Dok ugnjetava Srbe na KiM: Kurti se žali Evropi na ugroženost Albanaca na jugu Srbije

Aljbin Kurti je istakao da se "Albanci u tim opštinama suočavaju sa političkom, administrativnom, ekonomskom, kulturnom i identitetskom diskriminacijom, kao i da im je ugrožena bezbednost i egzistencija" i zatražio reakciju međunarodne zajednice

Dok je za svog mandata sve činio da obespravi srpski narod na Kosovu i Metohiji, premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti požurio je brže bolje da se šefici evropske diplomatije Kaji Kalas požali na "sistemsko ugnjetavanje koje vlasti u Srbiji sprovode nad Albancima u Medveđi, Bujanovcu i Preševu" i zatraži reakciju međunarodne zajednice, iste one čije je oglašavanje izostajalo svaki put kada je Kurti sprovodio teror nad Srbima na KiM.

Kurti je u pismu, koje je objavio na Fejsbuku, istakao da se "Albanci u tim opštinama suočavaju sa političkom, administrativnom, ekonomskom, kulturnom i identitetskom diskriminacijom", kao i da im je "ugrožena bezbednost i egzistencija". On je odlučio da se pohvali kako "srpska zajednica na Kosovu uživa prava i slobode", dok se nasuprot tome, "Albanci u Srbiji suočavaju sa odjavom adresa i administrativnim čišćenjem".

"Više od 10 odsto Albanaca skinuto je sa biračkih spiskova, čime im je oduzeto pravo glasa. Nezaposlenost u sredinama u kojima žive Albanci u Srbiji kreće se od 30 do 70 odsto, što je mnogo više od srpskog proseka od 12 odsto. Zastupljenost Albanaca u institucijama je izuzetno niska, samo dva Albanca od više od 1.000 zaposlenih u regionalnoj bolnici Vranje i samo 12 Albanaca od 2.000 opštinskih službenika u Medveđi", napisao je Kurti, prenosi "Kosovo onlajn".

Njemu je zasmetalo i uspostavljanje srpskih vojnih baza u Bujanovcu i okolini, kao i 48 operativnih baza blizu administrativne linije sa tzv. Kosovom. Za njega pretnju predstavlja i najava da bi obavezno služenje vojnog roka u Srbiji moglo da dovede do masovnog raseljavanja Albanaca. 

"Kontinuirana i sistematska represija nad albanskom zajednicom u 'preševskoj dolini' je u suprotnosti sa evropskim i demokratskim vrednostima. Postupci Srbije prema Albancima u 'dolini' su u suprotnosti sa principima demokratije, ljudskih prava i vladavine prava i zahtevaju hitnu reakciju i akciju Evropske unije i međunarodne zajednice", zaključio je Kurti.

Premijer lažne države zaboravio je da Kalasovoj iznese podatak i da je za samo dve godine pod njegovom vlašću, 14 odsto Srba napustilo sever KiM i da je tokom prošle godine zabeleženo 113 etnički motivisanih napada.