Srbija i Balkan

Operacija Rašić: Kako omiljenom Kurtijevom Srbinu obezbediti poslanički mandat

Čudne stvari se dešavaju ovih dana nakon glasanja na Kosmetu, a sve te radnje vode samo ka jednom – prekrajanju izborne volje sa jedinim ciljem
Operacija Rašić: Kako omiljenom Kurtijevom Srbinu obezbediti poslanički mandatGetty © Erkin Keci /Anadolu

Od nedelje uveče i zatvaranja biračkih mesta, čudne se stvari dešavaju i sa albanskim a posebno sa srpskim glasovima na parlamentarnim izborima koje su organizovale privremene institucije na Kosovu i Metohiji.

Više od 60 sati od zatvaranja biračkih mesta, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković upozorava da u Centralnoj izbornoj komisiji Kosova vlada potpuno rasulo budući da već treći dan ne unose podatke sa poslednjih deset biračkih mesta, koja uključuju glasove iz Šilova i Sočanice.

"Treći dan CIK ne unosi podatke sa poslednjih 10 biračkih mesta. Još čekamo srpske glasove iz Šilova i Sočanice, a brojanje uslovnih glasova nije ni počelo. Sistem CIK je u padu, DND govori da je narušeno poverenje u izborni proces, dok se glasovi za Srpsku listu ne poklapaju sa podacima CIK. Potpuno rasulo", napisao je Petković jutros na društvenoj mreži Iks.

I ministar spoljnih poslova Srbije, nekadašnji direktor vladine Kancelarije za KiM Marko Đurić jutros je upozorio da se dešavaju čudne stvari u tamošnjoj CIK i da se boji da će doći do "pokušaja prekrajanja rezultata, nauštrb Srpske liste, jer žele da se preseku sve veze Srba sa Beogradom".

Srpska lista je još u nedelju uveče proglasila pobedu na izborima a predsednik dr Zlatan Elek saopštio je da je ta stranke osvojila svih 10 mandata koliko po izbornom zakonu tzv. Kosova pripada srpskoj nacionalnoj manjini.

Iste večeri međutim, lider stranke "Za slobodu, pravdu i opstanak", ministar u Kurtijevoj vladi Nenad Rašić ocenio je da su to netačne informacije, da Srpska lista ne može imati više od 25.000 glasova, te da jedno, ili više poslaničkih mesta pripadaju njegovoj stranci.

Slučajno ili ne, odmah po zatvaranju biračkih mesta u nedelju uveče pao je sistem CIK, počeli su da kasne rezultati iz srpskih sredina, naročito iz Severne Mitrovice, Petković jutros upozorava da glasovi iz Šilova i Sočanice još nisu stigli.

Da li je jedan od motiva svih ovih "slučajnosti", namerno neuspešnog tehničkog sistema kako je cirkus sa brojanjem glasova ocenio Ramuš Haradinaj, namera da se Nenad Rašić "pogura" makar do jednog poslaničkog mesta i time okrnji pobeda Srpske liste?

Dragiša Milović, potpredsednik Srpske liste u utorak popodne izjavio je da i dalje više od 2.500 srpskih glasova nije uneto u sistem i to pokazuje da neko želi svoje miljenike da progura u parlament.

Neki od sajtova na Kosovu i Metohiji jutros javljaju da je i dalje neizvesno da li će SL osvojiti svih deset poslaničkih mandata, kao i da poslednja ažuriranja govore da će stranke Nenada Rašića osvojiti jedan mandat.

Po računici napravljenoj treći dan od izbora, a na obrađenih 2.522 od ukupno 2.533 biračka mesta, SL je osvojila 37.529 glasova a "Sloboda, pravda i opstanak" Nenada Rašića 3.913 glasova.

Kvaka je u odredbi prištinskog zakona prema kojoj, da bi Rašićeva stranka osvojila poslaničko mesto mora imati 10 odsto plus jednog birača od broja glasova najjače srpske stranke.

Koliko je onima na Kosmetu, kod kojih su sada i nož i pogača važno da Nenad Rašić uzme makar jedno poslaničko mesto?

"Već prvog dana, očigledno je, moglo se naslutiti da je Samoopredeljenje pribeglo nekoj ozbiljnoj izbornoj gimnastici koja je imala za cilj da njihovog kandidata Nenada Rašića uvede u parlament. Zbog čega je to bitno? Pre svega da svom čoveku koji je zapravo derivat njihove stranke, njihov prvi saradnik i saveznik, omoguće poslanički imunitet i daju legitimitet kao predstavniku srpskog naroda što on svakako nije", kaže i izjavi za RT Balkan istoričar sa Kosmeta, profesor Filozofskog fakulteta u Severnoj Mitrovici Luka Jovanović.

Po njegovom mišljenju, Samoopredeljenje je u toj kombinatorici, pored ostalog shvatilo da Rašić nikako ne može sam da dobije dovoljan broj glasova za jedno poslaničko mesto, možda i dva koliko su oni računali.

"Još u toku kampanje moglo se videti da je na mnogim mestima dolazilo do kupovine glasova, ucena, o čemu su dokazi curili u javnost. Na društvenim mrežama mogli smo videti snimke kako Rašićevi službenici, uposlenici, saradnici, srpskom građanstvu prete, kako ih ucenjuju, kako im za glas nude belu tehniku, mašine i ostalo... Isplivala je i prepiska kako njegova službenica u Leposaviću šalje poruke ljudima i preti da će ih raseliti sa KiM ukoliko ne glasaju za Rašića", podseća Jovanović.

Naš sagovornik veruje da je na drugoj strani, a pošto ni ta kombinatorika, pretnji, ucena, kupovine glasova, nije mogla da donese adekvatan rezultat, Samoopredeljenje pribeglo tome da određeni broj glasova svojih birača, svog stranačkog članstva pripišu Rašiću.

"Verujem, to je čak i očigledno, da je jedan deo članstva Samoopredeljenja imao nalog sa vrha stranke da u srpskim sredinama glasa za Rašića kako bi se činilo da su zapravo članovi srpske zajednice glasali sa njega. Pošto ni sve to nije dalo adekvatne rezultate, sada vidimo da dolazi do ozbiljnog prekrajanja izborne volje, volšebno se pojavljuje skoro hiljadu glasova za Rašića. To je očigledna krađa i jedno prekrajanje volje građana gde administracije Kurtija preko svojih ljudi u CIK i u biračkim odborima pokušava da po nalogu šefa stranke prekroji izbornu volju i što više glasova da Rašiću", uveren je Jovanović.

Koliko je, sem davanja legitimiteta Rašiću kao "predstavniku srpskog naroda", taj jedan poslanički mandat bitan Kurtiju u kombinatorikama kako do većine za sastavljanje nove vlade Kosova?

"Ne samo Kurtiju, ne treba zaboraviti da je agenda svih albanskih partija ista, samo što su metode i postupci različiti. Neki su privremeno za saradnju sa predstavnicima srpske zajednice, a neki nisu. Međutim, kada imate ono što Kurti sada želi, a to je Rašić kao zvanični i legitimni predstavnik srpskog naroda, kog može da prikaže Zapadu kao izabranog predstavnika srpskog naroda koji stoji uz njega, time bi se totalno potkopala i podrila volja Srba da njihovi predstavnici budu iz Srpske liste čime bi se došlo do njihovog anuliranja i guranja u drugi plan", zaključuje Jovanović.

Inače, pored ostalih poduhvata na funkciji ministra za zajednice i povratak u vladi Aljbina Kurtija, ostalo je zabeleženo da je Rašić na sednici vlade 1. decembra 2022. glasao za izgradnju policijskih baza u opštinama Leposavić i Zubin Potok, dao je glas i za formiranje Organizacionog odbora za obeležavanje "15 godina od proglašenja nezavisnosti Kosova" i "25 godina epopeje Oslobodilačke vojske Kosova".

image