RT Balkan istražuje: Šta znači podizanje borbene gotovosti, i kada se MUP potčinjava Generalštabu?

Vojska je u "pripravnosti do nivoa upotrebe oružane sile" - kompletna i spremna za sve borbene zadatke, uz koordinaciju s policijom kakve nije bilo od NATO agresije 1999. godine

Borbena gotovost Vojske Srbije i svih jedinica MUP-a podignuta je na najviši nivo po naredbi vrhovnog komandanta i predsednika Srbije Aleksandra Vučića i to, kako je objasnio ministar odbrane Miloš Vučević, zapravo predstavlja "pripravnost do nivoa upotrebe oružane sile, odnosno oružanog potencijala Vojske Srbije".

MUP, Žandarmerija, SAJ i Policijska brigada stavljene su pod komandu načelnika Generalštaba Vojske Srbije.

A kako sve to izgleda u praksi i koliko je (ne)uobičajeno, RT Balkan pitao je general-potpukovnika u penziji i predsednika skupštine Kluba generala i admirala Srbije Milomira Miladinovića.

"Ljudi kad čuju 'podizanje borbene gotovosti' odmah pomisle da je počelo da se puca. A to zapravo znači da je vojska spremna za izvršavanje nekog borbenog zadatka. Jer, ko će da bude spreman, ako ne vojska? Tek onda idu rezervisti, narod, pa 'poslednji poziv', odnosno oni koji se zovu tek kad sve ode do vraga", slikovit je Miladinović.

Borbena gotovost, odnosno operativna sposobnost, kako kaže naš sagovornik, podiže se nakon nakon procene bezbednosno-političke situacije, i to u zavisnosti od nivoa ugroženosti ljudi, sredstava, pa i same države.

Vojska je u tom slučaju u "niskom startu" - u ta 24 sata, ili na primer šest ili tri sata, vojnici su pod punom ratnom opremom, a jedinice popunjene po formaciji i spremne da krenu.

"Postoji stalna borbena gotovost i jedinice u kasarni tada izvršavaju svoje svakodnevne zadatke. Kad se ona podigne, svi su tu, i vojska je spremnija nego u mirnodopskim okolnostima, kada vojnici, recimo, mogu da idu kući, izlaze u grad, bave se sportom", objašnjava Miladinović.

Generala Miladinovića ne čudi ni odluka o podređivanju jedinica MUP-a Generalštabu.

"Pravilo je da se u slučaju krizne situacije, jedinice MUP-a 'prepotčinjavaju' vojsci. Pošto i vojska ima specijalne jedinice isto kao MUP, logično je da, umesto da izvode operacije nezavisno jedni od drugih, njihova dejstva budu sinhronizovana, objedinjena i pod jednom zajedničkom komandom. A najstručniji organ za izvođenje borbenih dejstava je Generalštab", jasan je naš sagovornik.

Kako dodaje Miladinović, ovakvo potčinjavanje Generalštabu u "sitnim" operacijama nije sprovođeno, a poslednji put takva situacija bila je 1999. godine, za vreme NATO agresije.

"S tim što je u to vreme upravljanje više bilo paralelno nego objedinjeno. Vojska je izvodila velike operacije, a MUP je pomagao i učestvovao u specijalnim akcijama", zaključuje general-potpukovnik u penziji Milomir Miladinović.

Upozorenje, a ne pretnja

Podizanje borbene gotovosti Vojske Srbije i Ministarstva unutrašnjih poslova ne predstavlja nikome pretnju, već je  samo upozorenje, razjasnio je državni sekretar u Ministarstvu odbrane Nemanja Starović.

"Podizanje stepena borbene gotovosti ne predstavlja pretnju nikome, to je samo upozorenje da, iako smo apsolutno opredeljeni za mir, za dijalog, mi nećemo dozvoliti da se ponove zbivanja od 17. marta 2004. godine. Da se zvanični Beograd i Srbija na severu Kosova i Metohije pitaju, mi nikakvu eskalaciju ne bismo imali", rekao je Starović za RTS.