Srbija i Balkan

EP pozvao Srbiju da se u potpunosti uskladi sa spoljnom politikom, srpski poslanici odgovorili

Tokom sastanka poslanici EP pozvali su Srbiju da se u potpunosti uskladi sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom (ZSBP) EU, dok su srpski poslanici poručili da će Beograd to učiniti kada postane punopravna članica EU i pozvali EU da se više angažuje kada je reč o dijalogu Beograda i Prištine
EP pozvao Srbiju da se u potpunosti uskladi sa spoljnom politikom, srpski poslanici odgovoriliGetty © SOPA Images / Contributor

Poslanici Evropskog parlamenta i Srbije razgovarali su u Strazburu o dijalogu Beograda i Prištine, ekonomskom razvoju i usklađivanju Srbije sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, ali nisu usvojili zajedničku deklaraciju nakon dvodnevnog sastanka Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) EU-Srbija.

Tokom sastanka poslanici EP pozvali su Srbiju da se u potpunosti uskladi sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom (ZSBP) EU, dok su srpski poslanici poručili da će ona to učiniti kada postane punopravna članica EU i pozvali EU da se više angažuje kada je reč o dijalogu Beograda i Prištine.

Tako je narodna poslanica Elvira Kovač naglasila da Srbija do momenta ulaska u EU nije u obavezi da se 100 odsto uskladi sa ZSBP EU, ali je dodala da se Srbija trudi da taj procenat bude što veći i da on trenutno iznosi 61 odsto.

S tim se saglasio i predsedavajući delegacije Narodne skupštine Srbije Milimir Vujadinović, koji je rekao da "kada bi Srbija sutra postala punopravna članica EU, sutra bi 100 odsto uskladila svoju spoljnu i bezbednnosnu pollitiku sa EU".

Istovremeno je istakao da Srbija podržava teritorijalni integritet Ukrajine, da se pridružila svim važnim inicijativama kada je reč o osudi sukoba u Ukrajini i da pruža podršku toj zemlji, ali da nije saglasna sa sankcijama, jer iz ličnog iskustva zna da one pogađaju civilno stanovništvo i ne doprinose rešavanju sukoba.

Tokom razgovora o dijalogu Beograda i Prištine srpski poslanici su ukazali na bezbednosne izazove s kojima se suočava srpski narod na KiM i saglasili se da je Srbija posvećena procesu dijaloga i da se ponaša kao konstruktivna strana, ali da je nemoguća normalizacija odnosa kad Priština krši sve sporazume i svakodnevno povlači poteze koji ugrožavaju egsiztenciju srpskog naroda i odbija da formira Zajednicu srpskih opština.

Oni su kritikovali jednostrane poteze Prištine na KiM i govorili o napadima na Srbe i etničkom čišćenju Srba sa KiM, a poslanica Staša Stojanović rekla je da postoje indicije da će Priština zatvoriti centar za socijalni rad u Leposaviću, dok je poslanik Igor Bečić pozvao EU da odigra veću ulogu u dijalogu da bi došlo do normalizacije odnosa i iznalaženja održivog rešenja za aktuelnu situaciju.

Predsedavajući delegacije Narodne skupštine Srbije Milimir Vujadinović naglasio je da sprski poslanici iz vlasti i opozicije očekuju da EU ispuni svoje obaveze i potrudi se da se ispoštuju dogovori iz dijaloga Beograda i Prištine, pre svega kada je reč o formiranju ZSO i pozvao kolege iz EP da u svojim matičnim zemljama prenesu apel srpske delegacije da se "momentalno zaustavi" progon srpskog stanovništva.

Ni Poslanik Evropskog parlamenta Vladimir Prebilič nije zadovoljan zbog situacije u kojoj se nalazi srpska manjina na KiM i poručuje da EU može da uradi više.

Kada je reč o ekonomiji, poslanici vladajuće koalicije u Srbiji govorili su o privrednom rastu Srbije, ističući da se u naredne tri godine očekuje prosečna stopa rasta od 4,5 odsto godišnje i da je Srbija prošle godine zabeležila 5,1 milijardi evra stranih direktnih investicija, a da će prema proceni MMF-a biti najbrže rastuća ekonomija Evrope.

image