Srbija i Balkan

Uhapšeni predsednik opštine Obrenovac Milorad Grčić i biznismen Aleksandar Papić

Policija je privela i biznismena Aleksandra Papića. Hapšenje je deo akcije u okviru borbe protiv korupcije
Uhapšeni predsednik opštine Obrenovac Milorad Grčić i biznismen Aleksandar Papić© Antonio Ahel/ATAImages

Policija je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu uhapsila Milorada Grčića, predsednika opštine Obrenovac, zbog sumnje da je u vreme dok je bio vršilac dužnosti direktora JP Elektroprivreda Srbije (EPS) sa saradnicima oštetio to javno preduzeće.

Osim njega, priveden je i biznismen Aleksandar Papić koji je navodno vlasnik firme koje je dobijala tendere EPS-a u dogovoru sa Grčićem. Tako je, pretpostavlja se, izvlačen novac iz javnog preduzeća. Među uhapšenima je, prenose mediji i Toni Apostolović, direktor u firmi "Tim sistems", koja se bavi proizvodnjom peći. 

Tužilac Nenad Stefanović rekao je da je uhapšeno 15 ljudi, a među njima i Grčić.

Mediji prenose da je Papić jedan on bliskih saradnika bivšeg ministra policije Nebojše Stefanovića. 

Ko je Milorad Grčić?

Grčić je član Srpske napredne stranke i Upravnog odbora Privredne komore Beograda. Za vršioca dužnosti direktora RB "Kolubara" imenovan je 8. oktobra 2012. Na toj funkciji bio je do decembra 2015. kada je postao direktor kancelarije za društveno odgovorno poslovanje u Elektroprivredi Srbije. U martu sledeće godine postavljen je za vršioca dužnosti direktora EPS-a.

Posle nekoliko havarija u EPS-u, podneo je ostavku na funkciju 12. januara 2022. a dva dana kasnije Vlada Srbije ga je i zvanično razrešila dužnosti v.d. direktora Elektroprivrede Srbije.

Krajem aprila 2022. Grčić je sporazumno prekinuo radni odnos u EPS-u. Nekoliko dana kasnije postavljen je za pomoćnika tadašnjeg predsednika opštine Obrenovac Miroslava Čučkovića, a onda je u julu 2024. godine izabran i za predsednika Gradske opštine Obrenovac.

Do prve havarije, za Grčićevog mandata, došlo je 12. decembra 2021. kada je šest blokova TENT-a ispalo iz pogona. Utvrđeno je da je u vagone utovaren ugalj lošijeg kvaliteta, koji se tokom transporta natopio vlažnim snegom i zamrznuo, a takav nije smeo da bude upotrebljen u blokovima termoelektrane. Usledili su novi incidenti, pa je 20. decembra došlo do eksplozije i u postrojenju za sušenje uglja u Kolubara-Preradi u Vreocima.

U eksploziji nije bilo povređenih, ali je pričinjena materijalna šteta, na autklavu - uređaju u kojem se suši ugalj namenjen za maloprodaju. Tu havariju prouzrokovao je požar koji je prethodno izbio u Bloku B1, kada se zapalio gorionik, a potom i pokvario mlin na Bloku B2.

Još jedan incident se dogodio se na kopu Tamnava - Zapadno Polje u Kolubari, kada je izbio požar na bageru odlagaču. Tadašnja ministarka energetike Zorana Mihajlović je izjavila da je nastala havarija na najbitnijem odlagaču u Kolubari koji košta 18,8 miliona evra i da će njegova popravka trajati godinu dana.

Grčić (55) je , kako je govorio za medije, 1990. upisao jedan "fakultet na Beogradskom univerzitetu, ali ga je zanemario zbog rata i sankcija”. Ispisao se 2005. Tada je, tvrdio je, upisao Fabus – Fakultet za uslužni menadžment na Univerzitetu "Edukons", u Sremskoj Kamenici stekao zvanje diplomiranog ekonomiste. 

Grčić je svojevremeno bio vlasnik kafića i pečenjare “Fantazija”.

Inače, borbu protiv korupcije u Srbiji, u okviru koje je uhapšen Grčić, najavio je početkom godine predsednik Aleksandar Vučić, koji je tada istakao da će ona "obuhvatiti gotovo sve sfere društva i da neće biti pošteđenih".

"Narod će videti nešto što nije video ni 2012. i 2013. i videćete da neće biti oblasti koje su izuzete iz te borbe. Biće žestoka borba i koga god da zahvati, nadležni organi će svoj posao da rade po pravu i pravdi. Ali će biti žestoka, snažna borba. Niko ni na lokalnom nivou neće moći da izbegne zato što misli da se akcija vodi iz Beograda. Biće visoko decentralizovana akcija", rekao je tada Vučić.

Đurić: Nema izuzetaka u borbi protiv korupcije

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je da je država odlučno, bez izuzetka i bez obzira na političku pripadnost, ušla u borbu protiv korupcije i da je to nešto što svi u društvu treba da pozdrave.

Đurić je, komentarišući hapšenje Grčića, rekao da, ako postoji jedna tema o kojoj su u društvu složni i ujedinjeni, to je želja da se iskoreni i suzbije korupcija.

Istakao je da je Srbija u prethodnih nekoliko godina sprovela ozbiljne reforme u domenu vladavine prava, kao i da su formirana i posebna odeljenja za borbu protiv korupcije pri većim tužilaštvima i posebne radne grupe.

''Sada počinjemo da vidimo rezultate ne samo tog rada, već i političke odlučnosti koji su mnogi stavljali pod znak pitanja. Čuli smo predsednika Vučića, sad vidimo i konkretne akcije u tom pravcu'', rekao je Đurić.



image