao i da je "nakon incidenta u kojem su učestvovali članovi njegove partije", premijer Miloš Vučević podneo ostavku na to mesto.
Ukazuje se da je vlada priznala izazove i u potpunosti je posvećena da ih rešava, posebno u kontestu ubrzavanja i jačanja procesa evrointegracija Srbije.
"Zbog toga je cilj Srbije da ubrza put ka EU, predlažući da ispuni sve obaveze do kraja 2026. To su upravo one vrednosti koje podržava Evropa – vladavina prava, borba protiv korupcije i sloboda medija. Ubrzan evropski put je ključan za Srbiju da se efektno pozabavi ovim pitanjima i primeni smislene reforme", poručuje se.
Zanimljivo je da je u poruci o protestima koji mesecima potresaju Srbiju, Skupština u prvi plan stavila evropske integracije, iako njih niko od studenata i građana na ulicama nije pominjao. Osim 44 javnih ličnosti, među kojima je i profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Dinko Gruhonjić, a koji su pozvali EU da odlučnije podrži "demokratsku Srbiju" koja protestuje protiv "kriminalnog režima". Odsustvo zastava EU na studentskim protestima u Srbiji, upalo je u oči i izvestiocu Evropskog parlamenta za Srbiju, Toninu Piculi koji je primetio da studenti ne mašu zastavama EU.
![Vučić: Neće biti obojene revolucije, uložene stotine miliona evra u napad na Srbiju](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67a73fb5a998ee43dd002a15.jpg)
Što se tiče evropskih integracija, ne treba zaboraviti da su u aprilu prošle godine, ambasadori država članica EU usvojili ažurirani tekst zajedničke pozicije za Poglavlje 35 i zatražili da Srbija u potpunosti primeni Briselski i Ohridski sporazum. Što u ovom paketu, i to u potpunosti, podrazumeva faktičko priznanje tzv. Kosova od strane Srbije, kako je to potvrdila i šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen tokom posete našem regionu.
Nije nam to zaboravila ni šefica diplomatije EU Kaja Kalas, koja je čestitajući imenovanje novog posrednika EU za dijalog Beograda i Prištine Petera Sorensena, napisala na svom nalogu na Iksu da je puna normalizacija odnosa jedini način da "Kosovo" i Srbija pristupe EU.
U tekstu upućenom srpskim ambasadama dodaje se i da "dok se suočavamo sa politizacijom određenih predstavnika NVO i njihovom umešanošću u unutrašnja politička pitanja zemlje, Srbija nema nameru da proteruje ili zabranjuje bilo koju NVO organizaciju".
"Nasuprot tome, Srbija pozdravlja i očekuje njihovo aktivno učešće u reformama koje je zemlja posvećena da sprovede. Snažno i angažovano civilno društvo je suštinsko za jasni, nedvosmisleni evropski put i uspešnu implementaciju reformi", ističe se u tekstu.
Treba napomenuti da dok Vašington ispituje svoju državnu Agenciju za međunarodni razvoj (USAID) koja je finansirala brojne NVO, kako u svetu, tako i u Srbiji, srpska vlada je spremna da nastavi reforme sa NVO bez ikakve zadrške. Ili bar dok se ne sačeka da Amerikanci završe svoju istragu.
I dok se ovde navodi da je civilno društvo "suštinsko" za nedvosmisleni evropski put Srbije, upravo jedna NVO, Nacionalni konvent o Evropskoj uniji saopštio je da istupa iz saradnje sa državnim organima po pitanju evropskih integracija. I to zato što su NVO previše često targetirane i od strane (prodržavnih) medija i od strane predstavnika vlasti i zbog toga ugrožene, kako su naveli.
Konačno, civilno društvo, kao neophodnog partnera u reformama na putu ka EU, učesnika u društvenom i manje-više svakom važnom javnom dijalogu, istakla je nedavno i evropska komesarka Marta Kos u javnom pismu u kojem se osvrće na proteste u Srbiji.
Prema tekstu, četiri ključna principa, kako se navodi, kojih se drže predsednik, vlada i sve državne institucije su dijalog, mirno rešavanje problema, ubrzana evropska integracija i osuda svih vrsta nasilja.
U nastavku teksta pobrojani su studentski zahtevi, objavljivanje tehničke dokumentacije vezane za rekonstrukciju Železničke stanice u Novom Sadu, procesuiranje odgovornih, oslobađanje privedenih na protestima, povećanje izdvajanja za visoko obrazovanje, i obrazloženje da su oni ispunjeni.