![Skupština Srbije Evropskoj uniji: Ispunjeni zahtevi studenata, NVO važne za evropski put](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67aa4bd5adb4add54102fd60.jpg)
Dokument namenjen međunarodnoj javnosti: Šta piše u pismu o blokadama koje su dobile srpske ambasade
Institucije Srbije pripremile su dokument namenjen međunarodnoj javnosti sa taksativnim podacima o tome šta je traženo, a šta su državni organi ispunili po pitanju zahteva u vezi sa studentskim blokadama i protestima širom zemlje nakon pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu u kojem je stradalo 15 osoba.
Ovaj tekst u koji je RT Balkan imao uvid, iz izvora bliskom parlamentu, prosleđen je našim ambasadama i drugim institucijama kako bi mogli da potencijalno informišu zainteresovane strane o događanjima u našoj zemlji.
U pripremljenom materijalu, pobrojani su studentski zahtevi, objavljivanje tehničke dokumentacije vezane za rekonstrukciju železničke stanice, procesuiranje odgovornih, oslobađanje privedenih na protestima, povećanje izdvajanja za visoko obrazovanje, kao i obrazloženje da su svi zahtevi ispunjeni i da je objavljena celokupna tražena dokumentacija u vezi sa padom nadstrešnice".
"Na veb-sajtu Vlade Srbije objavljeno je ukupno 583 linkova i ukupno 18.451 dokument, dok je na sajtu Infrastruktura Železnice postavljeno 377 dokumenata. Na portalu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu objavljen je celokupan materijala dostupan u tužilaštvu... Javno tužilaštvo će i nakon završetka istrage i podizanja optužnice, učiniti dostupnim sve informacije i dokaze kojima raspolaže", navodi se u tekstu.
![Skupština Srbije Evropskoj uniji: Ispunjeni zahtevi studenata, NVO važne za evropski put](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67aa4bd5adb4add54102fd60.jpg)
Pobrojan je i drugi zahtev – potvrda organa o identitetu svih lica za koje postoji osnovana sumnja da su fizički napali studente i profesore, pokretanje postupaka protiv njih, kao i razrešenje pomenutih lica ukoliko se pokaže da je reč o javnim funkcionerima.
"Javna tužilaštva su po hitnom postupku pokrenula krivične postupke protiv 37 lica zbog napada na studente i profesore", stoji u dokumentu.
Nadležni takođe, ukazuju na to da je kao treći zahtev traženo da se odbace krivične prijave protiv uhapšenih studenata na protestima, a kao odgovor na to, ističe se, "doneta je odluka o pomilovanju predsednika Republike".
"Predsednik Republike je doneo 13 odluka o pomilovanju, šest studenata, jednog dekana, jednog docenta na fakultetu, četiri direktora škola i jednog pomoćnog radnika u školi... Svi prethodno privedeni studenti su pušteni na slobodu", navodi se.
Četvrti zahtev je podseća se, bio povećanje budžeta za troškove visokoškolskih ustanova od 20 odsto, što je "usvojeno na sednici vlade 12. decembra, a reč je o iznosu od 12 milijardi dinara".
U dokumentu koji bi trebalo da posluži našim institucijama i diplomatskim predstavništvima u pojašnjenju aktuelne krize u Srbiji, iznete su i informacije o radu, odnosno o blokadi visokoškolskih ustanova. Takođe, ističe se da ministarstvo nema podatke o tome koliko je studenata prijavilo ispite u januarskom roku, kao i na kojima je omogućena prijava.
"Izvođenje nastave onemogućeno je za 31 fakultet beogradskog univerziteta, 13 u Novom Sadu, kao i u Nišu, dok je sedam od 12 fakulteta Univerziteta u Kragujevcu u blokadi, i četiri fakulteta Univerziteta umetnosti. Na Univerzitetu u Prištini nije bilo blokada", navodi se u dokumentu.
Podseća se i da predsednik Republike Aleksandar Vučić uputio poziv Rektorskom kolegijumu na dijalog, koji nije prihvaćen, kao i da je izostao odgovor na poziv na dijalog ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović.
U dokumentaciji koja treba da opskrbi informacijama zainteresovane o dosadašnjim postupanjima srpskim institucija povodom studentskih blokada, ukazuje se i na bezbednosne mere koje je preduzelo Ministarstvo unutrašnjih poslova, odnosno da je MUP povećao prisustvo policije na terenu, kao i da je policija bila zadužena za obezbeđivanje učesnika protesta.
Ističe se da je tim povodom, zasedao i Odbor za obrazovanje, nauku i tehnološki razvoj na kojem je ustanovljeno da u ovom trenutku u Srbiji ima 268.000 studenata, a da postoji pretnja da više od 100.000 njih ostane bez budžeta, a da 17.000 izgubi pravo na studentski dom. Shodno tome, pokrenut je kontakt centar kako bi se studenti i njihove porodice informisale o nastavku studiranja.
"Najčešća postavljana pitanja bila su kada će se prekinuti blokade i uspostaviti nastava, šta je sa plaćenim školarinama, zadržavanjem budžetskog statusa studenta, kako će biti organizovani studentski rokovi, koga da tuže ukoliko dete ne ispuni uslove za budžet i dom zbog blokada", stoji u tekstu.
Dokument sadrži i podatke o tome da je na dan 3. februar, 34 osnovne škole u totalnoj obustavi, a 391 u delimičnoj, dok je 80 srednjih škola i totalnoj, a 165 u delimičnoj blokadi.
"Ovo čini 38 odsto ukupnog broja škola koje su u nekoj vrsti obustave ili štrajka", ističe se u pripremljenom dokumentu.
Kako je prethodno prenela N1, tekst sa sadržinom da su ispunjeni svi zahtevi, "Narodna skupština poslala je svim ambasadama Srbije u zemljama članicama Evropske unije, kako bi ga one distribuirale što je šire moguće, institucijama i parlamentima".
Između ostalog, ukazano je da je vlada priznala izazove i u potpunosti je posvećena da ih rešava, posebno u kontekstu ubrzavanja i jačanja procesa evrointegracija Srbije.
"Zbog toga je cilj Srbije da ubrza put ka EU, predlažući da ispuni sve obaveze do kraja 2026. To su upravo one vrednosti koje podržava Evropa – vladavina prava, borba protiv korupcije i sloboda medija. Ubrzan evropski put je ključan za Srbiju da se efektno pozabavi ovim pitanjima i primeni smislene reforme", poručuje se.