Prošireni rektorski kolegijum UB doneo zaključke: Jedan se odnosi na školarine studenata

Sednica proširenog rektorskog kolegijuma UB održana je juče, a ekspertska radna grupa koja se bavi analizom da li je ispunjen četvrti zahtev studenata predstavila je svoj izveštaj

Univerzitet u Beogradu saopštio je danas zaključke sa proširenog rektorskog kolegijuma koji se odnose na finansiranje visokog obrazovanja. Zaključci su prosleđeni studentima koji blokiraju fakultete na izjašnjavanje.

Zaključke prenosimo u celosti:

- Obezbediti ispunjenje četvrtog zahteva plenuma studenata, uključujući i deo zahteva koji se odnosi na pokriće troškova studenata po osnovu školarine, tako što bi se, izmenom zakona i drugih propisa i odgovarajućim finansijsko-pravnim aranžmanom između države i studenata, osiguralo da država studentima pokrije trošak plaćene školarine u iznosu od 50 odsto.

- Obezbediti punu autonomiju univerziteta i fakulteta čiji je osnivač Republika Srbija u pogledu utvrđivanja visine školarine, njene naplate u punom iznosu i raspolaganja punim iznosom tako stečenih prihoda kao sopstvenim sredstvima, na način definisan opštim aktima univerziteta i fakulteta, što predstavlja jedan od suštinskih preduslova autonomije univerziteta garantovane članom 72. Ustava Republike Srbije, a u skladu sa članom 71. Zakona o visokom obrazovanju.

- Svim fakultetima čiji je osnivač Republika Srbija obezbediti pokriće punog iznosa stalnih troškova, kao i punog iznosa troškova po osnovu prava zaposlenih  u skladu sa zakonom i posebnim kolektivnim ugovorom za visoko obrazovanje, te obezbediti pokriće troškova materijala fakultetima najmanje u iznosu srazmernom udelu budžetskih prihoda, koje fakulteti ostvaruju od Ministarstva prosvete u zbirnom iznosu prihoda svakog fakulteta, koji čine budžetski prihodi od Ministarstva prosvete i sopstveni prihodi od školarina.

- Utvrđeni modalitet ispunjenja zahteva studenata ne sme da dovede do pada budžetskih ni sopstvenih prihoda niti jedne visokoškolske ustanove čiji je osnivač Republika Srbija, u odnosu na iznos koji bi bio ostvaren bez ispunjenja zahteva studenata.

Osim navedenih principa koji se odnose na promene u domenu finansiranja u vezi sa ispunjenjem zahteva studenata, posebno naglašavamo da je neophodno u budžetu Republike obezbediti sredstva za izjednačavanje osnovice za obračun plata zaposlenih u visokom obrazovanju sa osnovicom za obračun plata zaposlenih u ustanovama drugih nivoa obrazovanja. Podsećamo da je, u vezi sa ovim, Senat Univerziteta u Beogradu 2022. godine doneo Platformu o pravnim, akademskim i materijalnim aspektima finansiranja visokoškolskih ustanova. Bez rešavanja navedenih problema bio bi doveden u pitanje redovan rad Univerziteta.

Univerzitet u Beogradu će kao i do sada aktivno učestvovati u izradi propisa iz oblasti visokog obrazovanja. U skladu sa navedenim, inoviran je nacrt izmena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju, koji je Univerzitet izradio u decembru 2024. godine, a koji će biti upućen Ministarstvu prosvete.

Inače, Senat Univerziteta u Beogradu formirao je dve ekspertske radne grupe koje se bave analizom ispunjenosti zahteva studenata koji blokiraju fakultete. Oni traže da da im se ispune četiri zahteva - objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu gde je u padu nadstrešnice stradalo 15 osoba, procesuiranje napadača na studente i profesore, odbacivanje krivičnih prijava protiv uhapšenih i privedenih studenata tokom protesta, povećanje izdvajanja za visoko obrazovanje za 20 odsto.

Jedna radna grupa je zadužena da analizira ispunjenost prva tri zahteva studenata i čine je profesori Građevinskog, Arhitektonskog, Pravnog i Ekonomskog fakulteta. Druga ekspertska radna grupa zadužena je da analizira ispunjenost četvrtog zahteva.

Koordinator obe radne grupe je rektor UB prof. Vladan Đokić

"Zadatak ekspertskih radnih grupa je da na osnovu dostupne dokumentacije i stručne analize izrade izveštaj koji će biti predstavljen proširenom rektorskom kolegijumu i studentskim plenumima. Njihova uloga je da obezbede stručno mišljenje, kako bi plenumi mogli doneti informisane odluke o daljim koracima, na osnovu proverenih činjenica", navedeno je tada u saopštenju UB.

Predsednica parlamenta Ana Brnabić uputila je, 7. februara, poziv na razgovor ekspertskoj radnoj grupi koja je zadužena za analizu ispunjenosti četvrtog studentskog zahteva, koji se odnosi na povećanje izdvajanja države za visoko obrazovanje za 20 odsto.

Ona je navela da je Narodna skupština nadležna za zakonodavne izmene, a studenti insistiraju da povećanje za 20 odsto bude uneto u Zakon o visokom obrazovanju.